11:44 | 21.01.16 | Նորություններ | 9284
ABBYY-ի հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիր, ձեռնարկատեր Դավիթ Յանը «Վեդոմոստի»-ին պատմել է, որ ի տարբերություն որոնողական այլ համակարգերի՝ Findo- կարողանում է տեղեկատվություն փնտրել ամպային պահոցներում, սոցցանցերում եւ օգտատերերի սարքավորումներում (համակարգիչներ, սմարթֆոններ):
Մասնավորապես, համակարգը կարող է որոնում կատարել Gmail-ում, Google Drive-ում, Dropbox-ում, Outlook-ում, Yahoo-ում եւ Exchange-ում:
Findo-ն ունակ է նաեւ հարցումներ մշակել մարդկային լեզվով, օրինակ՝ «Գտիր դեկտեմբերին պատրաստված պրեզենտացիան» հրահանգը լսելով՝ համակարգը կորոնի ձեր համակարգում նշված չափանիշներին համապատասխանող ֆայլը:
Դավիթ Յանի խոսքով՝ Findo-ն ABBYY-ի մշակած Compreno հարթակի շարունակությունն է:
«Պրոդուկտի զարգացումը կընթանա ամենաակտիվ ձեւով: Այսօր այդ ուղու ամենասկիզբն է, եւ համակարգն ամեն երկու շաբաթը մեկ կդառնա ավելի ու ավելի խելացի, երբ մենք նոր թարմացում ներկայացնենք»,- նշել է Դավիթ Յանը:
Ըստ ABBYY-ի իրականացրած հետազոտության՝ որոնման համակարգերից օգտվողների շուրջ 20%-ը միանգամից չի գտնում իրեն անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Findo-ի առաջարկած ելքն է՝ միավորել ինֆորմացիայի բոլոր աղբյուրները եւ իրականացնել դրանց ինդեքսավորում:
Յանն ընդգծել է, որ Findo-ի թիրախում զանգվածային շուկան է: ABBYY-ն նոր պրոդուկտում արդեն $1.5 մլն է ներդրել, այս տարի կներդրվի եւս $1.4 մլն:
Ներկայում որոնումներ կարելի է կատարել միայն անգլերենով, սակայն Դավիթ Յանը չի բացառում, որ կավելացվեն նաեւ այլ լեզուներ՝ կախված պահանջարկից:
Յանի խոսքով՝ աշխատելու են freemium մոդելով: Այսինքն, հիմնական պրոդուկտը կլինի անվճար, սակայն օգատերերը լրացուցիչ գործառույթների դիմաց կվճարեն:
Վճարովի ծառայությունն ամսական կարժենա շուրջ $5: Հնարավոր է, որ անվճար տաբերակում լինեն սահմանափակումներ՝ կապված որոնման ժամկետների կամ բնագավառի հետ:
Դավիթ Յանը տեղեկացրել է, որ ներկայում բանակցում են երկու ընկերությունների հետ, որոնք ավելի մեծ լսարան ունեն եւ որոնց անհրաժեշտ է ներդնել ինտելեկտուալ որոնման համակարգ:
ABBYY-ի հիմնադիրն ակնկալում է, որ Findo-ն 2.2 մլն օգտատեր ունենալու դեպքում կսկսի եկամուտ բերել, եթե այդ օգտատերերի 2–8%-ն օգտվի վճարովի գործառույթներից:

Компания ABBYY запустила в США поисковик Findo.
Основатель и директор ABBYY, соучредитель фонда «Айб» Давид Ян рассказал газете «Ведомости», что, в отличие от других поисковиков, Findo умеет искать информацию в облачных хранилищах, соцсетях и на пользовательских устройствах (компьютерах и смартфонах).
В частности, система может осуществлять поиск в Gmail, Google Drive, Dropbox, Outlook, Yahoo и Exchange.
Findo способен также обрабатывать запросы на человеческих языках. Например, по запросу «найди мне презентацию, сделанную в декабре» поисковик отыскивает на вашем компьютере файл, подходящий по параметрам.
По словам Давида Яна, Findo является продолжением разработанной ABBYY платформы Compreno.
«Продукт будет развиваться самым активным образом. Сегодня - самое начало пути, и Файндо будет становиться умнее и умнее каждые две недели, когда мы будем выкладывать очередное обновление», - отмечает Давид Ян.
Согласно исследованию ABBYY, около 20% пользователей не сразу находят нужную им информацию. Findo предлагает выход – объединить все источники информации и проиндексировать их.
Ян подчеркивает, что Findo будет ориентирован на массовый рынок. ABBYY вложила в Findo $1,5 млн и в 2016 г. вложит еще $1,4 млн.
Сейчас искать можно только на английском языке, но Ян не исключает, что ABBYY добавит другие языки в зависимости от спроса в разных регионах.
Зарабатывать Ян планирует по freemium-модели, то есть базовый продукт будет бесплатным, но пользователям предстоит платить за дополнительные опции.
Платный сервис будет стоить около $5 в месяц. Возможно, в бесплатной версии будет ограничена давность срока или область поиска.
Давид Ян сообщил, что сейчас ABBYY ведет переговоры с двумя компаниями, имеющими большую аудиторию, нуждающуюся в интеллектуальном поиске.
Ян полагает, что Findo будет получать прибыль при 2,2 млн пользователей, если из них 2–8% будут платить за пользование сервисом.