13:10 | 02.05.16 | Նորություններ | 7316
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի բակում տեղադրված մեկ մետր տրամագծով եւ 260 սմ բարձրությամբ գլանաձեւ գրադարանն իրենից ներկայացնում է պտտվող կոնստրուկցիա, որի վրա պատկերված են ԲՈՒՀ-ի էլեկտրոնային գրադարանում առկա էլեկտրոնային տարբերակները՝ համապատասխան QR կոդերով:
Ուսանողները սմարտֆոնների համար նախատեսված QR reader հավելվածի միջոցով հնարավորություն ունեն անմիջապես ներբեռնել գրքերի PDF տարբերակներն իրենց հեռախոսների կամ այլ սարքերի մեջ եւ գրադարաններում ժամեր շարունակ անցկացնելու փոխարեն սովորել իրենց անհրաժեշտ նյութերը ցանկացած հարմար վայրում: Բացի այդ, QR գրադարանում ընդգրկված են այնպիսի ուսումնական նյութեր եւ ձեռնարկներ, որոնք շատ հաճախ հնարավոր չէ գտնել գրադարաններում:
«Թվային այս ժամանակաշրջանում շատ կարեւոր է քայլել զարգացումներին զուգընթաց: Մեր այսօրվա երիտասարդությունը կարիք ունի նոր գաղափարների եւ մենք, աջակցելով այդ գաղափարներին, պետք է նպաստենք մեր երիտասարդների կրթությանն ու զարգացմանը»,- նշել է Ucom ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:

13:10 | 02.05.16 | Новости | 7319
Цилиндрическая библиотека с диаметром 260 см представляет собой вращающуюся конструкцию, на которой можно найти изображения и QR-коды всех книг, хранящихся в электронной библиотеке Армянского государственного экономического университета.
С помощью приложения QR reader студенты смогут загружать PDF-версии книг на свои телефоны и другие устройства и изучать необходимые  материалы, не проводя часы в библиотеке. Кроме того, в QR-библиотеку включены такие учебные материалы и пособия, которые обычно невозможно найти в библиотеках.
«В эту цифровую эпоху важно двигаться в ногу с прогрессом. Современная молодежь нуждается в новых идеях, и мы должны способствовать обучению и развитию молодежи, поддерживая эти идеи», - отметил директор компании Ucom Айк Есаян.