11:28 | 22.12.15 | Նորություններ | 6031
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ՝ «ԱրմենՏել» ընկերությունը պարտավորվում է պետական բյուջե վճարել ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կիրառած 20 մլն դրամ տուգանքը:
ՏՄՊՊՀ-ում հիշեցնում են, որ «Օրանժ Արմենիա» ընկերության դիմումի հիման վրա 2013թ. հարուցվել էր վարչական վարույթ:
Վարույթի հիմք է հանդիսացել այն, որ «ԱրմենՏել» ընկերության մեկնարկած «Պարզից Պարզ» անվանմամբ սակագնային փաթեթը կրկնօրինակում էր մրցակից ընկերության՝ «Օրանժ Արմենիայի» «Պարզ» անվանումով փաթեթին: Ընդ որում, վերջինը վերոնշյալ անվանումը դեռեւս 2011-ին գրանցել է մտավոր սեփականության գործակալությունում՝ որպես սպասարկման նշան:
Բացի այդ, «ԱրմենՏել» ընկերության «Պարզից Պարզ» սակագնային փաթեթի գովազդում ներկայացված էին նարնջագույն եւ կարմիր գույներով ներկված բիլիարդի գնդակներ՝ ակնհայտորեն մատնացույց անելով շարժական կապի մյուս 2 օպերատորներին, որոնք խաղի ընթացքում համարվում են պարտված:
Վարույթի ընթացքում հանձնաժողովը փաստել էր, որ «ԱրմենՏելի» նման վարքագիծը վնասում է մյուս օպերատորների համբավին եւ գործարար վարկանիշին, ինչն անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում է:
ՏՄՊՊՀ որոշմամբ՝ օրենքի խախտման համար, «ԱրմենՏելը» տուգանվել էր 20 միլիոն դրամի չափով եւ պարտավորվել սեղմ ժամկետներում վերացնել խախտումը:
«ԱրմենՏելը» ՏՄՊՊՀ որոշումը բողոքարկել է դատական կարգով: Դատական բոլոր 3 ատյաններում հանձնաժողովի որոշումը մնացել է անփոփոխ՝ ուժի մեջ:

ArmenTel will pay the AMD 20 mln fine penalized by State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) of Armenia with Armenian Arbitrary court decision.
SCPEC recalled that administrative proceedings were initiated by Orange Armenia’s application in 2013.
The complaint was based on the fact that in September 2013, ArmenTel launched a new "Simpler than Simple" tariff plan. Orange Armenia stated that it's copied from its "Simple" tariff plan which had been patented in the Intellectual Property Agency back in 2011.
Besides, Orange said that ArmenTel's advertisement of the tariff plan features billiard balls colored in orange and red which explicitly point to other mobile operators - Orange and VivaCell-MTS - which are the losing balls in the advertisement.
The commission stated during the proceedings that ArmenTel's conduct harms or may harm other operators’ reputation and business rating, which is a manifestation of unfair competition.
ArmenTel was fined AMD 20 mln with the decision of SCPEC and pledged to eliminate the violation within a short time.
ArmenTel appealed SCPEC’s decision in court but the decision remained the same in all 3 advisory boards.