11:19 | 20.11.15 | Նորություններ | 7706
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում ամփոփել են հերթական նախագծի արդյունքները:
Վայոց Ձորի մարզի Բարձրունի գյուղի կենտրոնական փողոցում տեղակայվել է արտաքին լուսավորության՝ 41 կետից բաղկացած լուսադիոդային (LED) համակարգ: Այն լուսավորում է 1250 մ տարածություն:
«Լուսավորված փողոց ունենալը քաղաքի մենաշնորհը չէ: Գյուղական համայնքներում այս ենթակառուցվածքի զարգացումը կարեւոր եւ պարտադիր պայման է՝ էներգետիկ համակարգ ունեցող որեւէ երկրի համար: Դա քաղաքակիրթ ապրելակերպի ցուցիչներից մեկն է: Իսկ սահմանամերձ համայնքներում՝ նաեւ անվտանգության երաշխիք է: Այսօրինակ ծրագրերով ձգտում ենք լինել հեռավոր մարզերում բնակվող մեր հայրենակիցների կողքին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:19 | 20.11.15 | Новости | 7694
Фонд защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС в рамках совместной программы «Альтернативная энергия» подвели итоги очередной инициативы.
На центральной улице села Барцруни марза Вайоц Дзор установлена система внешнего освещения в составе 41 LED-фонаря. Таким образом, освещение обеспечено на протяженности 1250 м.
«Освещенные улицы – не прерогатива городов. Развитие этой инфраструктуры в сельских общинах важно и является обязательным условием для любой страны, имеющей энергетическую систему. Это один из показателей цивилизованной жизни. А в пограничных общинах – это и гарантия безопасности. Подобными программами мы стремимся поддержать своих соотечественников, живущих в отдаленных областях», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.