16:53 | 20.09.16 | Նորություններ | 10491
Microsoft ընկերությունն արձանագրում է Հայաստանում նոր բիզնես-շրջանի սկզբում կիբեր սպառնալիքների քանակի աճ` պայմանավորված  ընկերությունների կորպորատիվ համակարգիչներին, կայքերին եւ ՏՏ ցանցերին ուղղված հարձակումների կտրուկ աճով:
Ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ չնայած կիբեր հարձակումների բարձր ռիսկին` Հայաստանի օգտատերերը շարունակում են տեղադրել եւ ակտիվ կերպով օգտագործել հենային ծրագրային ապահովումը:
«BSA ասոցիացիայի «2016 Global Software Survey» լայնամասշտաբ հետազոտության արդյունքները ցույց տվեցին, որ 2015թ.-ին Հայաստանի օգտատերերի համակարգիչներում տեղադրված ծրագրային ապահովման 86%-ը եղել է ոչ արտոնագրված: Ի համեմատ նախորդ տարվա, հենության մակարդակը մնացել է անփոփոխ, այն դեպքում, երբ 2015թ.-ին ամբողջ աշխարհում համակարգիչներում տեղադրված ծրագրային ապահովման ընդհամենը 39%-ն է եղել ոչ արտոնագրված»,- նշվում է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:
Հենությանը հակազդելու համար Microsoft-ը ձեռնարկություններին առաջարկում է
նվազեցնել ոչ վստահելի աղբյուրներից ձեռք բերվող անօրինական ծրագրային ապահովման կիրառման հետ կապված կիբերհանցագործությունների ռիսկը այն ծրագրերի տեղադրմամբ (Software Assurance Management, SAM), որոնք այսօր արդեն հասանելի են Հայաստանում:
«Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ կիբերհանցագործություններն անխզելիորեն կապված են անօրինական ծրագրային ապահովման օգտագործման հետ: Նոր շրջանի սկզբում ստեղծվում են նոր հակերային ծրագրեր, ինչը հանգեցնում է օրական հազարավոր կիբեր հարձակումների, օրինակ` ԱՊՀ տարածքում ամենատարածված հենային Windows Zver-ն իր մեջ պարունակում է հակերների կողմից կառուցված 63 տարբեր «վնասատուներ» (ZDNed-ի հետազոտություն), իսկ «անվճար Windows» ներբեռնելիս լրտեսող ծրագրի ներբեռնման հավանականությունը կազմում է 92% (Group-IB-ի հետազոտություն): Արտոնագրված ծրագրային ապահովումը Ձեզ կօգնի զերծ մնալ կիբեր սպառնալիքներից եւ նվազեցնել անձնական տվյալների գողության ռիսկերը»,- նշել է ծրագրային ակտիվների կառավարման եւ ԱՊՀ երկրներում լիցենզավորման պայմանների համապատասխանության ստուգման տնօրեն Դմիտրի Բերեսնեւը:
Համաձայն վիճակագրության` ԱՊՀ երկրների մանր եւ միջին բիզնես վարող ձեռնարկությունների ավելի քան 90%-ը առնվազն մեկ անգամ բախվել է կիբեր սպառնալիքի խնդրի հետ, իսկ օգտատերերի 80%-ը կրել է վնասներ:
- Անցյալ տարվա ընթացքում ամբողջ աշխարհում օրական գրանցվել է 1 միլիոն նոր կիբեր սպառնալիք:
- Թիրախավորված կիբեր հարձակումներից 65%-ը վնաս են հասցրել մանր եւ միջին բիզնեսներին:
- 2015թ. ընթացքում բիզնեսին կիբեր հարձակումներով պատճառված վնասի ընդհանուր չափը կազմում է 400 միլիարդ դոլար:
Կիբեր սպառնալիքներն իրենց հետեւանքներն են թողնում բիզնեսի վրա: «Կասպերսկու լաբորատորիայի» մասնագետներն ասում են, որ այսօր առավել հաճախ են դարձել թիրախավորված  հարձակումները, որոնք ամենամեծ վտանգն են ներկայացնում: Դրանց նպատակը ընկերության ամենաարժեքավոր եւ գաղտնի տվյալնների ստացումն է: Թիրախային հարձակումների ենթարկված ընկերությունների գրեթե 35%-ն աշխատում է այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, հեռահաղորդակցությունը, պաշտպանական համալիրը, շինարարությունը, փոխադրումը եւ արդյունաբերությունը:

16:53 | 20.09.16 | Новости | 10458
Компания Microsoft отмечает рост киберугроз в начале нового бизнес-сезона в Армении. Это связано с бурным ростом атак на корпоративные компьютеры, веб-сайты и ИТ-сети компаний.
Как отмечается в сообщении компании, несмотря на высокий риск кибератак, пользователи Армении продолжают устанавливать и активно использовать пиратское программное обеспечение.
«Результат масштабного исследования ассоциации BSA «2016 Global Software Survey» показал, что 86% софта, установленного на компьютерах пользователей Армении в 2015 году, оказалось нелицензионным. В сравнении с предыдущим годом уровень пиратства остался неизменным. В то время как, всего 39% программного обеспечения, установленного на компьютеры в 2015 году по всему миру, оказалось нелицензионным», - говорится в сообщении компании.
Чтобы противостоять пиратству, Microsoft рекомендует предприятиям снизить риск киберпреступлений, связанных с применением нелегального ПО, приобретаемого у непроверенных источников, путем установки приложений по управлению программными средствами (SAM), которые сегодня доступны и в Армении.
«Нужно понимать, что киберпреступления неразрывно связаны с использованием нелегального программного обеспечения (ПО). В начале нового сезона создаются новые хакерские программы, что приводит к тысячам ежедневных кибератак: например, самая распространенная на территории СНГ пиратская сборка Windows Zver содержит в себе 63 различных «вредоноса», встроенных злоумышленниками (исследование ZDNed), а вероятность скачать программу-шпион по запросу «скачать Windows бесплатно» составляет 92% (исследование Group-IB). Подлинное ПО поможет оградить себя от киберугроз и снизить риски по краже персональных данных», - отметил Дмитрий Береснев – директор по управлению программными активами и проверке соблюдения условий лицензирования в странах СНГ.
По статистике, более 90% предприятий малого и среднего бизнеса стран СНГ, по меньшей мере, один раз сталкивались с киберугрозами, а 80% пользователей понесли ущерб.
- В прошлом году ежедневно по всему миру фиксировался 1 млн новых киберугроз;
- 65% всех целенаправленных кибератак ударили по малому и среднему бизнесу;
- Общая сумма урона для бизнеса, нанесенного кибератаками в 2015 году, превысила 400 миллиардов долларов.
Киберугрозы не проходят без последствий для бизнеса. Специалисты «Лаборатории Касперского» говорят о том, что сегодня участились целевые атаки, которые представляют наибольшую угрозу. Их цель – получить самые ценные и конфиденциальные данные компании. Около 35% компаний, подвергшихся целевым атакам, работают в таких сферах как энергетика, телекоммуникации, оборонный комплекс, строительство, транспорт, промышленность. Очевидно, атаки на ИТ-подразделения таких объектов подвергают риску не только сами компании, но и инфраструктуру всего региона.