14:34 | 07.09.16 | Նորություններ | 20580
Beeline-ն այսօրվանից Երեւանում գործարկել է 4G/LTE բջջային ցանցը, որը հնարավորություն է տալիս օգտվել մինչեւ 60Մբ/վրկ արագայությամբ բջջային ինտերնետից:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նա տեղեկացրել է, որ ներկայում մայրաքաղաքում տեղադրված է 4G ստանդարտ ունեցող 70 բազային կայան, որոնց թիվը մինչեւ տարվա վերջ նախատեսվում է ավելացնել մինչեւ 150:
Ցանցը հանձնվել է փորձնական կոմերցիոն շահագործման եւ գործում է Երեւանի կենտրոնում: Beeline-ի տեխնիկական մասնագետների կողմից իրականացվել են աշխատանքներ՝ ուղղված ցանցի արդիականացմանը, եւ այժմ համակարգը հագեցած է ամենաժամանակակից սարքավորումներով, ինչը մոտ ապագայում հնարավորություն կտա հաճախորդներին առաջարկել նոր ծառայություններ:
«Տեխնոլոգիաները զարգանում են, եւ որպես Հայաստանում կապի խոշորագույն օպերատոր՝ Beeline-ն անմասն չի մնա այդ գործընթացից: Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ բջջային ինտերնետի մեր բոլոր ծառայություներն այժմ կդառնան ավելի արագ, պարզ եւ հարմար՝ շնորհիվ 4G ստանդարտով նոր, ժամանակակից բջջային ցանցի»,- նշել է Անդրեյ Պյատախինը:
Նոր ցանցից օգտվելու համար բաժանորդի սմարթֆոնը, պլանշետը կամ USB-մոդեմը պետք է համապատասխանեն 4G/LTE ցանցի պահանջներին եւ ունենան տեղադրված USIM-քարտ:
Անդրեյ Պյատախինի խոսքով՝ Beeline-ի հաճախորդների մոտ 10 տոկոսն արդեն ունի սարքավորումներ, որոնք աշխատում են LTE բջջային ցանցով:
«Բացի այդ, հասկանալով, որ մեր հաճախորդներին պետք է հնարավորություն տալ ձեռք բերել LTE բջջային ցանցի պահանջներին համապատասխան սարքավորումներ ՝ շահավետ գնով, մենք մոտ ապագայում հանդես կգանք նման առաջարկներով: Սակայն LTE ցանցի պահանջներին համապատասխանող հեռախոսներ մենք վաղուց ենք վաճառում, այդ պատճառով մեր հաճախորդներից շատ շատերն արդեն այսօրվանից կարող են օգտվել LTE ցանցից», -ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրենը:
«Բոլոր միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող ցանցի կառուցումը եւ մեր հարյուր հազարավոր բաժանորդներին գերարագ ինտերնետով ապահովումը մեծ մարտահրավեր է եւ պատասխանատվություն մեր ընկերության տեխնիկական բլոկի համար: Սակայն տեխնոլոգիաների զարգացումը եւ բաժանորդներին լավագույն որակի ծառայություններով ապահովումը մեր նպատակն է եւ մենք պատրաստ ենք այն իրագործել»,- ասել է ընկերության տեխնիկական բլոկի տնօրեն Մաքսիմ Լեւինը:
Նա նշել է, որ հաջորդ տարի հանրապետության հիմնական քաղաքները ապահովված կլինեն 4G/LTE բջջային ցանցով:
Ցանցի վերազինման աշխատանքները շարունակվում են, եւ շուտով Երեւանում լիովին կարիդականացվեն սարքավորումները, ինչը կբարելավի մայրաքաղաքում տրամադրվող ծառայությունների որակը:

14:34 | 07.09.16 | Новости | 20623
Beeline запустил сегодня в Ереване мобильную сеть 4G/LTE, которая позволяет пользоваться мобильным интернетом на скоростях до 60 Мб/с.
Об этом сегодня на встрече с журналистами сказал гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Он сообщил, что на сегодняшний день в столице установлено 70  базовых станций стандарта 4G и до конца года их число планируется увеличить до 150.
Сеть запущена в опытно-коммерческую эксплуатацию и работает в центральных районах Еревана. Технические специалисты Beeline осуществили работу по модернизации сети, и сейчас в ядре системы установлено современное оборудование, которое в ближайшее время позволит предоставлять абонентам новые услуги.
«Технологии идут вперед, и как крупнейший оператор связи Армении, Beeline не остается в стороне и рад сообщить, что все наши услуги мобильного интернета теперь станут еще быстрее проще и удобнее благодаря новой, современной мобильной сети стандарта 4G», - отметил Андрей Пятахин.
Для того чтобы пользоваться новой сетью, абонентам нужно иметь смартфон, планшет или USB-модем, поддерживающий сеть 4G/LTE, с установленной в нем USIM-картой.
По словам Андрея Пятахина, у 10% абонентов Beeline уже есть устройства с поддержкой сети LTE.
«Кроме того, понимая, что нужно предоставить нашим абонентам возможность приобретать устройства, отвечающие требованиям мобильной сети LTE по выгодной цене, мы в ближайшем будущем выступим с соответствующими  предложениями. Хотя мы давно продаем телефоны, поддерживающие сеть LTE, поэтому многие наши абоненты уже с сегодняшнего дня могут пользоваться сетью LTE», - сказал гендиректор Beeline в Армении.
«Постройка современной по всем мировым стандартам сети и обеспечение высокоскоростным интернетом сотен тысяч наших абонентов – большой вызов и большая ответственность для технического отдела нашей компании. Однако развитие технологий и стремление обеспечить абонентов лучшими по качеству услугами – это наша задача, которую мы готовы выполнять», - отметил директор технического блока Максим Левин.
Он отметил, что в следующем году все крупные города республики будут обеспечены мобильной сетью 4G/LTE.
Работы по перестройке сети продолжаются, и вскоре все устройства в Ереване будут модернизированы, что повысит качество предоставляемых в столице услуг.