10:26 | 02.03.16 | Նորություններ | 5562
Այսուհետ Orange ինտերնետի նոր եւ առկա բաժանորդները նույն ամսավճարի դիմաց կստանան ավելի շատ գերարագ ինտերնետի ծավալ:
Այսպես, Ինտերնետ Հիմա եւ MyFi 5000 ու 6000  սակագնային պլանների բաժանորդները նախկին 5ԳԲ-ի փոխարեն կստանան 10 ԳԲ, Ինտերնետ Հիմա եւ MyFi 8000 սակագնային պլանների բաժանորդներն այժմ կարող են սպառել 25ԳԲ, Ինտերնետ Հիմա եւ MyFi 11 000 սակագնային պլանների դեպքում ամսական գերարագ ինտերնետի ծավալը կլինի 50ԳԲ, իսկ Ինտերնետ Հիմա եւ MyFi 15 000 սակագնային պլանների դեպքում՝ 65ԳԲ:
MyBox 11 000 եւ 14 000 սակագնային պլանների բաժանորդներն այսուհետ կստանան համապատասխանաբար 50ԳԲ եւ 60ԳԲ ամսական գերարագ ինտերնետի ծավալ:
«Ինտերնետն արդեն անշուշտ դարձել է յուրաքանչյուրիս առօրյայի անբաժանելի մասը: Լինելով շարժական ինտերնետի շուկայի առաջատարը Հայաստանում՝ շարունակում ենք միջոցառումներ ձեռնարկել հայ սպառողի համար այն ավելի հասանելի դարձնելու համար: Այսօր ուրախ ենք մեր ինտերնետ բաժանորդներին ներկայանալ այսպիսի անակնկալով, որն իրենց թույլ կտա ավելի հեշտ օգտվել համացանցից եւ ազատ շփվել սոցցանցերում»,- ասել է «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը:

From now on new and current subscribers of Orange Internet will get more high-speed internet against the same monthly fee.
So, the subscribers of Internet Now and MyFi 5000 and 6000 tariff plans will get 10GB instead of the former 5GB, the subscribers of Internet Now and MyFi 8000 tariff plans can now consume 25GB. In case of Internet Now and MyFi 11 000 tariff plans, subscribers will get 50GB high-speed internet monthly and as for Internet Now and MyFi 15 000 tariff plans, the monthly high-speed internet will be 65GB. From now on the subscribers of MyBox 11 000 and 14 000 tariff plans will receive monthly 50GB and 60GB high-speed internet accordingly.
“The internet has indeed become an inseparable part of our daily life. As a leader of the Armenian mobile internet market, we continue our efforts to make mobile internet more accessible to Armenian consumers. Today we are happy to introduce such a surprise to our internet subscribers. It will allow them to use the internet more easily and communicate on social networks freely,” said Aleksandr Yesayan, General Director of Orange Armenia.
To remind, during night hours all subscribers of Orange Internet 5000 and higher tariff plans can benefit from unlimited high-speed internet for free.