10:16 | 01.02.17 | Նորություններ | 10580
Ամերիկահայ վենչուրային կապիտալիստ, գիտնական ու բարերար Նուբար Աֆեյանը քննադատել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ միգրանտներին վերաբերող վերջին աղմկահարույց որոշումը, որի համաձայն՝ 90 օրով արգելվել է Սիրիայի, Իրանի, Իրաքի, Լիբիայի, Սոմալիի, Սուդանի եւ Եմենի քաղաքացիների մուտքը ԱՄՆ, ինչպես նաեւ 120 օրով` փախստականների ընդունումը ցանկացած երկրից:
Flagship Ventures ընկերության միջոցով Moderna Therapeutics եւ 37 այլ ընկերությունների համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանի կարծիքով՝ ճանապարհորդելու արգելքն էթիկական, բարոյական եւ հնարավոր օրենսդրական խնդիրներ է առաջացնում:
«Որոշումը հետընթաց է այն արժեքների նկատմամբ, որոնք օգնել են ԱՄՆ-ին դառնալ առաջատար բիոտեխնոլոգիաների ոլորտում՝ նորարարություն, ձեռներեցություն, հնարավորություն եւ արդարություն: Ինչպես բոլորը գիտեն, Apple-ի համահիմնադիր Սթիվ Ջոբսը սիրիացի միգրանտ Աբդուլֆաթթահ Ջանդալի բիոլոգիական որդին էր: Նրան մեծացրել է իրեն որդեգրած մայրը՝ Կլարան, որն էթնիկ հայ էր, որի ծնողները փրկվել էին Օսմանյան Թուրքիայից եւ գաղթել ԱՄՆ: Փախստականների ստուգման ներկայիս գործընթացը լայնածավալ է, եւ որեւէ վկայություն չի ներկայացվել, որ նախկինում ԱՄՆ մուտք գործած միգրանտները վտանգ են ներկայացրել: Մեր երկիրը Իրաք է մեկնել պատերազմելու՝ համոզված լինելով, որ իրական վտանգ է սպառնում, սակայն հետագայում պարզվեց, որ դա սխալ էր: Մենք կարիք ունենք հասկանալու այս աննախադեպ իրավիճակի եւ անսպասելի քայլերի իրական հիմքերը, որպեսզի խուսափենք մեր սխալները կրկնելուց»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը:
Նուբար Աֆեյանը շեշտել է, որ հրահանգը կանխում է նաեւ Green Card ունեցողների մուտքը ԱՄՆ-ը, ինչի արդյունքում խախտվում են այդ մարդկանց իրավունքները «խտրականության դրսեւորման ճանապարհով եւ դա անօրինական է»:
Նա ընդգծել է, որ բիոտեխնոլոգիաների ոլորտը մեծ չափով հենվում է էմիգրանտների վրա, եւ արգելքները կդանդաղեցնեն նորարարությունն ու առաջընթացն այս ոլորտում:

10:16 | 01.02.17 | News | 10374
Yerevan/Mediamax/. U.S.-Armenian venture capitalist, scientist and philanthropist Noubar Afeyan criticized President of the United States Donald Trump’s latest travel ban, according to which citizens of Syria, Iran, Iraq, Libya, Somalia, Soudan and Yemen will be banned from entering the USA for 90 days, while refugees from any country will not be accepted for 120 days.
According to Noubar Afeyan, which co-founded Moderna Therapeutics and 37 more companies through Flagship Ventures, the travel ban raised ethical, moral and possibly legal issues.
“The travel ban raises values related issues. It is regressive along the very dimensions that enabled the US to be the founders and leaders of the biotechnology industry- innovation, entrepreneurship, opportunity and fairness. As has been widely reported, Steve Jobs of Apple was the biological son of a Syrian immigrant, Abdulfattah Jandali. He was raised by his adoptive mother, Clara, an ethnic Armenian, whose parents escaped Ottoman Turkey and immigrated to the US. The current process for vetting refugees is extensive, and there has been no evidence presented that previous entrants have posed a danger. Our country went into war in Iraq, based on assertions of imminent dangers that were later found to be untrue. We need to understand the factual basis behind such extreme and sudden measures in order to avoid repeating our mistakes,” Noubar Afeyan said.
Noubar Afeyan emphasized that this directive prevented or disrupted the ability of green card holders to re-enter the US, their rights would be affected “in a discriminatory way and that seemed illegal”.
He remarked that biotech industry relied upon immigrants to a large extent and efforts to create additional barriers than those already in effect would slow innovation and progress.