12:32 | 16.02.16 | Հոդվածներ | exclusive 7738
Medas հավելվածը «խելացի» ժամանակացույց է, որն օգնում է չմոռանալ դեղամիջոցների կամ բժշկական այլ պրոցեդուրաների ընդունման ժամերը:
Ստարտափի հիմնադիրներն են Մխիթար Մկրտչյանը, Զավեն Եղոյանը եւ Հայկ Ավդալյանը:
«Հատկապես այն հիվանդների համար, որոնք տարբեր ժամերի, տարբեր քանակությամբ եւ տարբեր համադրությամբ մի քանի դեղամիջոց պետք է ընդունեն, շատ հաճախ դժվար է այդ ամենը համակարգելը եւ ընդունել չմոռանալը։ Երբեմն նրանք շփոթում են դեղերի ընդունման ժամերը, չափաքանակը, ինչի հետեւանքով ոչ միայն բուժումն է դառնում անարդյունավետ, այլեւ հիվանդների մոտ առաջանում է թունավորում կամ հիվանդության սրացում։ Այս նորարար հավելվածը մշակում է խելացի օրակարգ, որը հիվանդին կհուշի, թե երբ պետք է սնվել կամ դեղ ընդունել»,- Itel.am-ի հետ զրույցում պատմել է Մխիթար Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ շուկայում առկա նմանատիպ հավելվածներից Medas-ը տարբերվում է նրանով, որ բավական հեշտ է օգտագործել։
«Տվյալների մուտքագրման համակարգը մշակված է այնպես, որ ներառելու է դեղամիջոցների անվանումները՝ իրենց չափաքանակներով եւ արտադրության երկրի տվյալներով, ինչը հնարավորություն է տալիս, որ օգտագործողը կատարի որոշակի ընտրություն»,- ասել է նա:
Medas-ը նախատեսված է նաեւ հիվանդանոցների, ծերերի խնամքի կենտրոնների համար, որտեղ միաժամանակ դեղամիջոց են ընդունում հարյուրավոր մարդիկ։ Համակարգը թույլ է տալիս ունենալ նաեւ խնամող, որին նույնպես ծանուցվում է անհրաժեշտ քայլերի մասին։
Հավելվածը շուտով հասանելի կլինի Google Play-ում:
Մխիթար Մկրտչյանը նշել է, որ կփորձեն օգտատերերի կարծիքների հիման վրա այն բարելավել եւ ներկայացնել միջազգային շուկայում։
Անդրադառնալով ստարտափ աքսելերացիայի ծրագրին՝ Medas-ի համահիմնադիրը կարեւորել է հանգամանքը, որ ծրագրի շրջանակում իրենք սովորել են գաղափարը պրոդուկտի վերածելու հմտություները:

12:32 | 16.02.16 | Articles | exclusive 7510
Medas is a smart app that helps people not to forget the time to take drugs or undergo other medical procedures.
Mkhitar Mkrtchyan, Zaven Eghoyan and Hayk Avdalyan are the developers of the app.
“It’s sometimes hard to remember and organize when to take drugs especially for those patients who have to take different tablets at different times. Sometimes they forget the exact time they are supposed to take one or another drug or the dosage which leads to not only maltreatment but also drug poisoning and worsening of the illness. This innovative app develops a smart timetable that will tell you when to eat or take tablets”, Mkhitar Mkrtchyan told Itel.am.
According to him, Medas is different from other applications in the market that do the same thing with the fact that it’s extremely easy to use.
“The database is developed so that it includes the names, dosage and information about producer country and it gives the opportunity for the patient to choose”, he said.
Medas is also suitable for hospitals, facilities for elderly care where hundreds of people take tablets at the same time. The system also notifies the care taker about the necessary information.
The app will soon be available in Google Play.
Mkhitar Mkrtchyan said that they will try to improve the app based on the feedback from users and to present it to international market.
Talking about Acceleration Program, Medas co-founder said that it’s important for them to learn skills of how to make ideas into products within the program.