10:39 | 14.11.16 | Նորություններ | 12786
Նոյեմբերի 11-ին նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների նորաբաց կենտրոնում (ISTC) ամփոփվել են Smarter Armenia’ 16 երկօրյա հաքաթոնի արդյունքները, որին մասնակցել է 13 թիմ:
Ժյուրին, որը կազմված էր «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ընկերության («Ռոստելեկոմ Արմենիա»), Արդշինբանկի, «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության, IBM-ի եւ «Գրանատուս Վենչուրս»-ի ներկայացուցիչներից, հաղթողներ է ընտրել 5 անվանակարգերում՝
- «Լավագույն լուծում հեռահաղորդակցության ոլորտում» - հաղթող ճանաչվեց Triple-E թիմը՝ արժանանալով $1000 մրցանակի Ռոստելեկոմի կողմից:
- «Լավագույն լուծում ֆինանսական ոլորտում» հաղթել է Finely թիմը, որը Արդշինբանկի կողմից ստացավ $1000 մրցանակ:
-«Լավագույն լուծում առողջապահության ոլորտում» անվանակարգի համար Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը եւ «Ինգո Արմենիա» ապահովագրականը $1000 մրցանակ են հանձնել Yamaka թիմին:
- IBM BlueMix-ի կիրառմամբ ամենանորարար լուծման համար ISTC-ի կողմից հատուկ մրցանակ ($500) է ստացել ArmSol թիմը:
- IBM Watson-ի եւ BlueMix-ի լավագույն կիրառման համար hատուկ մրցանակի է արժանացել 2 թիմ՝ Worst ever team-ը եւ ArmSol-ը: Վերջիններիս հնարավորություն է ընձեռնվել միանալ IBM Global Entrepreneur ծրագրին եւ  ստանալ $120 հազ. կրեդիտ` ամպային ծառայությունից օգտվելու համար։
Smarter Armenia ’16 հաքաթոնն առաջին անգամ էր կազմակերպվում Հայաստանում՝ ISTC Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի, IBM-ի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (EIF) եւ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից:
ISTC Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը ՀՀ կառավարության, IBM-ի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի եւ Երեւանի պետական համալսարանի համատեղ ծրագիրն է, որի գործունեությունն ուղղված է Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիական լուծումների ներդրմանը:

10:39 | 14.11.16 | News | 12724
Results of two-day Smarter Armenia’16 Hackathon, in which 13 teams participated, were summed up at newly-opened Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC) (in Armenian) on November 11.
Based on the scores of the expert jury, which included representatives of GNC-ALFA (Rostelecom Armenia), Ingo Armenia Insurance, Ardshinbank, IBM and Granatus Ventures, the winning teams received awards in the following five categories:
-    Best Solution in Telecommunications – presented to Triple-E team with a cash award of USD 1000 (sponsored by Rostelecom);
-    Best Solution in Finance – presented to Finely team with a cash award ofUSD1000 (sponsored by Ardshinbank);
-    Best Solution in Healthcare – presented to Yamaka team with a cash award of USD 1000 (jointly sponsored by Ingo Armenia Insurance and the Enterprise Incubator Foundation);
-    Special prize for the most innovative solution with IBM Bluemix – presented to ArmSol team with a cash award of USD 500 (sponsored by ISTC);
-    Special prize for the best appof IBM Watson and Bluemix– Worst ever and ArmSol teams will be nominated for IBM Global Entrepreneur Program and receive IBM Cloud usage credits up to the equivalent of USD 120 000.
Smarter Armenia’16 Hackathon is organized in Armenia for the first time, byInnovative Solutions and Technologies Center (ISTC), IMB, Enterprise Incubator Foundation and USAID.
The Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC), which is aimed at incorporation of latest technologies in Armenia, is a joint project of IBM, USAID, Yerevan State University, the Government of Armenia, and the Enterprise Incubator Foundation.