17:46 | 06.12.16 | Նորություններ | 12434
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեւանի կենդանաբանական այգում հյուրընկալել են համատեղ ծրագրերից մեկի` հիպոթերապիայի ծրագրի երկրորդ փուլի մասնակից հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին եւ նրանց ծնողներին։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության շնորհիվ ավելացել է հիպոթերապիայով զբաղվելու օրերի քանակը. նախկին երկուսի փոխարեն` շաբաթական երեք օր: Ծրագրին մասնակցության համար գրանցվել է ավելի քան 80 երեխա:
Հիպոթերապիան բուժական ֆիզկուլտուրայի տեսակ է, որն իրականացվում է ձիերի հետ շփման եւ ձիավարության միջոցով:
«Բուժական ֆիզկուլտուրայի այս տեսակը շատ հետաքրքիր է եւ կարեւոր: Կարելի է, իհարկե արդյունք ստանալ բժշկությանը հայտնի տարբեր ճանապարհներով: Այս մոտեցումը, սակայն, յուրահատուկ է: Երեխան հաճույքով միանում է իր իսկ առողջության վերականգնման գործընթացին՝ այն ընկալելով որպես ոչ թե միջամտություն, այլ՝ խաղ: Դրանով նա նպաստում է ակնկալվող արդյունքի հասնելուն: Կարծում եմ, որ մարդ-բնություն կապն ապահովող ծրագիրը հոգեբանական տեսանկյունից դրական ազդեցություն է թողնում նաեւ ծնողների վրա: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր համագործակցության շնորհիվ նման ծրագիր է իրականացվում մեր երկրում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:46 | 06.12.16 | Новости | 12424
Фонд защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС в рамках совместной акции собрали в Ереванском зоопарке проходящих иппотерапию детей с инвалидностью и их родителей.
С помощью ВиваСелл-МТС удалось увеличить количество дней, выделенных на иппотерапию – три вместо двух в неделю. Более 80 детей записались, чтобы принять участие в программе.
Иппотерапия –разновидность лечебной физкультуры, осуществляемая через общение с лошадьми и верховую езду.
«Этот вид лечебной физкультуры очень интересен и важен. Разумеется, можно достичь результата известными медицине разными способами. Однако, данный подход уникален. Ребенок с удовольствием включается в процесс собственного выздоровления, воспринимая его не как вмешательство, а как игру. Этим самым он способствует достижению ожидаемого результата. Я считаю, что программа, обеспечивающая связь человек-природа, влияет и на родителей с психологической точки зрения», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.