07:52 | 07.07.16 | Նորություններ | exclusive 5401
Հայաստանում եւ Սան Ֆրանցիսկոյում գործող 1AI Solutions ստարտափը ստեղծել է Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանի արհեստական բանականությամբ տարբերակը՝ այն անվանելով «Ավեդիս Օհանյան», հաղորդում է Yahoo.com-ը:
Ընկերությունն ուսումնասիրել է Ալեքսիս Օհանյանի իմացական գործընթացների վերջին 5 տարիները՝ որոշումներ կայացնելու գործընթացները եւ խոսելու սովորությունները՝ դրանք վերարտադրելու նպատակով: Օգտագործվել է նաեւ 3D պրինտինգ՝ Ալեքսիսի մարմինը վերարտադրելու համար:
Ալեքսիս Օհանյանը, տարածելով Yahoo.com-ի հրապարակումը, գրել է.
«Համոզված չեմ, որ աշխարհը սրան պատրաստ է, նաեւ միգուցե ցանկանաք տեսնել այն արշավը, որը սա խելացիորեն ներկայացնում է: Զվարճալի փաստ՝ Ավեդիսը իմ մեծ պապիկի անունն է»:
«Դուք կարող եք 3D պրինտավորել ամեն ինչ, բայց չեք կարող 3D պրինտավորել ՏՏ ոլորտի պրոֆեսիոնալներին: Եկեք այնպես անենք, որ Հայաստանն ունենա իրական ՏՏ ոլորտի պրոֆեսիոնալներ՝ ապահովագրելու իր ապագան»,- ասվում է նախագծի մասին պատմող տեսանյութում:
Նախագծի հեղինակ ONEArmenia կազմակերպությունում Itel.am-ին ասել են, որ արհեստական բանականությամբ Ավեդիս Օհանյանը «ստեղծվել է»՝ ուշադրություն հրավիրելու համար Հայաստանում ՏՏ մասնագետների առկա պահանջարկի եւ ՏՏ կրթության կարեւորության նկատմամբ:
«Եթե երեխաները կարողանան որակյալ կրթություն ստանալ, ապա դա կխթանի նաեւ այս ոլորտում աշխատատեղերի ստեղծումը: Ցանկանում ենք, որ մարդիկ գիտակցեն կրթության կարեւորությունը»,- նշել են ONEArmenia-ում:
Հիշեցնենք, որ շարունակվում է ONEArmenia կազմակերպության Hye Tech Kids դրամահավաք-արշավը, որի նպատակն է խթանել Հայաստանում տեխնոլոգիական կենտրոնների զարգացումը: Այս պահին հավաքվել է շուրջ $14 800: Նպատակակետն է մինչեւ հուլիսի 13-ը հավաքել $58 000:
Հավաքված գումարով ONEArmenia-ն` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) հետ համատեղ, հինգ դպրոց կսարքավորի Armath դասասենյակով: Վերջինս Հայաստանում ստեղծված տեխնոլոգիական կենտրոն է, որը ներառում է 3D տպիչ, CNC սարքեր, hand-made մինի համակարգիչներ, ռոբոտաշինության լրակազմ ու կոդավորման երկու կրթական ծրագիր:

07:52 | 07.07.16 | News | exclusive 5439
Yahoo.com reports that startup based in Armenia and San Francisco named 1AI Solutions has recently launched AI-based version of Alexis Ohanian named “AvedisOhanian”.
The company studied five years of Alexis Ohanian's cognitive processes to accurately reproduce his decision-making process and speech habits. Additionally they used 3-D printing to replicate the body of Alexis Ohanian, infusing it with their proprietary Artificial Intelligence engine.
Alexis Ohanian, sharing Yahoo.com’s post, said: I'm not sure the world is ready for this. Also, you should check out the campaign this is cleverly promoting. Fun-fact: Avedis happens to be my great grandfather's name.
“You can 3D print anything but you cannot print IT professionals. Let’s make sure Armenia has real IT professionals to secure its future”, the video presenting the project states.
ONEArmenia organization that is the author of the project told Itel.am that artificial intelligence “AvedisOhanian” was made to draw attention to IT professionals’ demand and IT education in Armenia.
“If children can obtain quality education that will prompt job openings in the field. We want people to understand the importance of education”, said ONEArmenia.
It should be recalled that ONEArmenia Hye Tech Kids campaign fundraising is continuing. It has gathered USD 14 800. It aims to gather USD 58 000by July 13.
The collected amount ONEArmenia will use toequip 5 schools with Armath labsjointlywith the Union of IT Enterprises (UITE). The latter is a technology center recently founded in Armenia that includes 3D printer, CNC devices, hand-made mini computers, robotics educational kit and two encryption programs.