07:06 | 22.06.16 | Նորություններ | 6078
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղեկացնում է, որ հանրապետության տարբեր դպրոցների ռոբոտաշինական խմբակներին ինն ամիս առաջ տրամադրված բջջայինները ծառայել են որպես կրթական նյութ:
Բնապահպանական այս նախաձեռնության արդյունքում, հեռախոսների դետալները, վնասակար թափոն լինելու փոխարեն, կիրառվել են տեխնիկական առաջադրանքների լուծման նպատակով: Շահագործված բջջայինները երկրորդ կյանք են ստացել պատանիների առաջարկած լուծումների շնորհիվ:
Մի քանի հեռախոսի մարտկոցներ միմյանց միացնելով՝ Էջմիածնի 2-րդ դպրոցի աշակերտները ստացել են նույն լարման, բայց ավելի մեծ տարողության մարտկոցներ, դրանց տվել USB մուտք եւ ելք՝ ստանալով արտաքինից եւ արեւի էներգիայից լիցքավորվող մարտկոցներ:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւոր է համարում երիտասարդների շրջանում բջջայիններից օգտվելու եւ դրանցից առավել խելացի՝ բնապահպանական ճանապարհով ձերբազատվելու իրազեկվածության բարձրացումը»,- նշել են ընկերությունում:

07:06 | 22.06.16 | Новости | 6147
ВиваСелл-МТС сообщает, что мобильные телефоны, предоставленные 9 месяцев назад роботостроительным лабораториям при школах республики, послужили в качестве учебного материала.
В результате этой экологической инициативы детали телефонов, вместо того, чтобы стать вредоносными отбросами, были использованы для решения технических задач. Использованные телефоны получили вторую жизнь благодаря предложенным молодыми людьми решениям.
Соединив батареи нескольких телефонов, ученики второй школы Эчмиадзина получили батареи с тем же напряжением, но большим объемом, подсоединили к ним USB-разъемы и получив батареи, питающиеся от внешних источников и солнечной энергией.
«В ВиваСелл-МТС считают важным повышение осведомленности молодых людей в плане использования мобильных телефонов и более разумных и экологичных способов избавляться от них», - отметили в компании.