05:43 | 02.05.16 | Նորություններ | 5295
Աուտիզմի իրազեկման միամսյակի շրջանակում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ «Երեխաների Զարգացման Միջազգային Կենտրոնը» կազմակերպել են ցուցահանդես:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային մասնաշենքում ցուցադրվել է 28 լուսանկար, որոնց հեղինակները աուտիզմ ունեցող երեխաներ են: Դրանցում յուրաքանչյուրը ներկայացրել է իր պատկերացումներն աշխարհի վերաբերյալ:
2007-ից կենտրոնը սկսել է համագործակցել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ: Կարեւոր համարելով հասարակության այս խմբի հաղորդակցության խնդիրը՝ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը դարձել է կենտրոն հաճախող երեխաների հիմնական աջակիցը:
2007-2016 թթ. համագործակցության ընթացքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեխաների Զարգացման Միջազգային Կենտրոնին հատկացրել է ավելի քան 151 մլն դրամ:
«Չկա այնպիսի խնդիր, որը լուծում չունենա: Արդյունքի հասնելու համար հարկավոր է պարզապես տիրապետել լիարժեք ինֆորմացիայի եւ համբերատար, հետեւողական քայլերով հասնել արդյունքի: Այս երեխաներն ունեն աշխարհի հետ հաղորդակցվելու իրենց լեզուն: Ցուցադրված նկարներում նրանց ինքնարտահայտումն է՝ կոնկրետ ասելիքով: Անչափ կարեւոր է այն ձեռբերումը, որն արձանագրում են մասնագետները: Երեխաների մոտ նկատվում է վարքի եւ մտավոր ունակությունների աճ, նրանք յուրացնում են հասարակությանն ինտեգրվելու նորմերը, պատրաստ են ընկերական կապեր ստեղծել: Արդեն իսկ կան հանրակրթական դպրոց հաճախողներ: Մեզ համար սա կարեւոր ձեռքբերում է: Այս ծրագրով մենք մերժում ենք անտարբերությունը՝ ուղարկելով հստակ պատգամ. ամեն ինչի հիմքում հաղորդակցության լեզուն է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

05:43 | 02.05.16 | News | 5292
In the frames of World Autism Awareness Month, VivaCell-MTS and “International Child Development Center” have organized an exhibition in the lobby of VivaCell-MTS headquarters featuring 28 paintings by children with autism presenting their perception of the world.
The cooperation of the International Child Development Center with VivaCell-MTS started in 2007. Attaching great importance to the communication problem of children with autism, the Company became the main supporter of children attending the center.
During 2007-2016 VivaCell-MTS has allocated AMD 151 million to the International Child Development Center that provides individual, intensive educational treatment to children with autism based on principles of Applied Behavioral Analysis. Thirty-seven children per year participate in the program owing to VivaCell-MTS support.
Progress and positive changes are observed in terms of both social skills and relationships with peers. The trust towards the Center and the comfort level of the children has also increased. The treatment has resulted in improved learning skills and higher transition rates to inclusive schools.
“There are no insoluble problems. To reach the desired result, one simply needs to have complete information on the matter and be persistent in taking action. These children communicate with the world in their own language. The paintings presented on the exhibition are their means of expressing themselves and their perception of the world. The specialists of the center have reached considerable progress in the treatment of these children: they have improved behavior and mental skills, learn to integrate into the society, and are willing to make friends. Some of the children have already started attending secondary schools. This is an important achievement for us. With this project we want to reject indifference translating the message that communication lies at the heart of everything,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.