11:01 | 11.03.16 | Նորություններ | 3456
ԱՄՆ դեսպանությունը Itel.am-ի խնդրանքով մեկնաբանել է հայաստանյան ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների դժգոհությունը՝ կապված ԱՄՆ մուտքի արտոնագիր չստանալու հետ:
«ԱՄՆ դեսպանատունը մշտապես ստանում է հարցեր ԱՄՆ կառավարության վիզային քաղաքականության վերաբերյալ: Մենք ջանում ենք կարգերը բացատրել հնարավորինս հստակ ու թափանցիկ կերպով, այդ թվում նաեւ այն, թե ինչպես են դրանք անդրադառնում Հայաստանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների վիզա ստանալու դիմումների վրա: Այս ջանքերի շրջանակում դեսպանության անձնակազմը մի քանի հանդիպում է ունեցել Հայաստանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար ներկայացուցիչների հետ: Վերջերս հյուպատոս Ֆրենք Տուն հանդիպում ունեցավ գործարար համայնքի մի շարք ներկայացուցիչների հետ՝ անդրադառնալով վիզաների հետ կապված հարցերին: Մենք պատրաստ ենք շարունակել այս երկխոսությունը»,- նշել են դեսպանությունում՝ հավելելով, որ լիարժեքորեն գիտակցում են կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կարեւորությունը Հայաստանում:
ԱՄՆ դեսպանությունն ընդգծել է, որ տարիներ շարունակ իրենք աջակցել են այս ոլորտի կայացմանը՝ որպես օրինակ նշելով Մայքրոսոֆթի ինովացիոն կենտրոնում եւ «Նեշընըլ Ինստթրումենթս»-ում իրենց ունեցած ներդրումը:
«ԱՄՆ դեսպանատան կողմից վիզաների տրամադրման գործընթացում առանձնակի շեշտադրվում է ԱՄՆ ներգաղթային օրենսդրության ապահովումը եւ դրան զուգընթաց բոլոր դիմողների գերազանց սպասարկումը: Աշխարհով մեկ ԱՄՆ հյուպատոսական պաշտոնյաների որոշումները վիզաների տրամադրման վերաբերյալ հիմնվում են ամերիկյան այդ օրենքների ու գործող կանոնակարգերի վրա եւ արտացոլում են օրինական ուղեւորությունները դյուրացնելու եւ դրան զուգընթաց՝ ԱՄՆ-ում աշխատողներին ու ԱՄՆ սահմանները պաշտպանելու մեր նպատակը»,- ասված է հաղորդագրությունում:

The US Embassy commented on the dissatisfaction of the representatives of the IT industry by Itel.am’s request, related to the failure to receive entry visa to the United States.
“The U.S. Embassy regularly receives questions about U.S. Government visa policies. We are committed to explaining these policies as clearly and transparently as possible, including how they affect visa applications from members of Armenia's growing ICT workforce. As part of this effort, members of our Embassy staff have had several meetings with leading managers of the Armenian ICT community. Most recently, Consul General Frank Tu met and corresponded with several members of the business community to address their visa-related questions. We are committed to maintaining this dialogue”, the embassy said adding that U.S. Embassy fully recognizes the importance of the ICT sector in Armenia.
U.S. Embassy highlighted that they have steadily supported the growth of this sector over the years naming their contribution in National Instruments in Microsoft Innovation Center as an example.
“The U.S. Embassy visa adjudication process places a strict emphasis on enforcing U.S.
immigration laws while providing excellent customer service to all of our applicants. Visa decisions by U.S. consular officers worldwide are based on those U.S. laws and visa regulations currently in place and reflect our goal of facilitating legitimate travel while ensuring that the rights of U.S. workers and America’s borders are protected”, the statement reads.