12:58 | 28.09.16 | Նորություններ | 16993
Սեպտեմբերի 25-ին UWC Դիլիջան քոլեջում անցկացվել է ամենամյա Armenia StartUp Cup ազգային առաջնության մարզային փուլը, որը միավորել է ավելի քան 42 ստարտափի՝ ՀՀ 11 քաղաքներից, եւ 30 փորձառու մենթորների՝ տարբեր մարզերից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել UWC Դիլիջան քոլեջի դեկան Դենիս Դեւիդսոնը, որն ընդգծել է միջոցառման կարեւորությունը Հայաստանում զարգացած ստարտափ համայնքի ձեւավորման համար:
Մրցույթի սկզբում անցկացվել է 20 նոր մենթորների սերտիֆիկացում:
Մարզաբնակ մասնակիցներից բացի՝ միջոցառմանը ներգրավված են եղել նաեւ UWC Դիլիջան քոլեջի օտարերկրացի աշակերտներ, որոնք ներկայացրել են հետաքրքիր բիզնես մոդելներ՝ ուղղված Հայաստանում վերամշակման մշակույթի զարգացմանը:
Մրցույթի երկրորդ փուլում մրցելու հնարավորություն են ստացել 15 ստարտափներ Հայաստանի 7 քաղաքներից: Մարզային եւ միջազգային մենթորների խորհրդատվության օգնությամբ նրանք նախագծել եւ ընտրող հանձնաժողովին էին ներկայացրել նորարարական լուծումներով բիզնես մոդելներ՝ ուղղված շինարարության, արհեստների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կոշտ թափոնների կառավարման, բեռնափոխադրումների, առողջապահության եւ զբոսաշրջության ոլորտների զարգացմանը:
Armenia StartUp Cup-ը նպատակ ունի իրազեկել Հայաստանում սկսնակ ձեռնարկություն ստեղծելու համար առկա ռեսուրսների մասին, զարգացնել Հայաստանում ձեռնարկատիրական ներուժը բարձրակարգ բիզնես խորհրդատվության միջոցով, նոր աշխատատեղեր ստեղծել ստարտափների միջոցով: Միջոցառման երկարաժամկետ նկատակն է նպաստել երկրի հավասարաչափ տնտեսական եւ սոցիալական զարգացմանը:
Հաղթող մասնակիցը որպես մրցանակ կստանա մինչեւ 1 500 000 ՀՀ դրամ, որը կարող է ներառել բիզնեսի զարգացման համար նախատեսված աուդիտորական, հաշվապահական, ֆինանսական, մարքեթինգային եւ մենեջմենթի խորհրդատվություն եւ ծառայություններ: Հաղթողը նաեւ եզակի հնարավորություն կստանա Հայաստանը ներկայացնելու World StartUp Cup 2017-ում` մրցելով ավելի քան 72 այլ պետությունների առաջին մրցանակակիրների հետ:
Երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցրած մասնակիցները որպես պարգեւ կստանան 1 000 000 եւ 500 000 ՀՀ դրամ ու եւս հնարավորություն կունենան ներկա գտնվելու World StartUp Cup 2017-ին եւ իրենց բիզնեսը ներկայացնելու վենչուրային ընկերություններին եւ հրեշտակ ներդրողներին:

12:58 | 28.09.16 | Новости | 16991
Armenia StartUp Cup 2016 объединяет опыт регионов Армении и международный опыт с целью развития предпринимательства в сообществах.
Региональный раунд национального турнира Armenia StartUp Cup 2016 был проведен 25 сентября 2016 года в колледже UWC Дилижан. Инновационная платформа объединила более 42 стартапов из 11 городов Армении и 30 опытных менторов из разных регионов.
Мероприятие началось со вступительной речи временного руководителя колледжа UWC Дилижан Дэниса Дэвидсона, который подчеркнул важность этого события для построения развитого стартап-сообщества в Армении.
20 новых менторов были награждены сертификатами в начале мероприятия.
Помимо региональных участников, турнир был открыт и для иностранных студентов колледжа UWC Дилижан, которые представили интересную бизнес-модель, направленную на развитие культуры переработки в Армении.
Для следующего раунда национального турнира были отобраны 15 стартапов из 7 городов Армении. С помощью региональных и международных менторов они разработали и представили судейскому комитету инновационные бизнес-модели, направленные на развитие секторов строительства, информационных технологий, управления твердыми отходами, транспорта, здравоохранения и туризма.
Armenia StartUp Cup направлен на повышение осведомленности о ресурсах, доступных для создания новых предприятий в Армении, на увеличение предпринимательского потенциала с помощью высококачественного бизнес-консультирования, а также на создание новых рабочих мест с помощью стартапов. Долгосрочной целью мероприятия является содействие социально-экономическому развитию страны.
Победитель получит 1 500 000 драмов в качестве награды, которые могут включать в себя аудит, консультирование по вопросам бухгалтерского учета, финансовых вопросов, маркетинга и менеджмента, а также услуги по развитию бизнеса. Победитель также получит уникальную возможность представить Армению на Чемпионате мира StartUp Cup 2017, конкурируя с победителями национальных турниров из более чем 72 стран.
Второй и третий призеры получат премии на сумму 1 000 000 и 500 000 драмов соответственно, а также возможность представить свой бизнес венчурным компаниям и инвесторам на Чемпионате мира StartUp Cup 2017.