16:15 | 28.12.16 | Հոդվածներ | exclusive 43679
2016թ․ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի շրջանառությունը կազմել է ավելի քան $500 մլն, իսկ ՀՆԱ-ի վրա ՏՏ-ի ազդեցությունը շուրջ 6% է։ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների թիվը 540 է, ոլորտում ներգրավված է 16 հազ. մասնագետ։ Նախնական տվյալներով՝ 2016թ. կարձանագրվի շուրջ 20% աճ։
Itel.am-ը, ամփոփելով տեխնոլոգիական 2016-ը, ներկայացնում է տարվա կարեւորագույն միտումներն ու իրադարձությունները:
1.    Ավելի լայն բացված դռներ Սիլիկոնյան հովտում
Մարտին Shadowmatic-ը հաղթեց Սան Ֆրանցիսկոյում կայացած International Mobile Gaming Awards 2016-ում՝ մրցանակի արժանանալով միանգամից երկու անվանակարգում՝ «Լավագույն տեխնիկական նվաճում» եւ «Հանդիսատեսի համակրանք»:
Ապրիլի 9-ին Բերքլիի համալսարանում կայացավ HyeTech Showcase-ը 2016-ը  եւ HIVE Pitch Competition-ը, որը մեկ վայրում էր համախմբել շուրջ 150 հայ ձեռներեցի ամբողջ աշխարհից: Միջոցառումից 1 շաբաթ առաջ 15 հայ ձեռներեց մասնակցել է դեպի Սիլիկոնյան հովիտ շրջայցին, ինչպես նաեւ աշխատել փիչինգ հմտությունները զարգացնելու վրա: Արդյունքում թիմերից մեկը՝ ARMACAD-ը, HIVE-ի կողմից արժանացել է $50 հազ. ներդրման:
Մայիսի 25-26-ը Silicon Valley Open Doors (SVOD) տեխնոլոգիական ներդրումների կոնֆերանսի շրջանակում ներդրողներին ներկայացավ (pitching) հայկական Treescale ստարտափը:
Հունիսի 10-ին Սիլիկոնյան հովտում կայացավ «Հայաստան. ՏՏ ֆորում»-ը (Armenia IT Forum), որի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացման միտումները եւ դիրքավորման հեռանկարները միջազգային ասպարեզում:
Հունիսի 23-24-ը հայկական Immersive Education Solutions նախագիծը եզրափակիչ անցած մյուս 14 ստարտափների հետ միասին Սիլիկոնյան հովտում մասնակցեց Տեխնոլոգիայի եւ գիտության միջոցով համաշխարհային նորարարության (GIST) Tech-I մրցույթի եզրափակիչ փուլին:
Գարնանն էլ Սիլիկոնյան հովիտ այցելեց Itel.am-ի լրագրողը, եւ հենց աշխարհի տեխնոլոգիական սրտից ընթերցողներին ներկայացրեց Google-ի գրասենյակը:
2.    Ներդրումային նոր հնարավորություններ
HIVE ներդրումային հիմնադրամը գարնանը հայտարարեց HIVE Seed Fund նախաձեռնության մեկնարկի մասին, որի շրջանակում ներդրումներ պետք է իրականացներ եւ համագործակցեր աշխարհի տարբեր կետերում գործող հայկական ստարտափների հետ: Սիլիկոնյան հովտից մինչեւ Հայաստան. The HIVE Seed Fund-ը կկենտրոնանա այն ստարտափների վրա, որոնք ստեղծում են հեղափոխական տեխնոլոգիական լուծումներ, նպատակ ունեն թիմ ունենալ Հայաստանում եւ լուծել գլոբալ մարտահրավերներ:
Դեկտեմբերին հայտարարվեցին ISTC նորարար լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայացած Գիտության, տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության ծրագրի (STEP) վենչուրային կոնֆերանսի հաղթողները: 20 ներդրումային ծրագրերից հաղթող ճանաչվեց 5-ը, որոնցից յուրաքանչյուրը ստացավ 2 մլն 800 հազ. դրամ մրցանակ՝ նորարար գաղափարներն իրականություն դարձնելու համար:
Անցնող տարում $1մլն-ից ավելի ներդրում ստացած հայկական 4 ընկերությունների մասին կարող եք կարդալ այստեղ:
3.    Բանակ-ՏՏ համագործակցության սերտացում
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմով պայմանավորված՝ այս տարի սկսեց ավելի շատ խոսվել զինված ուժերում ՏՏ ներգրավվածության ավելացման մասին: Արդեն ապրիլի վերջին ՊՆ-ն եւ ՏՏ-հատվածը պայմանավորվեցին ստեղծել աշխատանքային խմբեր: Նախաձեռնության նպատակն էր համախմբել գիտական ներուժը, մարդկային ռեսուրսները եւ միավորել առկա ռազմարդյունաբերական համակարգին: Մոբիլիզացիոն ծրագրին արդեն հունիսին միացել էր ավելի քան 300 մասնագետ:
Օգոստոսին մեկնարկեց «Բանակից ՏՏ ոլորտ» ծրագիրը, որի նպատակն է ապահովել զինծառայություն անցած երիտասարդների սահուն ինտեգրումը, տալ արժանապատիվ աշխատանք, նվազեցնել արտագաղթելու հավանականությունը: Ծրագրին, որի տեւողությունը 6 ամիս է, այդ թվում՝ 1 ամիս մասնագիտական փորձաշրջան ՏՏ ընկերությունում, մասնակցել է 15 զորացրված երիտասարդ: Արդեն հունվարին կմեկնարկեն դասընթացները ավելի քան 80 զորացրված երիտասարդների համար:
Ռազմական լուծումներով հագեցած ստացվեց նաեւ 12-րդ ԴիջիԹեք ցուցահանդեսը, որի շրջանակում տեղական մի շարք ընկերություններ ներկայացրին լուծումներ, որոնք կիրառելի են ՀՀ պաշտպանողականությունը բարձրացնելու գործում:
Արդեն հոկտեմբերի 13-ին Երեւանում մեկնարկեց Սպառազինությունների եւ պաշտպանական տեխնոլոգիաների ArmHiTec-2016 առաջին միջազգային եռօրյա ցուցահանդեսը: Այն Հայաստանում առաջին անգամ էր անցկացվում եւ միտված էր պաշտպանության ոլորտում հայրենական գիտատեխնիկական արդի ձեռքբերումների օգտագործմանն ու ներկայացմանը, ներդրումների խթանմանն ու միջազգային կապերի ընդլայնմանը:
4.    Uber-ի, Google-ի, Twitter-ի ներկայացուցիչները՝ Երեւանում
Երեւանում հոկտեմբերին տեխնո տոն էր: Միջոցառումներ էին նախատեսված ամսվա գրեթե յուրաքանչյուր օրը: Դրանցից էր «Թումո»-ում HIVE ներդրումային հիմնադրամի կազմակերպած Silicon Valley UNLEASHED: Inside Tech’s Greatest Minds միջոցառումը, որի արտասահմանցի խոսնակների կազմը բավական ներկայացուցչական ստացվեց:
Երեւան էին այցելել Uber ընկերության Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինժեներական գծով տնօրեն Րաֆֆի Գրիգորյանը, նույն կենտրոնի անվտանգության հարցերով ղեկավար Քրիս Վալասեկը, Twitter-ի ինժեներական գծով նախկին տնօրեն Դավիթ Լոֆթեսնեսը, Google-ի ներկայացուցիչ Փոլ Ասոյանը, HIVE ներդրումային հիմնադրամի հիմնադիր Նինա Աչաջյանը, Սիլիկոնյան հովտի ամենահին սաղմնային ներդրումներ (seed investments) իրականացնող Band of Angels կազմակերպության նախագահ Ռոն Վայսմենը եւ այլք:
5.    Առաջին հայկական սմարթֆոններն ու սմարթ ժամացույցները
Հունիսին «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերությունը (TSD) վաճառքի հանեց առաջին հայկական սմարթֆոնները՝ ArmPhone-ները: Ներկայացվեց ArmPhone-ի 5 մոդել, որոնց գինը տատանվում է 51 հազ-ից մինչեւ 151 հազ. դրամի միջակայքում:
Հեռախոսների բրենդավորումն ու դիզայնը կատարվում է Հայաստանում, մասերը պատվիրվում են արտերկրից, իսկ մոդելները հավաքվում են Երեւանում:
Որպես հիմնական առանձնահատկություն, ընկերությունում նշել են ցածր գինը, հայկական ինտերֆեյսը, հայկական ռինգթոնները եւ wallpaper-ները:
Իսկ դեկտեմբերին վաճառքում հայտնվեց առաջին հայկական սմարթ ժամացույցը՝ TSD Flex-ը:
6.    Դեպի արհեստական բանականություն
Հոկտեմբերին Երեւանում պաշտոնապես գրանցվեց մեքենայական ուսուցման (machine learning) խնդիրներով զբաղվող YerevaNN գիտակրթական հիմնադրամը: Վերջինիս նպատակն է խթանել արհեստական ինտելեկտի վերաբերյալ բարձրակարգ հետազոտությունները եւ մեքենայական ուսուցման ու հարակից թեմաների որակյալ դասավանդումը Հայաստանում:
Itel.am-ի հետ զրույցում հիմնադրամի հիմնադիր Հրանտ Խաչատրյանը նշել էր, որ հիմնական առաքելությունը գիտությամբ զբաղվել ցանկացող ուսանողների համար մրցունակ աշխատանքային պայմանների ապահովումն է:
7.    Տեխնո կենտրոնների բացում
Հունիսին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում բացվեց (ՀԱՀ) Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը (EPIC): Այն զինված է վերջին սերնդի սարքավորումներով, այդ թվում՝ 3D տպիչներով, 3D լազերային սքաներներով եւ վակուումային ձուլման սարքերով: Կենտրոնը 2017թ. հունվարին կսկսի ստարտափ ինկուբացիոն ծրագիր:
Հոկտեմբերին բացվեց Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը: Առաջիկա 2-3 տարիներին այնտեղ կվերապատրաստվի շուրջ 4000 մասնագետ, կստեղծվի 900 աշխատատեղ, կիրականացվեն մաքուր տեխնոլոգիաների ոլորտի նախագծեր, կձեւավորվի ճարտարագիտական կլաստեր, տարեկան աջակցություն կստանան առնվազն 50 թիմ եւ կազմակերպություն:
Նոյեմբերին Երեւանում բացվեց ISTC Ինովացիոն լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը՝ հագեցած գերժամանակակից տեխնիկայով, ամբողջովին համալրված IBM տեխնոլոգիական լուծումներով: Կենտրոնն արդեն իսկ հայտարարել է ISTC համատեղ հետազոտական դրամաշնորհային ծրագրի մեկնարկի մասին, որը կաջակցի շուկա դուրս գալ ցանկացող ծրագրերին:
Ամռանը գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարեց, որ IDeA հիմնադրամը գործընկերների հետ ավարտին է հասցնում Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկման հարցերը: Նրա խոսքով՝ FAST-ն ուղղված լինելու է Հայաստանում տեխնոլոգիական նորարարությունների համար միջավայր զարգացնելուն եւ հայաստանյան ու միջազգային գիտական հանրությունների գիտական, տեխնոլոգիական ու ֆինանսական ռեսուրսները մոբիլիզացնելուն։
8.    Պայքար օնլայն տաքսիների շուկայում
gg-Yandex Taxi հակամարտությունը սկսվեց հունիսին, երբ Yandex-ը հայտարարեց հաջորդ ամիս շուկա մտնելու եւ հեղափոխական սակագին առաջարկելու մասին (առաջին երկու կիլոմետրը՝ 100 դրամ, այնուհետ՝ 100 դրամ՝ յուրաքանչյուր կիլոմետրի համար):
Barcamp 2016-ի շրջանակում այս հայտարարությանը հաջորդեց gg ընկերության համահիմնադրի հայտնի ելույթը, որի ժամանակ կոչ էր արվում ընտրել հայրենական արտադրանքը:
Ամենասկզբում Yandex-ը պահեց խոստումը, եւ հեղափոխական սակագինն աշխատում էր, սակայն աստիճանաբար գնային քաղաքականությունը փոխվեց՝ ընկերությունը սկսեց առաջին երկու կիլոմետրի համար գանձել 200 դրամ, այնուհետ՝ 100 դրամ՝ յուրաքանչյուր կիլոմետրի համար: Արդեն այսօր պիկ ժամերին եւ անբարենպաստ եղանակի դեպքում Yandex-ի սակագինը կարող է կրկնակի բարձրանալ: Ինչ վերաբերում է gg-ին, ապա մինիմալ սակագինը շարունակում է մնալ 600 դրամ:
9.    Առաջին ֆինթեք հաքաթոնը
Հոկտեմբերի 28-29-ը 21 թիմ ՀՀ Կենտրոնական Բանկի Դիլիջանի ուսումնա-հետազոտական կենտրոնում մասնակցեց FinTech ձեւաչափի առաջին Fintegration հաքաթոնին, որի նպատակն էր միավորել ֆինանսական ծառայությունները եւ թվային տեխնոլոգիաները:
Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում Մայքրոսոֆթ կորպորացիայի գլխավոր մենեջեր Մայքլ Կոգելերը, որը ներկա էր հաքաթոնին, Itel.am-ի հետ զրույցում ասաց.
«Զարմացած էի տեսնել նման գաղափարներ՝ իրարից էապես տարբերվող:  Զարմանալի է, թե մարդիկ ինչեր կարող են անել 24 ժամվա ընթացքում: Այդ դեպքում պատկերացրեք` ինչ կարող են անել, եթե համագործակցեն միմյանց հետո տարին 365 օր»:
10.    Բլոկչեյնն ու Հայաստանը
Կենտրոնի հիմնադիր DECENT հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մատեյ Միխալկոն նոյեմբերին Itel.am-ին պատմեց, որ պատրաստվում են օգտագործել Հայաստանի ունեցած ինտելեկտուալ ներուժը, ռեսուրսները եւ փորձը՝ բլոկչեյն տեխնոլոգիաների զարգացման համար:
«Ցանկանում ենք ստեղծել պրոդուկտներ եւ լուծումներ, որոնք նպաստում են թվային կոնտենտի հարմարավետ, ուղիղ եւ անվտանգ գլոբալ փոխանակությանը: Նպատակ ունենք բլոկչեյն տեխնոլոգիաները դուրս բերել զանգվածային շուկաներ՝ մշտական նորարարությունների եւ ուղղահայաց ինտեգրացիայի միջոցով դրանք  ուղղորդելով դեպի արդյունաբերություն: Մենք ցանկանում ենք ստեղծել թիմ, որը բլոկչեյն տեխնոլոգիաները կդարձնի գերիշխող ուղղություն (մեյնսթրիմ)»:
Նշենք, որ քրաուդֆանդինգի արդյունքում 4300 մասնակից հովանավորներից ներգրավված $4,2 մլն է ներդրվել Հայաստանում՝ կենտրոնը հիմնելու համար: Կենտրոնը ներկայում Հայաստանում ծրագրավորողների փնտրտուքի մեջ է:
Տեխնոլոգիական տարին Itel.am-ում
2016-ը բեկումնային էր նաեւ Itel.am-ի համար: Տարվա կեսին կայքը վերագործարկվեց լիովին փոփոխված դիզայնով եւ արդիականացված ծրագրային մասով: Կայքում բացված «Իրադարձություններ» բաժնում կարող եք ծանոթանալ Հայաստանում ՏՏ ոլորտին վերաբերող իրադարձությունների անցկացման մասին ամբողջական տեղեկատվությանը։ Առանձին բաժնով ներկայացված են ՏՏ ոլորտի հայտնի հայ դեմքերը, ինչպես նաեւ հայկական հաջողված հավելվածները:
Տարվա ընթացքում ներկայացրինք 3 նոր շարք՝ «Տեխնոլոգիաները եւ կանայք», «IT պատանիներ» եւ «ՏեխնոԱմիս»:
Խոստանում ենք 2017թ. եւս ուշիուշով հետեւել ՏՏ ոլորտի զարգացումներին՝ ձեզ ներկայացնելով ամենահետաքրքիրն ու ոգեւորիչը:
Itel.am-ն իր ընթերցողներին մաղթում է տեխնոլոգիական հաղթանակներով լի տարի: Շնորհավոր Ամանոր եւ Սուրբ Ծնունդ:

16:15 | 28.12.16 | Articles | exclusive 43685
Turnover in Armenian IT sector made USD 500 mln in 2016, which influenced GDP by 6%. There are 540 IT companies in Armenia, which involve 16 000 specialists of the sector.  According to preliminary data, 20% growth will be registered in 2016.
Itel.am summed up technological year of 2016 and now presents the most significant tendencies and events of this year.
1.    Doors to Silicon Valley opened even broader
Shadowmatic won in 2 categories (Best Technical Achievement and Audience Award) during International Mobile Gaming Awards 2016, which took place in San Francisco.
HyeTech Showcase 2016 and HIVE Pitch Competition took place on April 9 at Berkeley University, which gathered together 150 Armenian entrepreneurs from around the world. A week earlier 15 Armenian entrepreneurs took part in a tour to Silicon Valley and developed their pitching skills.  As a result, ARMACAD team received USD 50 000 investment from HIVE.
Armenian Treescale startup pitched in Silicon Valley Open Doors (SVOD) technology investment conference.
Armenia IT Forum took place (in Armenian) on June 10 in Silicon Valley, within the frames of which development tendencies of Armenian IT and perspectives of entering international arena were discussed.
Armenian Immersive Education Solutions project together with 14 more startups passed the final stage of GIST Tech (Global Innovation through Science and Technology) contest, which was held in Silicon Valley on June 23-24, 2016.
Itel.am correspondent visited Silicon Valley in spring and presented Google Headquarters from the very heart of world’s tech.
2.     New opportunities for investment
HIVE Investment Fund announced the launch of HIVE Seed Fund initiative, within the frames of which the Fund will make investments and cooperate with Armenian startups from different parts of the world. From Silicon Valley to Armenia, the HIVE Seed Fund will focus on the startups, that create revolutionary technological solutions, aimed at forming a team in Armenia, which will solve global challenges.
The winners of From Idea to Market competition of the Science & Technology Entrepreneurship Program (STEP), which took place at Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC) within Venture Forum, were announced in December. 5 out of 20 investment projects won the competition and received AMD 2 800 000 prize each to bring their innovative ideas to life.
You can read about the 4 Armenian companies that received more than USD 1 million investments this year here.
3.     Intensification of Army-IT cooperation
Conditioned by 4-day April war, more and more discussions were underway (Armenian) on incorporation of IT into Armed Forces. Working groups from Armenian Defense Ministry and IT sector were already formed at the end of April. The initiative was aimed at mobilization of scientific potential and human resources, as well incorporating it in current military industrial system. More than 300 specialists joined (Armenian) the Mobilization program in June.
From Army to IT program was launched in August, aimed at providing fluent integration of young people, that have finished their service in the Army, as well as providing decent jobs and reducing migration risks. 15 demobilized young people have already taken part in the 6-month program, which includes 1-month practice in IT companies. Trainings for more than 80 more young people will kick off in January.
Plenty of military solutions were introduced during the 12th DigiTec Expo, within the frames of which a number of local companies presented solutions, applicable for strengthening of the Armenian defense sector.
ArmHiTec-2016, First 3-day International Exhibition of Arms and Defense Technologies kicked off on October 13. It was held in Armenia for the first time and was aimed at introduction and application of local military-technical achievements, promotion of investments and extension of international ties.
4.     Representatives from Uber, Google and Twitter in Yerevan
There was a techno celebration in Yerevan in October, which involved events almost every day of the month. Silicon Valley UNLEASHED: Inside Tech’s Greatest Minds was one of the most significant events, organized by HIVE Investment Fund at TUMO center. The international speakers were quite representative: Raffi Krikorian, Engineering Lead at Uber Advanced Technologies, Chris Valasek, Security Lead at same company, David Loftesness , Former Director of Engineering at Twitter, Google Representative Paul Asoyan, HIVE Seed Fund founder Nina Achadjian, Ronald Weissman from Band of Angels, one of the oldest seed investment organizations in Silicon Valley and others.
5.     First Armenian smartphones and smart watches
Technology and Science Dynamics (TSD) put ArmPhone first Armenian smartphones on sale in June. 5 models of ArmPhone were presented, costing from AMD 51 000 up to AMD 151 000.
The phones get branding and design in Armenia, the parts are ordered abroad, and models are assembled in Yerevan. The main specific features of ArmPhone are low price, Armenian interface, Armenian ringtones and wallpapers.
TSD Flex first Armenian smart watch appeared on sales in December.
6.    Towards artificial intelligence
Research lab YerevaNN, working with machine learning algorithms, opened in Yerevan this October. Its objective is to facilitate high profile research on artificial intelligence and quality teaching of machine learning and related topics in Armenia.
Founder of the lab Hrant Khachatryan told Itel.am that their main mission is to ensure competitive working conditions for students interested in science.
7.    Tech centers open
In June, Entrepreneurship and Product Innovation Center (EPIC) was opened at the American University of Armenia. It is equipped with modern generation devices, including 3D printers, 3D laser scanners, and vacuum forming devices. In January 2017 the center will launch startup incubator.
In October, Vanadzor Technology Center was opened. In the next 2-3 years it will retrain around 4000 specialist, create 900 jobs, realize projects in environmentally friendly technologies, form an architectural cluster, and provide annual support to at least 50 teams and organizations.
In November, Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC) was opened in Yerevan. It is equipped with the latest technology and completed with IBM solutions. The center already announced the launch of ISTC research grand program, which will support projects in entering the market.
In summer entrepreneur and benefactor Ruben Vardanyan announced that the IDeA Foundation and partners were preparing to launch Foundation for Armenian Science and Technology - FAST. According to him, FAST will focus on creation of environment for tech innovations in Armenia, as well as mobilization of scientific, technological and financial resources of Armenia and the world.
8.    Competition among online taxi services
The gg vs Yandex Taxi battle began in June, when Yandex announced its decision to enter the market the next month and offer revolutionary tariffs (AMD 100 for the first two kilometers and then AMD 100 for each kilometer).
This announcement was followed by gg founder’s famous speech at Barcamp 2016, where he urged to choose local, Armenian product.
Yandex was true to their word first, and the revolutionary tariffs worked out, but gradually their price policy changed. The company began to charge AMD 200 for the first two kilometers and then AMD 100 for each kilometer. Today Yandex charges double in rush hours and bad weather. As for gg, their minimal tariff remains AMD 600.
9.    The first FinTech hackathon
On October 28-29, 21 teams took part in Fintegration, the first FinTech hackathon, at Dilijan Training and Research Centre of the Central Bank of Armenia. The hackathon aimed to unite financial services and digital technologies.
General Manager of the CEE Multicountry region at Microsoft Michael Kogeler, who attended the hackathon, told Itel.am:
“I was surprised to see such ideas, all different. It was marvelous to see what people can do in just 24 hours. In this case imagine what they can do if they cooperate for 365 days.”
10.    Blockchain and Armenia
Founder and CEO of Blockchain startup DECENT Matej Michalko told Itel.am they were going to use Armenia’s intellectual potential, resources and experience to develop blockchain technologies.
“We want to create products and solutions that enable convenient, direct, and secure exchange of digital content globally. We want to bring Blockchain Technology to mass markets and public domains through everlasting innovation and vertical Integration into Industries and systems. We want to build a team which will take Blockchain Technologies mainstream.”
It is noteworthy that USD 4.2 mln was invested to found the center (Blockchain Research and Development Hub) in Armenia as a result of crowdfunding with 4300 participating sponsors. At the moment the hub is looking for web developers in Armenia.
Tech year in Itel.am
2016 was a turning point for Itel.am as well. In the middle of the year we relaunched our website with an absolutely new design and updated software. The new “Events” section provides complete information about IT-related events in Armenia. Another section presents famous Armenians in tech industry, as well as successful Armenian apps.
We introduced 3 new series this year: Girls in Tech, IT Kids, and TechMonth.
We promise to carefully follow developments in IT sector in 2017, presenting to you the most interesting and inspirational stories.
Itel.am wishes you a year filled with technological victories. Happy New Year and a Merry Christmas!