09:40 | 14.04.16 | Նորություններ | 5755
Մեկնարկել է «Բաց խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման 6-րդ ամենամյա առաջնության հայտերի գրանցումը:
Առաջնությունն անցկացվում է 2011-ից Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերության, իսկ այժմ արդեն «Յուքոմ» ընկերության համատեղ ջանքերով:
«Բաց խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման առաջնությունն անցկացվում է 3 փուլով, որոնց ընթացքում մասնակիցները ներկայացնում են իրենց կողմից ստեղծված համակարգչային եւ բջջային խաղերը, ապա փուլ առ փուլ պրոֆեսիոնալ ժյուրիի օգնությամբ զարգացնում դրանք:
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են խաղերի ստեղծման ոլորտի հայաստանյան առաջատար ընկերությունների ղեկավարներ:
«Մեր ընկերությունը մշտապես կարեւորել է նոր սերնդի կրթական զագացման աջակցությունը եւ տարիների ընթացքում մեծ ներդրում է կատարել թե´ ՏՏ ոլորտի զարգացման, թե´ այդ ոլորտում երեխաների կրթության կազմակերպման ուղղությամբ: ԻՏՁՄ-ի հետ համագործակցությամբ հիմնել ենք ինժեներական լաբորատորիաներ ինչպես երեւանյան, այնպես էլ մարզային, նաեւ՝ սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներում: «Բաց խաղ» առաջնությունն այս համագործակցության տրամաբանական շարունակությունն է, քանի որ այն հնարավորություն է ընձեռում ծրագրավորման եւ կոդավորման ոլորտում բացահայտել եւ զարգացնել մեր երիտասարդ սերնդի ներուժը, որը հետագայում հիմք կծառայի խաղերի նախագծման ոլորտի զարգացմանը, բացի այդ հնարավորություն կընձեռի ձեռք բերված կոդավորման հմտությունները հետագայում գործածել նաեւ այլ բնագավառներում», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Բաց խաղ» առաջնության մասնակցության հայտը եւ այլ մանրամասներ ներկայացված են http://www.opengame.am կայքում:

09:40 | 14.04.16 | Новости | 5804
Начался прием заявок на участие в 6-м конкурсе по созданию компьютерных и мобильных игр «Открытая игра».
Конкурс с 2011 года организуют Союз компаний информационных технологий (СКИТ) и Orange Armenia, а теперь - «Юком».
Конкурс по созданию компьютерных и мобильных игр «Открытая игра» проводится в три этапа, в ходе которых участники представляют созданные ими компьютерные и мобильные игры, после чего с помощью профессионального жюри дорабатывают их.
В состав жюри входят руководители ведущих армянских компаний в области создания игр.
«Наша компания всегда придавала важность поддержке обучения нового поколения и на продолжении лет вносила большой вклад как в развитие ИТ-сферы, так и в организацию образования детей в данной сфере. В сотрудничестве со СКИТ мы создали инженерные лаборатории как в ереванских, так и в региональных школах, в том числе в приграничных селах. Конкурс «Открытая игра» является логическим продолжением данного сотрудничества, поскольку предоставляет возможность раскрывать и развивать потенциал молодого поколения в области программирования и кодирования, что в последствии станет основой для развития области проектирования игр, а кроме того, предоставит возможность в дальнейшем использовать навыки кодирования в других сферах», - сказал гендиректор «Юком» Айк Есаян.
Форму заявки на участие в конкурсе «Открытая игра» и другие подробности о мероприятии можно найти на сайте http://www.opengame.am.