08:42 | 18.04.16 | Նորություններ | 6084
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ «Յուքոմ» ընկերության աջակցությամբ իրականացված «Ական փնտրող ռոբոտներ» մրցույթում առաջին տեղ է զբաղեցրել «Ականավոր» թիմը:
Թիմի կազմում ընդգրված են «ՖայմԹեք» ընկերության անդամներն ու Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ուսանողները:
Երկրորդ եւ երրորդ տեղ են զբաղեցրել Գյումրիից «Անդրոիդ» եւ «Դիջիթալ քլաուդ» թիմերը:
Հաղթողները «Յուքոմ»-ի կողմից արժանացել են համապատասխանաբար 600 հազ., 400 հազ. եւ 260 հազ. դրամ պարգեւի: Խրախուսական մրցանակի՝ 100 հազ դրամի է արժանացել Վանաձորից «Ականազերծողներ» թիմը:
«Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ համագործակցում ենք ԻՏՁՄ-ի հետ «ԱրմՌոբոտիքս» ռոբոտաշինության զարգացման ծրագրի շրջանակում: Համոզված եմ, որ մեր երիտասարդներն ունեն մեծ ներուժ եւ կարող են հաջողությունների հասնել այս բնագավառում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառը շատ արագ եւ դինամիկ զարգացող բնագավառ է եւ ամբողջ աշխարհում շատ կարեւոր նշանակություն ունի մի շարք հիմնախնդիրներ լուծելիս: Հուսով եմ, որ այստեղ ներկայացված լուծումները կգտնեն իրենց հետագա օգտագործումը»,- ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«ԱրմՌոբոտիքս» ռոբոտաշինության զարգացման ծրագրի շրջանակում ԻՏՁՄ-ն եւ «Յուքոմը» իրականացնում են նաեւ «Անօդաչու թռչող սարքեր» մրցույթը, որի եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա մայիսին

08:42 | 18.04.16 | Новости | 6045
В конкурсе роботов-миноискателей, прошедшем при содействии Союза компаний информационных технологий (СКИТ) и компании «Юком», первое место заняла команда «Аканавор».
В состав команды вошли представители компании «ФаймТек» и студенты Армяно-российского (Славянского) университета.
Второе и третье места заняли команды «Андроид» и «Диджитал клауд» из Гюмри.
Победители получили от компании «Юком» премии в размере соответственно 600 тыс., 400 тыс. и 260 тыс. драмов. Поощрительный приз в размере 100 тыс. драмов получила команда «Аканазерцохнер» из Ванадзора.
«Мы уже долгое время сотрудничаем со СКИТ в рамках программы развития робототехники «АрмРоботикс». Уверен, что наша молодежь обладает большим потенциалом и может достичь больших успехов в этой сфере. Область информационных технологий развивается быстро и динамично и во всем мире имеет большое значение при решении ряда фундаментальных проблем. Надеюсь, что представленные здесь решения найдут дальнейшее применение»,- сказал гендиректор компании «Юком» Айк Есаян.
В рамках программы развития робототехники «АрмРоботикс» СКИТ и «Юком» проводят также конкурс «Беспилотных летательных аппаратов», финальный этап которого состоится в мае.