11:37 | 26.12.16 | Հոդվածներ | exclusive 40058
2016թ. հայկական մի շարք ՏՏ ընկերությունների հաջողվեց մեծաքանակ ներդրումներ ներգրավել արտերկրի վենչուրային հիմնադրամներից եւ անհատ ներդրողներից:
Itel.am-ը ներկայացնում է հայկական այն 4 ընկերությունները, որոնք անցնող տարում $1մլն-ից ավելի ներդրում են ստացել: Ընտրությունը կանգ է առել այն ընկերությունների վրա, որոնք, չնայած արտերկրում գործունեությանը, Հայաստանում գրասենյակ կամ թիմ ունեն:
1.PicsArt - $20 մլն
Ապրիլին PicsArt-ը հայտարարեց DCM Ventures եւ Siguler Guff & Company ընկերություններից $20 մլն-ի ներգրավման մասին: Միջոցներն ընկերությունն ուղղեց Չինաստանի եւ Ճապոնիայի շուկաներում PicsArt-ի զարգացմանը:
Սեպտեմբերին էլ ընկերությունըհայտարարեց ավելի քան 80 մլն ամսական ակտիվ օգտատերի շեմը հատելու մասին եւ այդ առթիվ ներկայացրեց հավելվածի թարմացված iOS տարբերակը:
2. CodeFights - $10 մլն
Նոյեմբերին ընկերության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Տիգրան Սլոյանը հայտարարեց $10 մլն ներդրման մասին՝ նշելով, որ ներդրումային Ա ռաունդը ղեկավարել է e.ventures վենչուրային հիմնադրամը։ Ռաունդին մասնակցել են նաեւ SV Angel-ը, Felicis Ventures-ը, A Capital-ը եւ Granatus Ventures-ը։
CodeFights-ը, որն օգնում է ստուգել եւ բարելավել ծրագրավորման մասին գիտելիքները խաղի միջոցով, ներդրումն օգտագործելու է՝ մեծացնելու իր ինժեներական, օպերացիոն եւ վաճառքի թիմերը։
Հատկանշական է, որ ընկերության օգտատերերի թիվը 2015թ. ապրիլին ստացված $2,5 մլն սաղմնային ներդրումից հետո աճել է 10 անգամ։
3. NewsDeeply - $2,5 մլն
Լարա Սեդրակյանի հիմնադրած ստարտափն անցնող տարում եզրափակեց 2015թ. մեկնարկած $2,5 մլն արժողությամբ սաղմնային (seed) ռաունդը: Ներդրողների շարքում են Fresco Capital-ը, Granatus Ventures-ը, HIVE-ը, Omidyar Network-ը:
News Deeply-ն հարթակ է, որտեղ կոնկրետ թեմայի շուրջ հավաքվում է համապարփակ տեղեկատվություն, որն էլ օգտագործվում է խոշոր մեդիա ընկերությունների եւ լրատվամիջոցների կողմից: Itel.am-ի հարցազրույցը Լարա Սեդրակյանի հետ կարող եք կարդալ այստեղ:
4. SoloLearn - $1,2 մլն
Ծրագրավորում սովորեցնող ամենամեծ մոբայլ հարթակ SoloLearn-ը հոկտեմբերին հայտարարեց $1,2 մլն սաղմնային ներդրում ստանալու մասին:
Ներդրումը կատարել էին Սիլիկոնյան հովտում գործող Learn Capital վենչուրային հիմնադրամը, ինչպես նաեւ SoloLearn-ում նախկինում ներդրումներ կատարած անհատներ:
Հարթակն այս պահին ունի շուրջ 10 մլն օգտատեր: Հարթակից սկսել են օգտվել նաեւ մեծ թվով փախստականներ, որոնք ցանկանում են ծրագրավորում սովորել:

11:37 | 26.12.16 | Articles | exclusive 40094
In 2016 a number of Armenian IT companies successfully attracted large investments from foreign venture foundations and individuals.
Itel.am presents 4 Armenian companies that received more than USD 1 million investments this year. We selected the companies that have an office or team in Armenia even if they operate abroad.
1. PicsArt – USD 20 million
In April PicsArt announced a USD 20 million funding from DCM Ventures and Siguler Guff & Company. PicsArt allocated the sum to developing its activity in China and Japan.
In September the company stated over 80 million monthly active users and presented an updated iOS version of the app of that occasion.
2. CodeFights - USD 10 million
In November the company founder and CEO Tigran Sloyan announced a USD 10 million investment, noting that Series A round was led by e.ventures. Other participants of the round were SV Angel, Felicis Ventures, A Capital and Granatus Ventures.
CodeFights, which helps test and improve coding skills through a game, will allocate the investment to scale its engineering, operational and sales teams.
It is noteworthy that the company’s user base grew 10 times since the USD 2.5 million seed funding round in April 2015.
3. NewsDeeply - USD 2.5 million
This year the startup founded by Lara Sedrakian completed the USD 2.5 million seed funding round, launched in 2015. Fresco Capital, Granatus Ventures, HIVE and Omidyar Network were among the investors.
News Deeply is a platform that collects data on specific topics, which is later used by large media companies and media outlets. You can read Itel.am’s interview with Lara Sedrakian here.
4. SoloLearn - USD 1.2 million
The largest mobile app teaching coding – SoloLearn – announced raising USD 1.2 million seed round in October.
The investment was made by Silicon Valley based VC Learn Capital, as well as private investors who invested in SoloLearn before.
As for now, the platform has around 10 million users. Refugees who want to learn coding began using the app in high numbers.