07:11 | 20.05.16 | IT պատանիներ | exclusive 21768
Մեր օրերում Հայաստանում շատ են պատանիները, որոնք սմարթֆոն եւ պլանշետ օգտագործելուց բացի, իրենք են փորձում ինչ-որ բան ստեղծել՝ խաղ, հավելված կամ ծրագիր:
17-ամյա Անի Հովհաննիսյանը որոշել է համատեղել խաղերի ստեղծման եւ լրագրողի մասնագիտությունները: «Թումո» կենտրոնում խաղերի ստեղծման վորքշոփի ընթացքում ինքնուրույն մոդելավորել է անգլիական ոճի սարսափ 3D աշխարհ:
Անին կարեւոր է համարում նաեւ իր մասնակցությունը մեկ այլ նախագծի, որի շրջանակում ինքնուրույն 2 խաղային աշխարհ է մոդելավորել: «Առաջինն արեւային հեքիաթային աշխարհ էր՝ գեղեցիկ գույներով, իսկ երկրորդում՝ հերոսը մահանալով ընկնում էր գերեզմաններով լի դաժան ու մութ աշխարհ»:
Անի Հովհաննիսյանը
Անին իր ընկերներից մեկի հետ մեկ այլ նախագծի շրջանակում ստեղծել է Unreal Engine-ով աշխատող աշխարհ, որտեղ պատկերված էր հայկական ամրոց՝ Արշակունիների դրոշներով:
Ապագա լրագրողն ու խաղեր ստեղծողը
Ինձ հետաքրքրում է ինչպես խաղերի ստեղծումն, այնպես էլ review-ներ գրելը: Դրա համար էլ դպրոցն ավարտելով՝ ընտրեցի լրագրողի մասնագիտությունը՝ սովորում եմ Մոսկվայի պետական համալսարանի Երեւանի մասնաճյուղում:
Եվ լրագրությունը եւ ծրագրավորումը պահանջված մասնագիտություններ են, մանավանդ որ Հայաստանում խաղային վերլուծաբաններ գրեթե չկան:
Արտասահման գնալ սովորել ու վերադառնալու ցանկություն միշտ էլ կա, բայց դեռ համոզված չեմ: Գիտեմ, որ, օրինակ, Ճապոնիայում խաղերի ծրագրավորման ոլորտում մասնագիտացած շատ լուրջ համալսարաններ կան:
Խաղերի ստեղծման լավ մասնագետ դառնալու համար պետք է շատ հանգիստ լինել, քանի որ հնարավոր է 5000 տողի մեջ 64-րդ տողում ինչ որ կետ/ստորակետ ես մոռացել, ու դրա պատճառով է, որ ոչինչ չի աշխատում: Մյուս անհրաժեշտ նախապայմանը տրամաբանության առկայությունն է ու կրեատիվությունը:
Ցանկանում եմ հայրենիքում զարգացնել խաղերի ստեղծման ոլորտը
Ցանկանում եմ խաղերի ստեղծման ոլորտը Հայաստանում զարգացնել, եւ եթե անգամ գնամ արտասահման սովորելու, վերադառնալու եմ:
-Ես ֆուտբոլ շատ եմ սիրում, այդ իսկ պատճառով՝ ֆուտբոլ:
- Կվերադառնամ անցյալ ու տեխնոլոգիաները կբերեմ ապագա:
-Ինչի՞ վրա կծախսեիր վաստակածդ առաջին միլիոնը:
- Երեւի բազմաթիվ խաղեր կգնեի ու ամբողջ օրը կխաղայի:
-Արձակուրդ Սիլիկոնյան հովտո՞ւմ, թե՞ հանգիստ Մալդիվյան կղզիներում:
- Սիլիկոնյան հովտում:
- Silent Hill սարսափ խաղի ստեղծող Կեիտիրո Տոյամայի հետ: Կգնայինք ճապոնական ռեստորան, ու կհարցնեի, թե ինչպես է իր մոտ ստացվում նման հիանալի սցենարներ գրել:

07:11 | 20.05.16 | IT Teens | exclusive 21750
Itel.am continues its new series, presenting Armenian teenagers who’ve been interested in technologies since early childhood and create products in this industry.
17-year-old Ani Hovhannisyan decided to combine the professions of game developer and journalist. She modeled a 3D horror world in English style on her own at the game development workshop in TUMO Center.
Ani believes that her participation is important in a different project too, where she modeled 2 game worlds on her own. “The first one is a sunny, fairy-tale world with beautiful colours, and the second has the character die and get into a cruel and dark world full of tombs.”
Ani Hovhannisyan
In another project, Ani and a friend of hers created a world working on Unreal Engine, which includes an Armenian castle with the banners of the Arshakuni dynasty.
Future journalist and game developer
I’m interested both in creating and reviewing games. That’s why I chose journalism after I graduated from school. I study at Yerevan Branch of Moscow State University.
Both journalism and programming are in-demand professions, especially considering the fact that there are next to none game reviewers in Armenia.
There’s always the option of studying abroad and returning to Armenia, but I’m not sure about it yet. I know, for example, there are some grand universities specializing in game development in Japan.
You need to be very calm to become a good specialist in game development, as sometimes nothing works because you forgot to put a period or a comma in the 64th line of the 5000-line code. The other necessary condition is the ability to think logically and creatively.
I want to expand game development industry in Armenia
I want to expand game development industry in Armenia, and I will come back even if I ever go study abroad.
- I love football, so I’d prefer to play football.
- I will go back in time to the past and bring technologies to the future.
- I think I would buy a lot of games and play them all day long.
- Silicon Valley.
- Creator of Silent Hill horror game Keiichiro Toyama. We would go to a Japanese restaurant, and I would ask how he manages to write such wonderful scenarios.