11:40 | 08.08.16 | Հոդվածներ | exclusive 21740
Գործարկվել է Chrome բրաուզերի համար նախատեսված Facebook Secret Chat հավելվածը, որը թույլ է տալիս գաղտնագրել Facebook-ով ուղարկվող նամակները:
Itel.am-ի հետ զրույցում հավելվածի ստեղծող, ծրագրավորող Արթուր Ավանեսովը նշել է, որ հավելվածը ներբեռնելուց հետո հարկավոր է թարմացնել Facebook-ի էջը:
«Դրա արդյունքում նամակագրության պատուհանի տակ պետք է երեւա © նշանը: Հարկավոր է սեղմել այդ նշանի վրա եւ բացված պատուհանում հավաքել KEY գաղտնաբառը, որի օգնությամբ էլ ձեր գրած տեքստը կգաղտնագրվի»,- նշել է Արթուր Ավանեսովը՝ ընդգծելով, որ զրուցակիցը եւս պետք է ներբեռնի հավելվածը եւ հավաքի նույն գաղտնաբառը:
Արթուր Ավանեսովը խորհուրդ է տվել գաղտնաբառը Facebook-ի միջոցով չուղարկել միմյանց, այլ ընտրել Gmail, Viber կամ Telegram տարբերակները, որտեղ, նրա խոսքով, ինչ-որ չափով գործում է գաղտնագրության համակարգը:
Գաղտնագրումն ավարտելուց հետո հարկավոր է սեղվել (R) կոճակը եւ դուրս գալ գաղտնագրման ռեժիմից՝ շարունակելով շփվել սովորական ռեժիմով:
Արթուր Ավանեսովի խոսքով՝ գաղտնաբառը եւ տեքստերը որեւէ տեղ չեն պահվում:
«Գաղտնագրումը կատարվում է տվյալ պահին, այսինքն հավելվածը որեւէ կերպ կոնտակտի մեջ չի մտնում Facebook-ի հետ եւ ուղարկվում է Facebook միայն գաղտնագրվելուց հետո, իսկ հավաքած գաղտնաբառը պահվում է փոփոխականի մեջ: Եթե փորձեք թարմացնել Facebook-ի էջը, ապա Ձեր հավաքած գաղտնաբառը կկորի, քանի որ այն ֆիզիկապես որեւէ տեղ չի պահվում»,- բացատրել է Արթուր Ավանեսովը:

11:40 | 08.08.16 | Articles | exclusive 21792
Facebook Secret Chat application has been developed for Chrome browser, which makes it possible to encrypt messages in Facebook.
Creator of this application, web-developer Artur Avanesov told Itel.am that you need to refresh your Facebook page after you download the application.
“That should get a © sign under your chat window. You need to click that sign and enter KEY password in the opening window, which will encrypt the message you send,” Artur Avanesov noted, stressing that your chat partner should also download the app and enter the same password.
Artur Avanesov advised not to send the password via Facebook, but use for that purpose Gmail, Viber or Telegram, which he says, have some level of encryption.
After you finish encrypting the message, you need to press (R) button and exit the encryption mode, shifting to the ordinary chat.
According to Artur Avanesov, the password and encrypted messages are not stored anywhere.
“Encryption is carried out in the given moment, so the app is not connected to Facebook in any way and is only sent to Facebook after encryption, and the entered password is changeable. If you refresh your Facebook page, you will lose the password, as it is not saved physically anywhere,” Artur Avanesov explained.