11:04 | 23.11.16 | Նորություններ | 14858
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում Վայոց ձորի Բարձրունի գյուղն ամբողջությամբ ապահովվել է լուսավորությամբ:
Երկու փուլով իրականացված ծրագրի արդյունքում տեղակայվել է 81 LED լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ:
«Այսպիսի բնակավայրերում առկա խնդիրների լուծման միջոցներից մեկը դրանց նկատմամբ համակարգված մոտեցումն է: Այս ծրագրի հիմքում առանձնացնում ենք կարեւոր երեք թիրախ. սահմանին ապրող մեր հայրենակիցը, նրա ծախսերի կրճատումը եւ մարդ-բնություն կապի ներդաշնակությունը: Մենք ձգտում ենք ապահովել անվտանգություն, խնայողություն եւ բնապահպանություն: Սա մի նախաձեռնություն է, որն ունենալու է եւ՛ կարճաժամկետ եւ՛ երկարաժամկետ արդյունք»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:04 | 23.11.16 | Новости | 14460
В рамках программы «Альтернативная энергия», которая реализуется при сотрудничестве Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС, село Бардзруни Вайоц Дзора полностью обеспечено уличным освещением.
В результате программы, осуществленной в два этапа, были установлена 81 LED-система уличного освещения.
«Один из способов решения проблем в подобных населенных пунктах – системный подход. В основе программы мы выделяем три важные цели: наши соотечественники, живущие в приграничных зонах, сокращение их расходов, гармонизация отношений между человеком и природой. Мы стремимся обеспечить безопасность, экономию и экологию. Это – проект, который будет иметь и краткосрочный, и долгосрочный эффект», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.