14:57 | 20.01.17 | Նորություններ | 42947
Դպրոցը «Յանդեքս» ընկերության եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի համատեղ նախագիծն է՝ 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել ծրագրավորման հմտություններ:
Ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել աշակերտներին ծրագրավորմանը, ՏՏ ոլորտում աշխատանքի հեռանկարներ ստեղծել նրանց համար եւ նպաստել ՏՏ ոլորտի զարգացմանը Լոռու մարզում:
«Մայրաքաղաքում ուսման շատ հնարավորություններ կան, այդ իսկ պատճառով ծրագրավորման դպրոցները կբացվեն առաջին հերթին շրջաններում, որտեղ դրանք առավել օգտակար եւ արդյունավետ կլինեն»,- նշել է Յանդեքս.Տաքսի ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը:
Ծրագրավորման դպրոցում ուսումն անվճար է: Ուսուցման ծրագրին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 147 դպրոցական, որոնցից ընտրվել է 28 հոգի: Դասերը կմեկնարկեն հունվարի 21-ից եւ կանցկացվեն շաբաթը երկու անգամ: Դասընթացի տեւողությունը մեկ տարի է: Այդ ընթացքում երեխաները կհասցնեն յուրացնել Python ծրագրավորման լեզվի հիմունքները եւ փորձել իրենց ուժերը փոքր նախագծերում:
Ուսուցման ընթացքում կիրականացվի սովորողների առաջադիմության մշտական մոնիթորինգ եւ առաջադիմության գնահատում: Դասընթացը բարեհաջող ավարտած աշակերտները կստանան Հայաստանում Յանդեքս ընկերության Ծրագրավորման դպրոցի ավարտական վկայական:

14:57 | 20.01.17 | Новости | 42959
Сегодня в Технологическом центре Ванадзора (ТЦВ) состоялось официальное открытие Школы программирования Яндекса.
Школа является совместным проектом Яндекса и фонда «Инкубатор предприятий» для учеников 9 - 11 классов, которые хотят получить базовые навыки разработчика.
Цель программы — познакомить учеников с программированием, открыть для них перспективы работы в сфере информационных технологий и способствовать развитию ИТ-отрасли в Лорийской области.
«В столице и так есть много возможностей для учебы, поэтому сначала Школы программирования будут открываться в регионах – там они полезнее и эффективнее», - сказал генеральный директор Яндекс.Такси Тигран Худавердян.
Обучение в Школе программирования бесплатно. Заявки на обучение подали 147 школьников, из них были выбраны 28 человек. Занятия в Технологическом центре Ванадзора начнутся 21 января и будут проходить два раза в неделю. Продолжительность курса — один год. За это время школьники успеют освоить основы языка программирования Python и попробовать свои силы в небольших проектах.
В период обучения будет вестись постоянный мониторинг и оценка успеваемости учащихся: предусмотрены домашние, самостоятельные и контрольные работы. Ребята, успешно прошедшие курс, получат сертификат об окончании Школы программирования Яндекса в Армении.