14:34 | 07.09.16 | Նորություններ | 20580
Beeline-ն այսօրվանից Երեւանում գործարկել է 4G/LTE բջջային ցանցը, որը հնարավորություն է տալիս օգտվել մինչեւ 60Մբ/վրկ արագայությամբ բջջային ինտերնետից:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նա տեղեկացրել է, որ ներկայում մայրաքաղաքում տեղադրված է 4G ստանդարտ ունեցող 70 բազային կայան, որոնց թիվը մինչեւ տարվա վերջ նախատեսվում է ավելացնել մինչեւ 150:
Ցանցը հանձնվել է փորձնական կոմերցիոն շահագործման եւ գործում է Երեւանի կենտրոնում: Beeline-ի տեխնիկական մասնագետների կողմից իրականացվել են աշխատանքներ՝ ուղղված ցանցի արդիականացմանը, եւ այժմ համակարգը հագեցած է ամենաժամանակակից սարքավորումներով, ինչը մոտ ապագայում հնարավորություն կտա հաճախորդներին առաջարկել նոր ծառայություններ:
«Տեխնոլոգիաները զարգանում են, եւ որպես Հայաստանում կապի խոշորագույն օպերատոր՝ Beeline-ն անմասն չի մնա այդ գործընթացից: Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ բջջային ինտերնետի մեր բոլոր ծառայություներն այժմ կդառնան ավելի արագ, պարզ եւ հարմար՝ շնորհիվ 4G ստանդարտով նոր, ժամանակակից բջջային ցանցի»,- նշել է Անդրեյ Պյատախինը:
Նոր ցանցից օգտվելու համար բաժանորդի սմարթֆոնը, պլանշետը կամ USB-մոդեմը պետք է համապատասխանեն 4G/LTE ցանցի պահանջներին եւ ունենան տեղադրված USIM-քարտ:
Անդրեյ Պյատախինի խոսքով՝ Beeline-ի հաճախորդների մոտ 10 տոկոսն արդեն ունի սարքավորումներ, որոնք աշխատում են LTE բջջային ցանցով:
«Բացի այդ, հասկանալով, որ մեր հաճախորդներին պետք է հնարավորություն տալ ձեռք բերել LTE բջջային ցանցի պահանջներին համապատասխան սարքավորումներ ՝ շահավետ գնով, մենք մոտ ապագայում հանդես կգանք նման առաջարկներով: Սակայն LTE ցանցի պահանջներին համապատասխանող հեռախոսներ մենք վաղուց ենք վաճառում, այդ պատճառով մեր հաճախորդներից շատ շատերն արդեն այսօրվանից կարող են օգտվել LTE ցանցից», -ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրենը:
«Բոլոր միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող ցանցի կառուցումը եւ մեր հարյուր հազարավոր բաժանորդներին գերարագ ինտերնետով ապահովումը մեծ մարտահրավեր է եւ պատասխանատվություն մեր ընկերության տեխնիկական բլոկի համար: Սակայն տեխնոլոգիաների զարգացումը եւ բաժանորդներին լավագույն որակի ծառայություններով ապահովումը մեր նպատակն է եւ մենք պատրաստ ենք այն իրագործել»,- ասել է ընկերության տեխնիկական բլոկի տնօրեն Մաքսիմ Լեւինը:
Նա նշել է, որ հաջորդ տարի հանրապետության հիմնական քաղաքները ապահովված կլինեն 4G/LTE բջջային ցանցով:
Ցանցի վերազինման աշխատանքները շարունակվում են, եւ շուտով Երեւանում լիովին կարիդականացվեն սարքավորումները, ինչը կբարելավի մայրաքաղաքում տրամադրվող ծառայությունների որակը:

14:34 | 07.09.16 | News | 20572
Beeline launched 4G/LTE mobile network in Yerevan today. The network allows to use mobile Internet of up to 60 MB/s speed.
Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin informed the journalists about this today.
He told that the capital has 70 4G base stations now, and the number of the stations will grow up to 150 by the end of the year.
The network was put in commercial commission testing and works in the center of Yerevan. Beeline engineering experts conducted modernization of the network, and the system is equipped now with the latest developments, which will allow to offer new services to subscribers in the nearest future.
“Technologies advance, and as the leading operator in Armenia, Beeline doesn’t fall behind. We are happy to inform that all our mobile Internet services will now become quicker, simpler and more convenient thanks to the new, modern mobile network, built according to 4G standards,” Andrey Pyatakhin said.
Subscribers’ smartphones, tablets or USB modems should comply with 4G/LTE requirements and have USIM cards to be able to connect to the new network.
According to Andrey Pyatakhin, around 10% of Beeline subscribers already have devices they can use for LTE mobile network.
“Moreover, we take into account that our subscribers should have an opportunity to get LTE compliant equipment by convenient prices, and we will present the according offer soon. However, we have been selling LTE compliant phones for a long time, that is why many of our subscribers can use LTE network as soon as today,” Beeline Armenia CEO said.
“Construction of a network in accordance with all international standards and provision of super fast Internet to hundreds of thousands of our subscribers was a great challenge and responsibility for our company’s engineering department. However, we aim to advance technologies and provide the best services to our subscribers, and we are ready to do it,” said Beeline engineering expert Maksim Levin.
He noted that main cities of the republic will be provided with 4G/LTE mobile network next year.
Re-equipment of the network continues, and soon modernization of the equipment in Yerevan will increase the quality of the company’s services.