10:23 | 13.05.16 | Նորություններ | exclusive 73534
Հայ-բրիտանական WICASTR Limited ընկերությունը եվրոպական 12 ստարտափների թվում է, որոնք ընտրվել են մասնակցելու Intel-ի, Deutsches Telekom-ի եւ Cisco-ի համատեղ Challenge Up! IoT աքսելերացիոն ծրագրին:
WICASTR-ը ամպային հարթակ է, որը նպաստում է անլար ցանցերի ստեղծմանը եւ բովանդակության տարածմանն ամենուր՝ առանց տեխնոլոգիական հատուկ հմտությունների:
Լավագույն 12 ստարտափներն ընտրվել են Intel, Cisco եւ Deutsche Telekom ընկերությունների մենթորների կողմից՝ մայիսի 9-ից 11-ը Կրակովում կայացած ընտրական փուլի շրջանակում:
Երկրորդ տարին անցկացվող ծրագիրը նախատեսված է Internet of Things (IoT) լուծումներ առաջարկող ստարտափների համար եւ կտեւի 7 ամիս:
Այն ստարտափները, որոնք հաջողությամբ կավարտեն ծրագիրը, հնարավորություն կունենան համաներդրում ակնկալել կորպորացիաներից, ինչպես նաեւ կստանան աջակցություն իրենց պրոդուկտը կամ ծառայությունը գլոբալ շուկաներում ներկայացնելու եւ այն կոմերցիոն դարձնելու համար:
Challenge Up! IoT աքսելերատորի ծրագրի թոփ 12 ստարտափները
7-ամսյա ծրագրի շրջանակում նախատեսված են ինչպես օնլայն, այնպես էլ դեմ առ դեմ հանդիպումներ Բոննում, Դուբլինում, Լոնդոնում եւ Բեռլինում, որոնց ընթացքում ընտրված թիմերը կաշխատեն իրենց մենթորների հետ համատեղ նախագծերի վրա:
12 համատեղ նախագծերի Դեմո օրը կկայանա նոյեմբերի 29-ին Բեռլինում:
WICASTR Limited-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Արմին Սաիդին
WICASTR Limited-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Արմին Սաիդին Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ Challenge Up!-ում որպես ֆինալիստ ընտրվելը WICASTR-ի եւ Հայաստանի համար ֆանտաստիկ հնարավորություն է:
«Առաջին հերթին սա տեխնոլոգիական ոլորտի 3 հսկաների կողմից հաստատում է այն մասին, որ մեր մշակած տեխնոլոգիան համապատասխանում է միջազգային մակարդակին, նորարար է եւ, որ ամենակարեւորն է, դրա կարիքը կա: Ավելին, Intel, Cisco եւ Deutsche Telekom  ընկերությունների հետ աշխատանքը մեզ թույլ կտա օգտագործել բիզնեսի եւ տեխնոլոգիական փորձագետների ներուժը՝ նպաստելով պրոդուկտի առաջխաղացմանը: Մենք կկարողանանք կապ ունենալ բարձաստիճան ղեկավարների հետ, որոնք կօգնեն մեզ շուկա մտնելու մարտավարության մշակման հարցերում՝ ավելի արագ զարգացնելով մեր բիզնեսը: Ես հպարտ եմ մեր թիմով եւ մինչ օրս մեր արածով, ինչպես նաեւ այն հնարավորություններով, որոնք այսօր կան մեր ընկերության առաջ»,- նշել է Արմին Սաիդին:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ընկերությունը որոնում է front-end եւ back-end ծրագրավորողների: Հետաքրքրվողները կարող են գրել hireme@wicastr.com հասցեին:
WICASTR-ը հիմնադրվել է 2013թ. մայիսին Լոնդոնում եւ ունի գրասենյակներ նաեւ Երեւանում եւ Մոնրեալում: Այն Techstars ստարտափ աքսելերատորի շրջանավարտներից է:
WICASTR-ը Cisco ամերիկյան ընկերության կողմից ընտրվել է որպես 2015թ. Մեծ Բրիտանիայի լավագույն 5 ստարտափերից մեկը՝ Internet օf Everything շրջանակներում:
Այն «Գրանատուս Վենչուրս» վենչուրային ընկերության կողմից ֆինանսավորում ստացած ընկերություններից է: Մասնակցել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի կողմից ստարտափների համար իրականացվող ինովացիոն ծրագրին:

10:23 | 13.05.16 | News | exclusive 73109
Armenian-British WICASTR Limited is one of 12 European startups which were picked for participation in ChallengeUP! It is a joint program done by 3 companies: Intel, Cisco and Deutsches Telekom.
WICASTR is a cloud platform that helps create wireless networks and spread information everywhere without special technological skills.
Top 12 startups were chosen by mentors from Intel, Cisco and Deutsche Telekom at the qualifying round on May 9-11 in Krakow.
Returning for its second year, the intense 7-month programme has been designed for startups that build Internet of Things (IoT) solutions.
Startups that successfully complete the programme will be eligible for potential co-investment from the corporations, as well as support to commercialize.
Top 12 startups of Challenge Up! IoT acceleration program
The 7-month program will include both online and face-to-face meetings in Bonn, Dublin, London and Berlin, where the chosen teams will work with their mentors on joint projects.
‘Demo Day’, where the 12 joint projects will be showcased, will be on November 29th in Berlin.
WICASTR Limited Founder and CEO Armine Saidi
WICASTR Limited CEO & Co-Founder Armine Saidi told Itel.am that being selected as one of the finalist for ChallengeUP! is a fantastic opportunity for WICASTR and Armenia.
“Firstly it’s a validation by these three industry giants that our technology is world class, innovative, and most importantly needed. Furthermore, working with such companies as CISCO, Intel and Deutsche Telekom will allow us to leverage business and technology experts to accelerate product development. We’ll have access to high level executives to help with our go to market strategy allowing us to scale our business fast. I’m very proud of our team, of what we have accomplished and the great opportunities that lie ahead for WICASTR,” observed Armine Saidi.
He also noted that the company is looking for higher senior developers, both front and back-end. Everyone interested can reach them at hireme@wicastr.com.
WICASTR was founded in May 2013 in London and has offices in Yerevan and Montreal as well. It’s a graduate of Techstars startup accelerator.
WICASTR selected as Cisco’s Top 5 UK Startup to watch in the Internet of Everything realm within retail, a £37 billion industry in the making by 2025.
It is one of the companies financed by Granatus Ventures. It participated in the innovation program for startups realized by the Enterprise Incubator Foundation.