16:17 | 20.12.16 | Նորություններ | 20874
Օրերս Աշտարակի Նորայր Սիսակյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են ընթացիկ տարում ստացած գիտելիքները: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» եւ «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու մեջ: Նրանցից ոմանք մասնակցել են, իսկ շատերը պատրաստվում են մոտ ապագայում մասնակցել Դիջիկոդ եւ «Բաց խաղ» առաջնություններին:
«Այս շրջայցները մեզ հնարավորություն են ընձեռում հասկանալ, թե ինչ հմտություններ են ձեռք բերել «Արմաթ» լաբորատորիաների սաները եւ ինչպես են գործնականում կարողանում կիրառել այստեղ սերտած գիտելիքները: Տեսնելով ընդամենը մի քանի ամսվա աշխատանքի արդյունքը՝ մենք միայն հպարտանում ենք այս լաբորատորիաների սաներով», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Վերջերս հմտացել ենք եռաչափ տպիչի օգտագործման մեջ ու ծրագրային մոդելներից զատ նախապատրաստվում ենք ամանորին, տպում ենք խաղալիքներ, որոնցով եւ կզարդարենք մեր լաբորատորիան»,- պատմել է թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Աննա Գրիգորյանը:
Նույն լաբորատորիայի սան Թառումյան Լիլիթն իր հերթին իր հերթին նշել է, որ ծրագիրն օգնում է կողմնորոշվել ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում
«Եթե մինչ խմբակ հաճախելը պատկերացում չունեինք ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ հնարավորությունների վերաբերյալ, ապա հիմա շատ բան հստակ ուրվագծվել է»,- ասել է նա:
ԻՏՁՄ-ի եւ Ucom ընկերության միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Այնտեղ մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաեւ սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։

На днях учеников старшей школы номер 5 им. Норайра Сисакяна в Аштараке посетили ответственные за проект «Армат» представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
Во время визита ученики лабораторий «Армат» продемонстрировали все, чему научились за текущий год. Дети приобрели навыки создания игр, мультфильмов и проведения математических рассчетов при помощи программ «Лиса» и «Черепаха». Некоторые из них приняли участие, а многие пока еще планируют свое участие в чемпионатах DigiCode и «Открытая игра».
«Эти визиты дают нам возможность понять, какие навыки приобрели ученики лаборатории «Армат» и как они умеют практически применять приобретенные здесь знания. Видя результаты всего нескольких месяцев работы, мы только можем гордиться учениками этих лабораторий», - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«В последнее время мы поднаторели в использовании трехмерных принтеров и помимо печати моделей, указанных в программе обучения, мы сейчас готовимся к Новому году и печатаем игрушки, которыми и украсим нашу лабораторию», - отметила ученица инженерной лаборатории «Армат» старшей школы номер 5 Анна Григорян.
Ученица той же лаборатории Тарумян Лилит  отмечает, что программа помогает многим определиться с выбором будущей профессии.
«Если до посещения кружка у нас не было ни малейшего представления о множестве возможностей в сфере ИТ, то сейчас многое обрело четкие очертания», - сказала она.
В соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанным между СКИТ и компанией Ucom, последняя инвестирует средства в создание около 70 инженерных клубов-лабораторий «Армат» в 9 регионах Армении.
Разработанные в клубах пакеты программ, а также схемы оборудования находятся в открытом для общественности доступе.