11:07 | 14.11.16 | Նորություններ | 12108
Նոյեմբերի 10-11-ին Թբիլիսիում կայացած GITI-2016 տարածաշրջանային ՏՏ միջոցառման շրջանակում հայաստանյան պատվիրակությունը հաղթող է ճանաչվել միանգամից 6 անվանակարգում:
Հայկական պատվիրակության կազմում ներառված էր 26 մասնավոր եւ պետական կառույցների, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների 35 ներկայացուցիչ:
Պետական հատված
- Գործարար գործընթացները խթանող ամենահաջող ՏՏ նորարարական լուծում՝ ՀՀ ՊԵԿ, B2B, B2G համալիր համակարգ,
- Համանյքային կառավարման լավագույն էլեկտրոնային Համակարգ՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարություն, Համայնքային կառավարման տեղեկատվական համակարգ,
- Լավագույն ՏՏ Ծրագրի առաջարկ՝ ԷԿԵՆԳ, Հայաստանի էլեկտրոնային առողջապահության նախագիծ,
Մասնավոր հատված
- ՏՏ Կրթության լավագույն մատուցող՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն, Հայաստանի հանրակրթական համակարգում ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման ծրագիր ԱՐՄԱԹ,
- Լավագույն տեղեկատվական/կիբերանվտագության լուծում՝ ՍԱՅԲԵՐ ԳԵՅԹՍ,
- Լավագույն Մուլտիմեդիա/Մոբիլ նախագիծ՝ Arloopa:
Հայկական կողմի հետեւյալ ներկայացումները ներառվել են միջոցառման գլխավոր օրակարգում՝
- Էլեկտրոնային կառավարումը Հայաստանում, ԷԿԵՆԳ
- Մունիցիպալ կառավարման տեղեկատվական Համակարգ, GIZ
- Հայաստանի հանրակրթական համակարգում ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման ծրագիր ԱՐՄԱԹ, ԻՏՁՄ
- Rumors Monitoring՝ Մեդիա մոնիթորինգի հարթակ
- Հարավային կովկասի Կիբերանվտագության խնդիրները, Նորավանք Հիմնադրամ
- Համացանցային անվտանգության համակարգեր, ՍԱՅԲԵՐ ԳԵՅԹՍ
«Վրաստանում շատ են կիբերանվտանգության լուծումներ առաջարկող ընկերությունները, սակայն դրանց մեծ մասն ուղղակի անվտանգության լուծումների վերավաճառքով է զբաղված: Մեր պատվիրակության ներկայացրած լուծումները տարբերվում էին նրանով, որ մենք բոլորս ինչ-որ նոր բան ենք բերում ՏՏ ոլորտ՝ կենտրոնանալով նորարար լուծումների վրա: Սկզբում բարդ էր հավատալ, որ մեր ընկերությունը հաղթել է, քանի որ մրցում էինք բավական ուժեղ ընկերությունների հետ: Մրցանակաբաշխությանը ներկայացրել էինք հաջորդ սերնդի անվտանգության այնպիսի համակարգ, որը նախագծված է կանխելու վեբ-կայքին ուղղված չարամիտ հարձակումները՝ ապահովելով կայքի անխափան եւ կայուն աշխատանքը: Այն ընդունակ է պաշտպանել այնպիսի վեբ-ծրագրեր, որոնք ունեն բարձր աստիճանի խոցելիություն՝ պաշտպանելով պատվիրատուի հեղինակությունը, առցանց գործարքներն ու գաղտնի թվային տվյալները: Նշեմ, որ սա մեր հինգերորդ միջազգային մրցանակն է»,- Itel.am-ի հետ զրույցում պատմել է «ՍԱՅԲԵՐ ԳԵՅԹՍ»-ի հիմնադիր տնօրեն Սամվել Գեւորգյանը:
Հայկական պատվիրակության անդամները նաեւ հնարավորություն են ունեցել ցուցադրել իրենց լուծումները հատուկ ստեղծված «Հայկական ՏՀՏ Անկյուն» կոնսոլիդացված տաղավարում:
Պատվիրակության աշխատանքները ղեկավարում էր ԱՐՄԻՔՍ Հիմնադրամը՝ համակարգելով այն ԻՏՁՄ եւ ՏՀՏ Գործատուների միության հետ։ Հայկական պատվիրակությանն աջակցություն է ցուցաբերել Regional Economic Growth (REG) ծրագիրը, «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն եւ Grant Thornton ընկերությունը։

Armenian delegation won in as many as 6 categories at GITI-2016 regional IT event, which took place on November 10-11 in Tbilisi.
The delegation was comprised of 35 representatives from 26 private and public agencies, and international organizations.
Public sector
- Most successful IT solutionfor business – Armenian State Tax Service, B2B, B2G complex system,
- Best digital system fornetwork management – Armenian Ministry of Territorial Administration and Development, Network management information system,
- Best IT project – EKENG, E-health project.
Private sector
- Best IT education provider – Union of Information Technology Enterprises, ARMATH program – introduction of engineering laboratories in Armenia’a general education system,
- Best information/cyber security solution – CYBER GATES,
- Best multi-media/mobile project – Arloopa.
The main agenda of the event included the following presentations from the Armenian delegation:
- E-governance in Armenia, EKENG
- Municipal management information system, GIZ
- The program of introduction of engineering laboratories in Armenia’a general education system, ARMATH, UITE
- Rumor Monitoring, Media monitoring
- Cyber security issues in South Caucasus, Noravank Foundation
- Web security systems, CYBER GATES
“There are many cyber security solution providers in Georgia, but most of them simply resell security solutions. The solutions presented by our delegation differ, because we bring something new to the IT sector, focusing on innovative solutions. First it was difficult to believe that our company won, because we were competing with rather strong companies. At the award ceremony we presented a next generation system designed to prevent attacks on websites, ensuring uninterruptible and stable work of the website. It is able to defend highly vulnerable web projects, protecting the client’s reputation, online transactions and secret digital data.This was our 5th international award, which is a great honor.” CYBER GATES Founding Director Samvel Gevorgyan told Itel.am.
The Armenian delegation’s activity was managed by Armix Foundation in collaboration with UITE and the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia.