08:26 | 22.03.16 | Նորություններ | exclusive 17097
HIVE ներդրումային հիմնադրամը հայտարարել է HIVE Seed Fund նախաձեռնության մեկնարկի մասին, որի շրջանակում ներդրումներ կիրականացնի եւ կհամագործակցի աշխարհի տարբեր կետերում գործող հայկական ստարտափների հետ:
Սիլիկոնյան հովտից մինչեւ Հայաստան. The HIVE Seed Fund-ը կկենտրոնանա այն ստարտափների վրա, որոնք ստեղծում են հեղափոխական տեխնոլոգիական լուծումներ, նպատակ ունեն թիմ ունենալ Հայաստանում եւ լուծել գլոբալ մարտահրավերներ:
Itel.am-ին HIVE ծրագրի տնօրեն Գլեն Դալաքյանը պատմել է, որ HIVE-ի թիմն անհատական աշխատանք կտանի ընտրված ստարտափներից յուրաքանչյուրի հետ եւ կօգնի ձեռք բերել անհրաժեշտ ռեսուրսները:
Նրա խոսքով՝ ներդրումային ծրագրին դիմելուց հետո ստարտափները կհրավիրվեն փիչինգի՝ նախնական դիտարկման նպատակով: Վերջաժամկետներ չկան, հայտեր կարելի է ներկայացնել ցանկացած պահի:
«Նոր նախաձեռնության շնորհիվ HIVE-ը կշարունակի աջակցություն տրամադրել ոչ միայն ամբողջ աշխարհի հայ ձեռներեցներին, այլեւ վերջիններիս կներկայացնի իր ցանցում ներառված հայտնի խորհրդատուներին եւ ներդրողներին: HIVE-ն աջակցում է նաեւ նորարարությանը եւ ձեռներեցությանը նոր սերնդի հայերի շրջանում՝ տարբեր միջոցառումների եւ վորքշոփերի միջոցով»,- նշել է Գլեն Դալաքյանը:
HIVE-ը ներկայում աշխատում է հայկական մի շարք ստարտափների, այդ թվում՝ Wakie-ի, CodeFights-ի, OutChat-ի, News Deeply-ի, Discotech-ի, Lionsharp-ի հետ:
HIVE-ը սաղմնային եւ նախնական փուլի ներդումային հիմնադրամ է, որն աջակցում է հայ ձեռներեցներին ներդրումների ինչպես նաեւ խորհրդատվության տեսքով՝ ստեղծելու գլոբալ ընկերություններ: HIVE-ը Հրայր եւ Աննա Հովնանյան հիմնադրամի նախաձեռնությունն է:

HIVE Investment Fund announced the launch of HIVE Seed Fund initiative; in its framework, the Fund will make investments and cooperate with Armenian startups from different parts of the world.
From Silicon Valley to Armenia - the HIVE Seed Fund will focus on the startups that create revolutional technological solutions, aim to have a team in Armenia, and solve global challenges.
HIVE Director Glen Dalakian told Itel.am that HIVE team will work individually with the chosen startups and help them obtain necessary resources.
According to him, startups will be invited to a live pitch for initial consideration after applying for the investment program. There are no deadlines, applications can be submitted at any time.
“Owing to the new initiative, HIVE will continue to not only support Armenian entrepreneurs around the world, but also offer them access to its network of world-class talent and advisors. HIVE also promotes innovation and entrepreneurship among the next generation of Armenians through events and workshops,” noted Glen Dalakian.
At present, HIVE works with a number of Armenian startups, including Wakie, CodeFights, OutChat, News Deeply, Discotech and Lionsharp.
HIVE is a seed and early stage investment fund that supports Armenian entrepreneurs through funding and operational support, in order to build global companies. HIVE is a Hirair and Anna Hovnanian Foundation initiative.