07:26 | 02.05.16 | Հոդվածներ | exclusive 9846
Itel.am-ը շարունակում է #ՏեխնոԱմիս շարքը. ամեն անցնող ամսվա ավարտին ՏՏ ոլորտի որեւէ հայ ներկայացուցիչ ամփոփում է ամիսը՝ խոսելով հայաստանյան, միջազգային տեխնո ձեռքբերումների, ինչպես նաեւ սեփական ընկերության հաջողությունների մասին:
Տեխնոլոգիական ապրիլն ամփոփում ենք Penny ընկերության հիմնադիր Հարություն Առաքելյանի հետ: Penny հավելվածը, որն անձնական ֆինանսական խորհրդատու է եւ օգնում է գումար խնայել, ապրիլին Սիլիկոնյան հովտում մասնակցեց հայկական ստարտափների համար նախատեսված ձեռներեցների աջակցման 10 օրյա HyeTech ծրագրին (HyeTech Entrepreneur Immersion Program), ինչպես նաեւ առաջին քայլերն արեց ամերիկյան շուկայում:
#ՏեխնոԱպրիլը՝ Penny-ում
Ապրիլի 1-9-ը HyeTech խմբի կողմից Սան Ֆրանցիսկոյում կազմակերպված Ձեռներեցների աջակցման ծրագրին մասնակցությունը շատ կարեւոր էր մեզ համար: Ծրագրի նպատակն էր հայկական ստարտափներին ներկայացնել Սիլիկոնյան հովտում տեղի ունեցող գործընթացները: Հագեցած օրեր էին՝ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներով լի:
Դասընթացների հիմնական թեմաներն էին ինչպես ստարտափը ճիշտ ներկայացնել ներդրողներին եւ պոտենցիալ հաճախորդներին, ինչպես ճիշտ ֆինանսավորման աղբյուրներ գտնել, հասկանալ, թե ԱՄՆ-ում ինչպես են կարգավորվում ստարտափ ընկերություն հիմնելու եւ գրանցելու հետ կապված օրենսդրական հարցերը եւ այլն:
Ինձ համար հատկապես կարեւոր էր շփումը ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ ձեռներեցներ, ներդրողներ եւ տեղի ՏՏ համայնքի հայ ներկայացուցիչներ: Այնտեղ ես միայն հասկանում բաց լինելու կարեւորությունը. դու բաց ես՝ մտքերդ արտահայտելու, գաղափարովդ մյուսների հետ կիսվելու, կարծիք լսելու եւ ամենակարեւորը՝ քո պրոդուկտի ենթադրյալ օգտատիրոջ հետ շփվելու ու նրա խնդիրը հասկանալու համար։ Ամենակարեւորը դա արագ անելն է, ինչպես այնտեղ էր ընդունված՝ «fail fast» - պետք է ձախողվել հնարավորինս արագ։
Հունվարից սկսած Penny-ն ԱՄՆ-ում ալֆա թեստավորման փուլում է: ԱՄՆ-ում թեստավորմանը մասնակցում են հիմնականում ուսանողներ, քանի որ հավելվածի թիրախում հենց այդ տարիքային խումբն է: Մինչ այս պահը հիմնականում դրական կարծիքներ ենք ստացել, ինչը բավական ոգեւորիչ է:
Հավելվածի iOS տարբերակը կգործարկվի հունիսին:
Այս պահին ավարտում ենք ընկերության գրանցման աշխատանքները, ինչպես նաեւ համագործակցության նպատակով բանակցում ենք մի շարք ամերիկյան բանկերի հետ: Ի դեպ, բանակցութունների արդյունքում երկուսի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Penny-ն իրենց բանկային համակարգի հետ ինտեգրելու նպատակով:
Հունիս ամսվա առաջին կեսին արդեն իսկ կունենանք առաջին պայմանագրերը։ Դրա շնորհիվ օգտատերերի խնայողական հաշիվները կպահվեն այդ բանկերում եւ յուրաքանչյուրն ապահովագրված կլինի Ավանդների երաշխավորման դաշնային կորպորացիայի (FDIC) կողմից` մինչեւ $250 հազ-ի չափով։ Դա հնարավորություն կտա ապահովել առավելագույն անվտանգություն օգտատերերի համար, որը կմեծացնի վստահությունը հավելվածի նկատմամբ։
Բավական մեծ է հետաքրքրությունը մի շարք ներդրողների կողմից, որոնց հետ պարբերաբար կապի մեջ ենք:
#ՏեխնոԱպրիլը՝ հայկական ՏՏ-ի համար
Նորից պետք է անդրադառնամ HyeTech Showcase-ին, քանի որ այն համարում եմ անցած ամսվա ՏՏ հայ համայնքի խոշորագույն միջոցառումը: Ապրիլի 9-ին Բերքլիի համալսարանում կայացած այդ միջացառումը, որը կազմակերպել էին Ռոջեր Ստրաուչը եւ Ներսես Օհանյանը, իմ կարծիքով՝ կոչված էր համախմբել ՏՏ հայ համայնքին եւ ցույց տալ, որ հայկական ընկերություններն իրենց ասելիքն ունեն համաշխարհային շուկաներում ու այդ ճանապարհին կարեւոր է համախմբել բոլորիս ուժերը։ Իզուր չէր, որ միջոցառմանը մասնակցում էին ավելի քան 200 ձեռներեցներ, ներդրողներ, ինչպես նաեւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ ամբողջ աշխարհից:
Միջոցառման ընթացքում կայացավ HIVE Pitch Competition-ը, որին մասնակցում էր նաեւ Penny-ն: Հաղթող ճանաչվեց Armacad-ը:
#ՏեխնոԱպրիլը՝ աշխարհում
Ապրիլի նշանակալից թոփ երկու իրադարձությունները կապված էին Tesla-ի եւ SpaceX-ի հիմնադիր Էլոն Մասկի հետ: Առաջինը Tesla Model 3 ավտոմեքենայի ներկայացումն էր:
Մասկի խոսքով՝ այն լինելու է աշխարհի ամենաապահով  ավտոմեքենաներից մեկը: Այն վաճառքում կհայտնվի 2017թ., իսկ գինը կսկսի $35 հազ-ից:
Երկրորդ ոչ պակաս նշանակալից իրադարձությունը կապված է SpaceX ընկերության հետ: Վերջինիս Falcon 9 հրթիռն առաջին անգամ բարեհաջող վայրէջք կատարեց օվկիանոսում գտնվող դրոնային նավի վրա:
Այս երկու իրադարձություններն էլ շատ կարեւոր նվաճումներ եմ համարում ողջ մարդկության համար: Դրանք ապացուցում են, որ ստարտափ ընկերություններն էլ իրենց հստակ տեսլականով եւ համառությամբ կարող են անել անգամ անհնարինը։ Կոնկրետ Tesla-ին հաջողվեց ձեռնոց նետել ներքին այրման շարժիչներով աշխատող մի ամբողջ ավտոինդուստրիայի եւ հաջողության հասնել (ինչին ես հավատում եմ), իսկ SpaceX-ը կարողացավ դառնալ պատմության մեջ միակ մասնավոր ընկերությունը, որը դեպի տիեզերք թռիչքներ է իրականացնում այնպիսի գերտերություններից հետո, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը եւ Չինաստանը:

Itel.am continues the #TechMonth series: at the end of each month, Armenian IT specialists will conclude the month, speaking about Armenian and international tech achievements, as well as gains of their own company.
We sum up technological April with Penny founder Harutyun Arakelyan. The Penny app, which is a financial advisor and assistant in saving money, participated in the 10-day HyeTech Entrepreneur Immersion Program for Armenian startups in Silicon Valley, as well as made first steps on the American market.
# TechApril in Penny
The participation in the Entrepreneur Immersion Program organized by HyeTech group on April 1-9 in San Francisco was very important for us. The program aimed to introduce Armenian startups to local processes of the Silicon Valley. The days were rich, filled with meetings with representatives of IT industry.
The classes mostly focused on how to present a startup to investors and potential users, find financial sources, understand the legal matters of founding and registering a startup company in USA.
Communication with IT persons - entrepreneurs, investors and people from local Armenian IT community was especially important for me. Only here you realize the importance of being open, - you’re open in expressing your thoughts, sharing your ideas, listening to opinions, and what the matters the most you’re open in discussing your product with conditional users and understanding their problems. You have to do it quickly, as they say there - “fail fast”.
Penny has been in alpha testing phase since January in the U.S. Testing is mainly done by students in America, as they are in the age group targeted by the application. We mostly received positive feedback till now, which is rather encouraging.
We’ll launch the iOS version of the app in June.
We’re finishing the registration of the company at the moment and holding negotiations on cooperation with a number of American banks. Furthermore, we reached agreements with two of them to include Penny in their banking systems.
We’ll have the first agreements signed in the first half of June. Owing to that, users’ saving accounts will be deposited in those banks, and each will have insurance of USD 250,000 provided by Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC). It will allow to ensure the highest security for the users, which will increase trust for the application.
A number of investors show rather strong interest, and we stay in touch with them.
#TechApril in Armenia
I have to touch upon HyeTech Showcase again, because I believe it was the biggest event of the month in Armenian IT community. In my opinion this event of April 9 at Berkeley University, organized by Roger Strauch and Nerses Ohanyan, was called to unite Armenian IT community and show that Armenian companies have something to say on the global market, and it’s important to unite on our way to it. It wasn’t for nothing that over 200 entrepreneurs, investors and Armenians from around the world participated in the event.
HIVE Pitch Competition took place during the event, where Penny participated as well. The winner was Armacad.
#TechApril in the world
Top two events of April were related to Tesla and SpaceX founder Elon Musk. The first one was the presentation of the Tesla Model 3 car.
According to Musk, it will be one of the safest cars in the world. It will appear in the market in 2017 and cost starting from USD 35,000.
The second event of no less importance is related to SpaceX. Its Falcon 9 missile made the first successful landing on the drone ship in the ocean.
I consider these two events to be very important achievements for the humankind. They prove that startup companies can do even impossible things with their confident vision and persistence. Tesla managed to throw a gage to the whole car industry working on combustion engine and succeed (which I believe), and SpaceX managed to become the first private company in history to make space flights with such super-countries as USA, Russia and China.