15:33 | 01.02.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 192135
Անցած շաբաթ Երեւանում անցկացվել է «ԴիջիԿոդ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթը, որին ներկա էր նաեւ Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների ալյանսի (WITSA) կրթության, դասընթացների եւ մարդկային ռեսուրսների կոմիտեի նախագահ Բորիս Կոմրակովը:
WITSA-ի անդամ է ՏՀՏ ոլորտի միության ավելի քան 80 երկիր: ԻՏՁՄ-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանը ձեռք է բերել 2019թ. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT) անցկացման իրավունքը:
Itel.am-ը բացառիկ զրույց է ունեցել առաջին անգամ Հայաստան ժամանած Բորիս Կոմրակովի հետ:
Դեռ ժամանակ կա, որ Հայաստանը պատրաստվի 2019թ. կոնգրեսին, եւ վստահ եմ, որ ամեն ինչ շատ հարթ կանցնի:
Ինձ զարմացրել է, օրինակ, այն, որ Հայաստանում անօդաչու սարքեր են պատրաստում Սինգապուրի համար: Հայաստանում նույնիսկ մի փոքր պահպանվել է ԽՍՀՄ տեխնոլոգիական բազան: Ձեզ մոտ անգլերենի մակարդակը բավական բարձր է, եւ դա լավ է, քանի որ չի կարելի ծրագրավորել հայերեն, ռուսերեն կամ վիետնամերեն: Կամ անգլերեն լեզու սովորեք կամ այլ մասնագիտացում ընտրեք:
Այժմ մենք քննարկում ենք ՏՏ գյուղ հիմնելու հեռանկարը, եւ ես չեմ բացառում, որ այդ գյուղերից մեկը Հայաստանում հիմնադրվի՝ հաշվի առնելով այն, որ այստեղ առկա են մի քանի «պլյուսներ»՝ օրինակ ավելի էժան եւ որակյալ շինանյութ, ինչպիսին է տուֆը:
Ես պատրաստվում եմ Հայաստան վերադառնալ մայիսին, եւ այդ ժամանակ արդեն ամեն ինչ ավելի հստակ կլինի:
Հայաստանն արդեն իսկ աութսորս (outsource) երկիր է, բայց այդ ասպարեզում մրցակցության խորացումը սխալ կլինի, քանի որ գոյություն ունեն ավելի մեծ երկրներ՝ ավելի էժան աշխատուժով: Հայկական ընկերությունների ապագան, իմ կարծիքով, իրենց սեփական արտադրանքն է:
Դուք երբեք չեք անցնի հնդիկներին ծնելիության մակարդակով: Իսրայելն ու Ֆինլանդիան փոքր երկրներ են եւ այլ ուղի են ընտրել: Նրանք իրենց գործն անում են որակով՝ սեփական պրոդուկտներ են ստեղծում, այլ ոչ թե ուրիշներին են սպասարկում: Սակայն սկզբնական շրջանում նախ պետք է սովորել ուրիշներին սպասարկել:

15:33 | 01.02.16 | Интервью | exclusive 192094
На прошлой неделе в Ереване состоялся юношеский конкурс по прикладному программированию «Диджи Код», на котором присутствовал глава комитета образования, курсов и HR Всемирного альянса информационных технологий и услуг (WITSA) Борис Комраков.
В состав WITSA входят более 80 стран-членов Союза информационных и телекоммуникационных технологий. По инициативе Союза компаний информационных технологий (СКИТ), Армения получила право проведения Всемирного конгресса информационных технологий (WCIT) в 2019 году.
Itel.am побеседовал с посетившим Армению впервые Борисом Комраковым.
У Армении еще есть время подготовиться к конгрессу 2019 года. Уверен, все пройдет очень хорошо.
Меня удивило, например, что в Армении производят беспилотные устройства для Сингапура. В Армении даже немного сохранилась технологическая база СССР. У вас достаточно высокий уровень английского языка, и это хорошо, потому что невозможно писать программы на армянском, русском или вьетнамском. Нужно либо учить английский, либо выбирать другую профессию.
Сейчас мы изучаем возможность создания IT-села. Я не исключаю, что одно из таких сел будет основано в Армении, учитывая, некоторые плюсы, существующие здесь, например, более дешевые и качественные стройматериалы, такие как туф.
Я собираюсь вернуться в Армению в мае, и тогда все будет более определенно.
Армения уже стала страной аутсорсинга, но углубляться в конкуренцию в этой области было бы неправильно, потому что существуют более крупные страны с более дешевой рабочей силой. Будущее армянских компаний, на мой взгляд, в производстве собственной продукции.
Вам никогда не обойти индийцев по уровню рождаемости. Израиль и Финляндия – маленькие страны, и они выбрали другой путь. Они делают свою работу качественно, создают собственную продукцию, а не обслуживают других. Однако на первом этапе нужно научиться обслуживать других.