13:10 | 02.05.16 | Նորություններ | 7316
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բակում տեղադրված մեկ մետր տրամագծով եւ 260 սմ բարձրությամբ գլանաձեւ գրադարանն իրենից ներկայացնում է պտտվող կոնստրուկցիա, որի վրա պատկերված են ԲՈՒՀ-ի էլեկտրոնային գրադարանում առկա էլեկտրոնային տարբերակները՝ համապատասխան QR կոդերով:
Ուսանողները սմարտֆոնների համար նախատեսված QR reader հավելվածի միջոցով հնարավորություն ունեն անմիջապես ներբեռնել գրքերի PDF տարբերակներն իրենց հեռախոսների կամ այլ սարքերի մեջ եւ գրադարաններում ժամեր շարունակ անցկացնելու փոխարեն սովորել իրենց անհրաժեշտ նյութերը ցանկացած հարմար վայրում: Բացի այդ, QR գրադարանում ընդգրկված են այնպիսի ուսումնական նյութեր եւ ձեռնարկներ, որոնք շատ հաճախ հնարավոր չէ գտնել գրադարաններում:
«Թվային այս ժամանակաշրջանում շատ կարեւոր է քայլել զարգացումներին զուգընթաց: Մեր այսօրվա երիտասարդությունը կարիք ունի նոր գաղափարների եւ մենք, աջակցելով այդ գաղափարներին, պետք է նպաստենք մեր երիտասարդների կրթությանն ու զարգացմանը»,- նշել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:

13:10 | 02.05.16 | News | 7321
The cylindrical library of 1 m in diameter and 260 cm height is a spinning construction that displays digital copies present in the electronic library of Armenian State University of Economics, with according QR codes.
Students can download PDF versions of books through the QR reader app designed for smartphones on their phones or other devices and learn what they need anywhere comfortable instead of spending hours in the library. Moreover, QR library contains such educational material and guidelines that are often very hard to find in an ordinary library.
“It’s very important to keep up with the times in this digital age. Young people nowadays need new ideas and we, supporting those ideas, should promote education and development of our youth,” noted Ucom CEO Hayk Yesayan.
Apart from building the library, Ucom also provided Wi-Fi coverage on the territory of Armenian State University of Economics.