14:22 | 03.11.16 | Հոդվածներ | exclusive 30902
Հայկական Roofbot դասական փազլ խաղն Apple ընկերության կողմից բոլոր երկրներում ստացել է գլոբալ առաջխաղացման իրավունք (featured)՝ «Լավագույն նոր խաղեր» անվանակարգում:
Խաղը 4-րդ հորիզոնականն է զբաղեցրել ԱՄՆ-ի, Չինաստանի եւ Կանադայի AppStore-երում:
Խաղը հասանելի է ինչպես AppStore-ում (վճարովի՝ $2.99), այնպես էլ Google Play-ում:
Խաղը մշակած Koreez ընկերությունը հիմնադրվել է 2016թ. մարտին խաղերի մշակման ոլորտում աշխատող ընկերների՝ Սարգիս Սարգսյանի, Արբակ Մարտիրոսյանի, Անուշ Առաքելյանի եւ Խաչատուր Բադալյանի կողմից: Յոթ աշխատակից ունեցող թիմում ընդգրկված են ծրագրավորողներ, նկարիչներ եւ գեյմ դիզայներներ:
Itel.am-ի հետ զրույցում ընկերության տնօրեն Սարգիս Սարգսյանը նշել է, որ AppStore-ում գրանցած հաջողությանը նպաստել է իրենց համագործակցությունը խաղերի զարգացմամբ զբաղվող ամերիկյան Double Coconut ընկերության հետ:
«Roofbot-ում գլխավոր հերոսը՝ ռոբոտը, տեղափոխում է երկրաչափական տարբեր առարկաներ եւ պետք է դրանք տեղադրի իրենց համապատասխան վայրերում։ Խնդրի հետաքրքրությունն այն է, որ միջավայրը փոխվում է ռոբոտի շարժմանը համընթաց: Խաղի առաջին տարբերակը հայտնվել է Google Play-ում օգոստոսի 13-ին։ Նշեմ, որ խաղը մասնակցել է Google-ի կազմակերպած Indie game festival-ին եւ հայտնվել եզրափակչում»,- պատմել է Սարգիս Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենց թիրախային լսարանը 18-35 տարեկան գլուխկոտրուկ (փազլ) խաղերի սիրահարներն են։
Ընկերությունը պլանավորում է Սուրբ ծննդյան տոների կապակցությամբ խաղի թեմատիկ թարմացում ներկայացնել, որտեղ նոր փուլեր կավելացվեն: Խաղն առաջիկայում կգործարկվի համակարգչային Steam հարթակի համար։

Roofbot, the classical puzzle game from Armenia, has been featured by Apple in Best New Games category.
The game took the 4th place on AppStore in US, China and Canada.
Roofbot is available both on AppStore (for USD 2, 99) and Google Play.
The game’s developer Koreez was founded in March 2016 by a group of friends-game developers: Sargis Sargsyan, Arbak Martirosyan, Anush Arakelyan and Khachatur Badalyan. This seven-people team includes developers, artists and game designers.
Koreez CEO Sargis Sargsyan told Itel.am that the success on AppStore facilitated their cooperation with Double Coconut, American game developing company.
“The main character of Roofbot, the robot, tries to get the geometry topics into corresponding places. Another interesting part of the game is that the environment changes as the robot moves. The first version was on Google Play on August 13. I’d like to note that the game took part in the Google’s Indie game festival and qualified for the final,” Sargis Sargsyan said.
According to him, they target puzzle lovers aged 18-35.
The company plans to make a theme update in the game for Christmas holidays, adding new levels. The game will be launched on Steam soon.