16:21 | 10.12.15 | Նորություններ | 6653
«Ռոստելեկոմը» «ZTE» կորպորացիայի հետ համատեղ հայտարարել է, որ «Տեխնոլոգիաներ կյանքի համար - առավել հնարավորություններ» խորագիրը կրող 5-րդ միջազգային լրագրողական մրցույթին կարող են մասնակցել նաեւ հայ լրագրողները:
Մրցույթն անց է կացվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների, տարբեր ոլորտներում կիրառման վերաբերյալ առավել օբյեկտիվ եւ որակյալ լուսաբանմանը ԶԼՄ-ների եւ բլոգերների ուշադրությունը հրավիրելու նպատակով:
Նշվում է, որ մրցույթի գլխավոր մրցանակակիրը 2016թ. աշնանը ռուսաստանյան պատվիրակության կազմում կայցելի Չինաստանի Շենչժեն քաղաքում գտնվող ZTE ընկերության գլխամաս: Յուրաքանչյուր տարի նախագծին մասնակցում են ավելի քան 500 ԶԼՄ ներկայացուցիչ Ռուսաստանից եւ Հայաստանից։
Մասնակցության հայտ ներկայացնելու համար մինչեւ 2016թ. ապրիլի 10-ը անհրաժեշտ է գրանցվել այստեղ: Մասնակցելու հայտ կարող են ներկայացնել ինչպես ռադիո եւ հեռուստատեսության, այնպես էլ տպագիր (թերթեր, ամսագրեր) եւ առցանց ԶԼՄ-ներում, սոցիալական մեդիայում (բլոգեր) հրապարակված աշխատանքները։
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն այսօր աբստրակցիա չեն, այլ բացարձակ օգտակար եւ առաջին անհրաժեշտություն երեւույթ, առանց որի դժվար է պատկերացնել մեր կյանքի գեթ մեկ օր։ Մեծ ուրախությամբ հրավիրում եմ բոլոր լրագրողներին մասնակցելու մրցույթին եւ հաղթելու»,-հայտարարել է «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի արտաքին կոմունիկացիաների դեպարտամենտի տնօրեն Կիրա Կիրյուխինան։
«ՏՏ ոլորտը լուսաբանելու եւ վերլուծելու կարիք շատ ունի, իսկ մրցույթը մոտիվացնում է լրագրողներին, նրանք առավել մեծ թվով հետաքրքրաշարժ եւ դիտարժան նորություններ են ներկայացնում։ «Ռոստելեկոմը» եւ ZTE կորպորացիան դեռ այս տարվա հունիսին էին հայտարարել հայաստանյան շուկայում ռազմավարական համագործակցության, մասնավորապես IPTV/OTT (Over the Top) ինտերակտիվ պլատֆորմի ձեւավորման, ամպային նորագույն տեխնոլոգիական լուծումների (Cloud Technologies), տվյալների փոխանցման գերհզոր համակարգերի ներդրման ու զարգացման, այլ մի շարք կարեւոր ուղղությունների շուրջ ակտիվ համագործակցության մեկնարկի մասին։ Համոզված եմ, որ Չինաստանում կորպորացիայի գերժամանակակից լուծումներին ծանոթանալ կշտապեն շատերը։ Հաջողություն եմ մաղթում բոլորին»,-ասել է «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
««ZTE» ընկերության եւ «ZTE-Սվյազտեխնոլոգիա» կորպորացիայի ռուսաստանյան ներկայացուցչության համար մեծ պատիվ է աջակցել «Ռոստելեկոմին» այս մրցույթի անցկացման համար եւ ներկայացնել առաջատար լրագրողներին եւ բլոգերներին նորագույն տեխնոլոգիաները անմիջապես մեր գլխամասում, որը գտնվում է Շենչժենում»,- հայտարարել է Ռուսաստանում ZTE կորպորացիայի ավագ փոխնախագահ Տիգրան Պողոսյանը։
Նշենք, որ մրցույթի Հայաստանյան ժյուրիի կազմում են ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Սիրանուշ Գյուրջինյանը:
2014-2015թթ մրցույթի հաղթող էր ճանաչվել հեռուստալրագրող Հայկուհի Ասատրյանը, որը ռուս մասնակիցների հետ հոկտեմբերին այցելել էր Չինաստան։

“Rostelecom” and ZTE announced the 5th “Technologies For Life - More Opportunities” technological contest for journalists is available for Armenian professionals as well.
The competition is held to get the attention of Media and bloggers on objective and better coverage of innovative technologies and services and their applications in different spheres of society. The main prize for the winner will be a trip to ZTE’s headquarters in Shenzhen, China in fall 2016. Approximately 500 representatives of mass media from Russia and Armenia annually take part in the competition.
The contest is held among all representatives of media that illustrate the scope of IT: print media (newspapers, magazines); radio and television; online media (including news Agencies); social media (bloggers).
The applications for participation are accepted here. The deadline for applications is April 10, 2016.
“In Armenia we still need to illustrate and analyze the IT sphere and the contest even motivates journalists to have more articles and present the sphere deeper. Earlier in June “Rostelecom” and ZTE corporation announced strategic cooperation in Armenia on development and implementation of IPTV/OTT interactive platform, Cloud Technological solutions, Data Transmission High Speed networks and other very long-term projects. Surely, many of the journalists will be eager to get acquainted with the latest technologies of the corporation in China. We wish good luck to all participants!"- said CEO of CJSC “GNC-ALFA”, "Rostelecom” in Armenia, Hayk Faramazyan.
"It is a great honor for ZTE company and the Russian representative office of "ZTE-Svyaztehnologiya" corporation to support "Rostelecom" in this project and introduce to leading journalists and bloggers innovative technologies directly in our headquarters in the city of Shenzhen," - said Senior Vice-President of ZTE corporation in Russia Tigran Poghosyan.
Members of the contest Armenian jury are representatives of professional society: Emil Tarasyan- Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Bagrat Yengibaryan- Director of Enterprise Incubator Foundation, Karen Vardanyan- Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises of Armenia, Siranush Gyurjinyan-Head of Public Relations Unit of “Rostelecom” Armenia.
It should be noted that the winner of the competition for 2014-2015 Haykuhi Asatryan, TV journalist, visited Shenchzhen (China) with Russian journalists’ team a few months ago, in October, 2015.