15:51 | 12.01.17 | Նորություններ | 11476
Ամերիկյան ստարտափներում վենչուրային ներդրումների ծավալը 2016թ. կրճատվել է 12%-ով՝ կազմելով $69,1 մլրդ:
VentureBeat-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է PitchBook-ի եւ National Venture Capital Association-ի (NVCA) համատեղ ուսումնասիրությունում:
Համեմատության համար նշենք, որ 2015թ. վենչուրային ներդրումների ծավալը կազմել է $79,3 մլրդ:
«Խոշոր ներդրումների եւ ընկերությունների բարձր գնահատականների մի քանի տարիներից հետո վենչուրային էկոհամակարգը հեռացել է ֆինանսավորման պիկից եւ վերադարձել նորմալ, առողջ ներդրումային միջավայր»,- նշել է PitchBook-ի հիմնադիր եւ ղեկավար Ջոն Գաբերտը:
Հետազոտության տվյալներով՝ $69,1 մլրդ-ը բաշխվել է ընդհանուր առմամբ 7751 ընկերությունների միջեւ: Միաժամանակ, վենչուրային ընկերությունները 253 հիմնադրամից ներգրավել են $41,6 մլրդ: $1 մլրդ-ից ավելի գումար ներգրաված ընկերությունների թվում են Andreessen Horowitz-ը, Kleiner Perkins Caufield & Byers-ը, Greylock Partners-ը:
Ակնկալվում է, որ 2017-ը ստարտափներում ներդրումներ կատարողների համար կդառնա ամենահաջողներից մեկը՝ այդ թվում IPO-ների (բաժնետոմսերի առաջնային հանրային տեղաբաշխում) հաշվին:

15:51 | 12.01.17 | News | 11498
VentureBeat reports that this was released in the joint report by PitchBook and National Venture Capital Association.
Let us remind for comparison that USD 79.3 billion was invested in 2015.
“After a couple of years of frenzied investments and lofty company valuations, the venture capital ecosystem is moving away from a financing peak and returning to a normal, healthy investment climate,” PitchBook founder and CEO John Gabbert remarked.
According to the report, USD 69.1 billion was invested across 7751 companies. At the same time venture firms still raised USD 41.6 billion across 253 funds. Firms raising funds above USD 1 billion last year involved Andreessen Horowitz, Kleiner Perkins Caufield & Byers, and Greylock Partners.
VC firms hope that 2017 will be the luckiest year, including on the account of IPO (Initial Public Offering) market.