16:17 | 20.12.16 | Նորություններ | 20874
Օրերս Աշտարակի Նորայր Սիսակյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են ընթացիկ տարում ստացած գիտելիքները: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» եւ «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու մեջ: Նրանցից ոմանք մասնակցել են, իսկ շատերը պատրաստվում են մոտ ապագայում մասնակցել Դիջիկոդ եւ «Բաց խաղ» առաջնություններին:
«Այս շրջայցները մեզ հնարավորություն են ընձեռում հասկանալ, թե ինչ հմտություններ են ձեռք բերել «Արմաթ» լաբորատորիաների սաները եւ ինչպես են գործնականում կարողանում կիրառել այստեղ սերտած գիտելիքները: Տեսնելով ընդամենը մի քանի ամսվա աշխատանքի արդյունքը՝ մենք միայն հպարտանում ենք այս լաբորատորիաների սաներով», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Վերջերս հմտացել ենք եռաչափ տպիչի օգտագործման մեջ ու ծրագրային մոդելներից զատ նախապատրաստվում ենք ամանորին, տպում ենք խաղալիքներ, որոնցով եւ կզարդարենք մեր լաբորատորիան»,- պատմել է թիվ 5 ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Աննա Գրիգորյանը:
Նույն լաբորատորիայի սան Թառումյան Լիլիթն իր հերթին իր հերթին նշել է, որ ծրագիրն օգնում է կողմնորոշվել ապագա մասնագիտության ընտրության հարցում
«Եթե մինչ խմբակ հաճախելը պատկերացում չունեինք ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ հնարավորությունների վերաբերյալ, ապա հիմա շատ բան հստակ ուրվագծվել է»,- ասել է նա:
ԻՏՁՄ-ի եւ Ucom ընկերության միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Այնտեղ մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաեւ սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։

16:17 | 20.12.16 | News | 20520
Students of Armath engineering club-laboratory of Ashtarak high school number 5 after Norayr Sissakian hosted recently the project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
Students of Armath demonstrated during the tour everything they had learned throughout the year. The children became skilled in creating games, doing animation, performing mathematical calculations with the help of Scratch and K-Turtle programs. Some of them already participated and many of them are yet to take part in the DigiCode and Open Game championships.
“These visits give us an opportunity to understand what kind of skills were acquired by the students of Armath engineering labs and how they practically apply the received knowledge. Having a look at the results of only a few months’ work, we are more than proud of these labs’ students,” said Hayk Yesayan, Director General at Ucom.
“Recently we mastered the usage of a 3D printer. In addition to the syllabus program models, we also get prepared for the New Yearby printing toys, which will be used to decorate our laboratory,” said Anna Grigoryan, a student at Armath engineering club-laboratory of the 5th high school.
Lilit Tarumyan, another student from the same laboratory, noted in her turn that the program helped many of them make the right choice of future profession.
“Before attending the laboratory, we had no idea about the numerous opportunities of the IT sphere, while now the picture is much clearer for us,” she said.
Owing to the Memorandum of Cooperation, signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering Armath club-laboratories in 9 regions of Armenia. The software and assembly drawings of the labs-developed equipment are open to public.