10:19 | 05.08.16 | Նորություններ | 10063
Նորարարական գաղափարներ ունեցող 13-17 տարեկան երիտասարդները հրաժեշտ են տվել հուլիսի 25-ից օգոստոսի 4-ը Հանքավանում անցկացված «Դիջիքեմփ» ինովացիոն ճամբարին:
Արդեն ավանդական դարձած  ճամբարն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ Ucom ընկերության եւ  Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերության աջակցությամբ:
Դիջիքեմփ 2016-ին մասնակցելու համար ավելի քան 200 հայտերից ընտրվել են 78-ը, որոնք գնահատվել են ըստ ներկայացված գաղափարների եւ հայտարարված չափանիշներին դրանց համապատասխանության:
Դիջիքեմփի բովանդակային առանցքը կազմել են նորարար ձեռներեցության վերաբերյալ դասընթացները, հայաստանյան առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների հաջողության պատմությունների ներկայացումները, մենթորների հետ գործնական աշխատանքը, ինչպես նաեւ մշակութային եւ սպորտային միջոցառումները:
Կիրառելով ստացած գիտելիքները՝ մասնակիցներից յուրաքանչյուրն ընկերներին ներկայացրել է իր բիզնես գաղափարը, որի արդյունքում 78 նախագծերից հենց մասնակիցները ընտրել են լավագույն 13-ը եւ դրանց շուրջ թիմեր կազմել: Այդ նախագծերը ժյուրիի դատին հանձնելու համար թիմերը նախեւառաջ նորարարական ձեռներեցության վերաբերյալ դասընթացների են մասնակցել, որոնց ընթացքում սովորել են կառուցել բիզնես մոդելներ եւ հստակեցրել գաղափարների ոչ միայն տեխնիկական բաղադրիչները, այլեւ սպառողների սեգմենտավորումը:
Պատանի նորարարներին իրենց գործունեության մեջ մոտիվացնելու համար անձնական զարգացման դասընթաց է վարել նաեւ ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ժյուրիի կողմից ընտրված լավագույն 3 նախագծերը (Laser Security, MuBo, SmartBeeBox) արժանացել են դրամական մրցանակների՝ դրանք հնարավորինս շուտ իրականություն դարձնելու համար:
Մասնակիցներն արժանացել են նաեւ պատվոգրերի եւ այլ մրցանակների՝ տարբեր սպորտային միջոցառումներում ձեռք բերած հաջողությունների համար։
Ucom ընկերության կողմից սմարթֆոնների տեսքով հատուկ մրցանակների են արժանացել առաջին մրցանակային տեղն զբաղեցրած Laser Security թիմի վեց անդամներ՝ Գեւորգ Հովհաննիսյանը, Գոռ Վարդանյանը, Քնարիկ Կարապետյանը, Աննա Մովսիսյանը, Դավիթ Սարոյանը, Ռազմիկ Ոսկանյանը, ինչպես նաեւ 3-րդ մրցանային տեղ զբաղեցրած SmartBeeBox թիմի ղեկավար Գարիկ Քյարունցը, Just նախագծի հեղինակ  Նաիրի Հարությունյանը եւ Դիջիքեմփ 2016-ի լավագույն մարզիկ ճանաչված Մարտին Հովհաննիսյանը:
«Կրթությունն է, որ մեզ զինելու է կյանքի ապագա մարտերի համար։ Հիացած եմ, որ այստեղ այնպիսի գաղափարներ հնչեցին, որոնք առ այսօր որեւէ հարթակից չեն հնչել տարիքով ավելի մեծ եւ հետեւաբար՝ առավել փորձառու մասնագետների կողմից», - նշել է Ucom ընկերության բրենդի զարգացման եւ հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը:

10:19 | 05.08.16 | News | 10053
The young innovators aged 13-17 bid farewell to “Digicamp” innovation camp, that was held from July 25 to August 4 in Hanqavan. The fourth and yet traditional camp is conducted by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) with the support of Ucom and German Society for International Cooperation (GIZ). 78 applications were selected to take part in Digicamp 2016 out of over 200, based on the ideas presented and their compliance with the standards announced.
The substantive core of the Digicamp was comprised of innovative entrepreneurship courses, presentations of success stories of the Armenian leading technology companies, the practical work with mentors, as well as of cultural and sporting events.
Having applied the gained knowledge, each participant has presented his/her business idea to the fellows, which resulted in the selection of 13 best ideas out of 78 by the participants themselves and then - team formation around every project. To be able to present those projects to the jury, the teams first took courses on innovative entrepreneurship, during which they learned to build business models and clarified not only the technical components of their ideas, but also the consumer segmentation, market, marketing and revenue model, they found out the financing opportunities at different development stages of the company and how to attract investors.
The Executive Director of UITE Karen Vardanyan trained young innovators in personal development to motivate them in their endeavors, and underlined the role and importance of the team work in all patriotic initiatives.
3 best projects selected by jury (Laser Security, MuBo, SmartBeeBox) were awarded with monetary prizes to put the ideas into life as soon as possible.
The participants have also received the certificates of honor and other awards for their achievements in various sporting events.
The smartphones – the special prizes by Ucom were handed to six members of the first place winner  Laser Security team: Gevorg Hovhannisyan, Gor Vardanyan, Knarik Karapetyan, Anna Movsisyan, David Saroyan, Razmik Voskanyan, as well as to the head of the third prize winner SmartBeeBox team - Garik Qyarounts, the author of the “Just” project – Nairi Haroutunyan, and the best athlete of Digicamp 2016 – Martin Hovhannisyan.
«It is education to equip us for our future battles in life. I am delighted to hear ideas, which have not been suggested by older and, therefore, more experienced experts anywhere”,- said Ashot Barseghyan, the head of the brand development and communications unit at Ucom.