14:57 | 20.01.17 | Նորություններ | 42947
Դպրոցը «Յանդեքս» ընկերության եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի համատեղ նախագիծն է՝ 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել ծրագրավորման հմտություններ:
Ծրագրի նպատակն է ծանոթացնել աշակերտներին ծրագրավորմանը, ՏՏ ոլորտում աշխատանքի հեռանկարներ ստեղծել նրանց համար եւ նպաստել ՏՏ ոլորտի զարգացմանը Լոռու մարզում:
«Մայրաքաղաքում ուսման շատ հնարավորություններ կան, այդ իսկ պատճառով ծրագրավորման դպրոցները կբացվեն առաջին հերթին շրջաններում, որտեղ դրանք առավել օգտակար եւ արդյունավետ կլինեն»,- նշել է Յանդեքս.Տաքսի ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը:
Ծրագրավորման դպրոցում ուսումն անվճար է: Ուսուցման ծրագրին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 147 դպրոցական, որոնցից ընտրվել է 28 հոգի: Դասերը կմեկնարկեն հունվարի 21-ից եւ կանցկացվեն շաբաթը երկու անգամ: Դասընթացի տեւողությունը մեկ տարի է: Այդ ընթացքում երեխաները կհասցնեն յուրացնել Python ծրագրավորման լեզվի հիմունքները եւ փորձել իրենց ուժերը փոքր նախագծերում:
Ուսուցման ընթացքում կիրականացվի սովորողների առաջադիմության մշտական մոնիթորինգ եւ առաջադիմության գնահատում: Դասընթացը բարեհաջող ավարտած աշակերտները կստանան Հայաստանում Յանդեքս ընկերության Ծրագրավորման դպրոցի ավարտական վկայական:

The school is a joint initiative of Yandex and the Enterprise Incubator Foundation for pupils of 9-11 grades, who want to acquire web-development skills.
The project objective is to introduce the students to programming, create perspectives of work in IT sector for them, and facilitate progress of the sector in Lori marz.
“There are many opportunities for learning in the capital, so these schools will open in the marzes first, where they will be more useful and efficient,” said Yandex.Taxi CEO Tigran Khudaverdyan.
Education in Yandex Programming School is free. 147 pupils applied for the program, and 28 out of them were selected for participation. The lessons will begin on January 21 and will be held twice a week. Each course is one-year long. In that time children will learn the basics of Python and try to make their own projects.
The school will monitor and estimate the students’ progress. The students who complete the courses successfully will receive certificates of Yandex Programming School Armenia.