07:08 | 18.03.16 | Տեխնոլոգիաները եւ կանայք | exclusive 56328
Itel.am-ը, Կանանց միջազգային տոնի կապակցությամբ, սկսում է նոր շարք, որտեղ ներկայացնում է ՏՏ ոլորտում ներգրավված հայուհիներին:
21-ամյա Հասմիկ Գալոյանն աշխատում է PicsArt-ում՝ որպես Windows ծրագրավորող:
Աշխարհն իմն է լինում, երբ կոդ գրելը հաջողվում է
Մանկուց ինձ արվեստի մարդ եմ համարել, մշակույթ եմ սիրում, նկարում եմ, նվագում: Երբ սկսեցի ավագ դպրոց հաճախել, հարց առաջացավ, թե ինչ մասնագիտություն ընտրեմ: Հայրս ասում էր՝ արա այն, ինչ հաճելի է հոգուդ, իսկ մայրս ավելի պրակտիկ էր մտածում եւ խորհուրդ էր տալիս հեռանկարային ոլորտ ընտրել: Հետո հասկացա, որ մայրս ճիշտ էր: Դպրոցում սիրում էի ճշգրիտ գիտություններ ու մտածեցի՝ ինչու ոչ, եթե ամեն ինչ ստացվում է, ապա ընտրեմ ամենադժվարը: Որոշեցի փորձել եւ ֆիզմաթ ուղղությամբ ավագ դպրոց գնացի, ապա մորս հետքերով՝ ԵՊՀ կիրառական ֆակուլտետ ընդունվեցի:
Հայաստանում մեր ոլորտի համալսարանական կրթությունն ուղղակի սովորեցնում է մտածել, սակայն կոնկրետ տեխնոլոգիաների առաջընթացի հետեւից չի հասցնում: Հասկացա, որ փորձ ձեռք բերելու համար առանձին պետք է ինձ վրա աշխատեմ: Այդ հարցում ինձ օգնեց Մայքրոսոֆթի ՏՏ ակադեմիան, որտեղ շուրջ մեկ ու կես տարի սովորեցի:
Հասկացա, որ սիրում եմ ծրագրավորումը, դա սկսեց ինձ նույնքան հաճույք պատճառել, որքան արվեստը: Աշխարհով մեկ եմ լինում, երբ կոդ գրելիս ինչ-որ բան, որ երեկ չէր ստացվում, այսօր ստացվում է: Լավ է, որ երաժշտությունն ինձ համար հոբբի մնաց, այդպես երբեք չեմ հոգնի դրանից: Գնում եմ տուն ու փորձում ժամանակ գտնել դաշնամուր կամ կիթառ նվագելու համար:
Ծրագրավորման պրակտիկ գիտելիքներս սկսել եմ զարգացնել 18 տարեկանից: Սակայն գիտեմ շատ-շատերին, որ դեռ դպրոցական տարիներից են սկսում ու 16 տարեկանում արդեն պատրաստի հավելված ունեն: Երբեք շուտ չէ սկսել:
ՏՏ-ն էնտուզիաստներ է սիրում
Երբ ասում են ՏՏ ոլորտ, առաջինը պատկերացնում եմ կոդ գրողներին: Եթե տեխնոլոգիական առաջընթացը քեզ ոգեւորում է, ապա կապ չունի՝ այս ոլորտում կոդ ես գրում, թե ոչ, ուղղակի շարունակիր զբաղվել դրանով: Առանց էնտուզիազմի ՏՏ ոլորտի մարդ չեմ պատկերացնում:
Հայաստանում է, որ այս ոլորտում աղջիկները քիչ են: Դա գալիս է սխալ պատկերացումներից: Ուղղակի համոզմունք կա, որ բոլոր ոլորտներում տղաներն ավելի լավ արդյունքներ են ցույց տալիս, քան աղջիկները: Այնքան էլ համաձայն չեմ այդ տեսակետի հետ: Տղաները դա լավ են անում, քանի որ գիտեն, որ պետք է լավ անեն: Աղջիկներն էլ վատ են անում, քանի որ փոքր ժամանակվանից նրանց հակառակն են ներշնչել: Եթե աղջիկներին փոքրուց դաստիարակեն այնպես, որ ցանկության դեպքում նրանք ամեն ոլորտում էլ կարող են հաջողությունների հասնել, ապա այդպես էլ կլինի:
Ծրագրավորողների ուղեղը աշխատում է առանց դադարի
Ներկայում ավելի ու ավելի շատ աղջիկներ են ՏՏ ոլորտում ներգրավվում: Ոլորտը պահանջում է ուղեղի անընդհատ աշխատանք: Սա օգնում է նրանց տարբեր իրադրություններում ճիշտ կողմնորոշվել:
Նրանց կենտրոնացումն ավելի ուժեղ է: Իմ փորձից ելնելով եմ ասում, որ կարող եմ սխալը շտկելու ուղղությամբ ավելի երկար ու համբերատար աշխատել, քան շատ տղաներ:
Ծրագրավորող կինը կարող է գեղեցիկ եւ խնամված լինել
Ծրագրավորող կանանց համար դժվար է համատեղել ընտանիքն ու աշխատանքը: Կարծում եմ, որ կնոջ համար ընտանիքը պետք է լինի առաջին տեղում, եւ նույնիսկ այս դեպքում ծրագրավորումն ունի առավելություն՝ կարելի է տանից էլ աշխատել, կարեւորը համակարգչի առկայությունն է:
Հաճախ են ասում, որ ծրագրավորող կինն իրեն հետեւելու ժամանակ չի ունենում: Ես ասում եմ, որ եթե կինը ցանկանա իրեն հետեւել, ապա հաստատ ժամանակ կգտնի:Իսկ ծրագրավորող կինը կարո՛ղ է գեղեցիկ եւ խնամված լինել:
Քանի որ աշխատանքս ենթադրում է համակարգիչ, աշխատանքից դուրս փորձում եմ խուսափել այն օգտագործելուց:
Ցանկանում եմ, որ տեխնոլոգիան ինձ ծառայի, ոչ թե հակառակը
Այո, Apple-ը որակյալ hardware է արտադրում, iPhone-ները լավն են, արագ աշխատում, սակայն պարտադիր չէ, որ օգտագործեմ ամենավերջին մոդելը: Իհարկե, հետեւում եմ տեխնոլոգիաական նորություններին, սակայն չեմ ընկնում «նորաձեւության» հետեւից։ Եթե ինձ իմ սմարթֆոնի ֆունկցիաները բավարար են, ապա ինձ դրանից ավելի ոչինչ պետք չէ:
Պետք է, որ տեխնոլոգիան ծառայի մարդուն, ոչ թե հակառակը:
Ծրագրավորելն ինձ համար հաճույք է
Երբեք չմտածեք, որ եթե դուք տղա չեք, ապա այս ոլորտում ոչնչի չեք հասնի: Եթե սկզբից ես սովորում ամենադժվարին, ապա մնացած ամեն ինչ նկատելի չափով հեշտ է դառնում: Ասում են՝ «Ընտրիր այն գործը, որը սիրում ես, ու կյանքումդ ոչ մի օր չես աշխատի»: Ընտրեցի, ծրագրավորումը բարդ բան չէ այլեւս, այն պարզապես հաճույք է:

07:08 | 18.03.16 | Girls in Tech | exclusive 56346
I’ve considered myself a person of art since childhood; I love culture, I paint, I play music. The question of what profession to choose came up when I went to high school. My father told me to do what was pleasant for the soul, and my mother had more practical thinking and advised to choose a perspective sphere. I realized later that my mother was right. I liked exact sciences at school and thought “Why not”, if I get a hand of everything I will try what’s the hardest. I decided to try and went to a high school with physics-math profile, then followed my mother’s steps to YSU Applied (Informatics and Applied Mathematics) Faculty.
University education for our sphere in Armenia teaches to think, but doesn’t catch up to certain technological advance. I knew I had to work individually to gather experience. Microsoft IT Academy helped me in that regard, I studied there for a around a year and a half.
I realized that I loved programming, and it began to bring me as much joy as art did. I feel all over the place when I successfully code something I couldn’t manage yesterday. It’s good that music remained a hobby for me, so I will never get tired of it. I go home and try to find time to play piano or guitar.
I started developing my practical programming skills since I was 18. However, I know a lot of people who began at school and had a launched application by 16. It’s never early to start.
IT loves enthusiasts
You think of code writers when you say IT. If technological progress excites you, it doesn’t matter whether you write code in this industry, just continue to engage in it. I cannot imagine a not enthusiastic IT person.
It’s Armenia that has few girls in IT. That comes from wrong perceptions. There’s just a belief that boys show better results in all spheres than girls. I don’t quite agree with that view. Boys do well because they know they should do well. Girls don’t do well as they’ve been taught from young age the opposite. If girls receive an upbringing that teaches them to succeed in every sphere, then they will.
Programmers’ brains work non-stop
More and more girls go into IT now. The industry requires the brain to work non-stop. It helps them to navigate right in different situations.
Their concentration is stronger. I can say from my experience that I’m able to spend more time on fixing mistakes and work patiently than many boys.
Women programmers can be beautiful and well-groomed
It’s difficult for women programmers to combine family and work. I believe that family should come first for women, and programming has an advantage even in that regard: you can work at home, having a computer is enough.
They often say that women programmers have no time to take care of herself.  I say that if a woman wants to do that, she will definitely find time. Women programmers can be beautiful and well-groomed.
Since my work requires computer, I try to avoid using it outside of work.
I want technology to serve me, not the opposite
Yes, Apple produces quality hardware, iPhones are great and work fast, but I don’t have to use the latest model. Of course, I follow technological news, but I don’t chase “fashion”. If my smartphone’s functions are enough for me, I don’t need anything more.
Technology should serve people, not the opposite.
Programming is a joy for me
Never think that you can’t achieve anything in this industry if you aren’t a boy. If you learn the most difficult things in the beginning, the rest is notably easier. They say “Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life”. I chose, and programming isn’t a hard thing anymore, it is just joy.