12:08 | 04.02.16 | Հոդվածներ | exclusive 184197
Օրեր առաջ գործարկված Hiboo մեսենջերը հնարավորություն է տալիս կարդալ ընկերոջ հաղորդագրությունը՝ սկսած այն գրելու առաջին իսկ վայրկյանից՝ տպելու (type) ընթացքում:
Անվճար հավելվածը հասանելի է AppStore-ում:
Hiboo-ն ստեղծել են Մեծ Բրիտանիայում բնակվող տարբեր ազգության մի խումբ երիտասարդներ, որնոց թվում է Արթուր Կոլայանը:
Նա Itel.am-ին պատմել է, որ մեսենջերը հատկապես այն մարդկանց համար է, որոնք նյարդայնանում են, երբ հաղորդագրության սպասելիս անընդհատ տեսնում են «…» կամ օրինակ՝ «Վարդանը տպում է…» նշանները:
«Կարծում եմ՝ բոլորն են հետաքրքրված, թե ինչ է 5 րոպե շարունակ ձեր ընկերը ձեզ գրում, երբ վերջում ընդամենը 4 բառ է ուղարկում: Hiboo-ն թույլ է տալիս կարդալ գրելու ընթացքում եւ հաղորդակցվել մտքի արագությամբ՝ առանց դադարների»,- նշել է Արթուր Կոլայանը:
Hiboo-ի գաղափարն առաջացել է 2014թ. Լոնդոնում կայացած TechCrunch Disrupt հաքաթոնի ժամանակ, որտեղ թիմը հաղթել է: Հավելվածի iOS բետա տարբերակը գործարկվել է անցած տարի նոյեմբերի 3-ին՝ Դուբլինում կայացած Web Summit-ի շրջանակում:
«Տեսնել, թե ինչ են ընկերները տպում շփման ընթացքում, հաղորդակցության լիովին նոր սահմաններ է բացում: Ժամանակն ամեն ինչ է, եւ այսօր չկա դրանից արժեքավոր բան՝ հատկապես նոր սերնդի համար: Օգտատերերի նոր սերունդը ցանկանում է հաղորդակցություն իրական եւ ռեալ ժամանակում: Ճիշտ է, WhatsApp-ը, WeChat-ը, Facebook Messenger-ը համարվում են արագ նամակագրության (ակնթարթային ուղերձ) հավելվածներ, սակայն միայն Hiboo-ն է, որ հնարավորություն է տալիս մտքերը փոխանցել ակնթարթային կերպով»,- ընդգծել է Արթուր Կոլայանը:
Այս պահին Hiboo-ն հասանելի է 14 լեզվով: Ապագայում ավելացվելու են այլ լեզուներ: Արթուր Կոլայանը չի բացառել, որ դրանց թվում կլինի նաեւ հայերենը:

12:08 | 04.02.16 | Articles | exclusive 184054
Hiboo messenger, that was launched a couple of days back, will give the opportunity to read a friend’s message starting from the first second of typing.
The app is free and is available in AppStore.
Hiboo was developed by a multinational team in Great Britain. One of the team members is Arthur Kolayan.
He told Itel.am that the messenger was developed especially for those people who get nervous waiting for the response, constantly seeing “…” or, for example, “Vardan is typing...” .
“I think everyone is interested in the fact what their friend is typing for 5 minutes, if at the end, all you get are 4 words. Hiboo gives the opportunity to communicate with the speed of mind while typing, without any delays”, said Arthur Kolayan.
They had thought about Hiboo in 2014 during TechCrunch Disrupt Hackathon where the team won. iOS beta version of the app was launched at the end of last year- November 3, within Web Summit that took place in Dublin.
“Seeing what your friends are saying while they are still typing opens new horizons for texting. Time is everything now: there is nothing more valuable than that, especially for the new generation. New generation wants to communicate in real time. It’s true that WhatsApp, WeChat, Facebook Messenger are considered to be fast messengers, but only Hiboo gives the opportunity to exchange thoughts in no time”, stressed Arthur Kolayan.
Currently, Hiboo is available in 14 languages: new languages will be added soon. Arthur Kolayan thinks that Armenian might be among those languages.