10:24 | 24.03.17 | Նորություններ | exclusive 38177
HUB Silicon Valley գլոբալ ցանցը, որի կենտրոնակայանը Պալո Ալտոյում է (Կալիֆոռնիա), առաջիկայում ներկայացուցչություն կունենա նաեւ Հայաստանում:
Այս մասին «Զարգացմանն ուղղված հանրօգուտ ներդրում» գլոբալ գագաթաժողովի շրջանակում Itel.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է Hub Silicon Valley-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Մարիան Քրեյրին:
Hub Silicon Valley-ն ներկայություն է ունենալու այն երկրներում, որոնք օժտված են գիտական եւ տեխնոլոգիական ներուժով, տեղական ֆինանսական աջակցությամբ, ինչպես նաև աշխույժ ձեռներեցներով եւ առաջնորդներով: Ցանցի անդամ են Սիլիկոնյան հովտի 300-ից ավելի մենթորներ, փորձագետներ եւ ներդրողներ:
2016թ. հունիսից Hub Silicon Valley-ն ներկայություն ունի Վրաստանում: 2017-ին, բացի Հայաստանից, նախատեսվում է կենտրոններ բացել նաեւ Դանիայում (Կոպենհագեն), Հրվ. Աֆրիկայում եւ Շոտլանդիայում:
«Մենք քննարկումներ ենք սկսել Հայաստանում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: Դեռ հստակ չէ, թե երբ կբացվի կենտրոնը, սակայն իսկապես ցանկանում ենք, որ դա արագ կատարվի՝ 3-6 ամսվա ընթացքում: Ի դեպ, մենք վիրտուալ կենտրոն ունենք նաեւ Վրաստանում եւ այնտեղ շատ ստարտափների հետ ենք աշխատում: Մտածում ենք նաեւ համատեղ որեւէ բան կազմակերպելու մասին՝ ընդգրկելով Հայաստանը եւ Վրաստանը»,- Itel.am-ին տեղեկացրել է Մարիան Քրեյրին:
Հարցին, թե արդյոք կենտրոնը լինելու է վիրտուալ, Մարիան Քրեյրին պատասխանել է, որ այդ հարցում դեռ վերջնական որոշում չկա:
«Սրանք դետալներ են, որոնք դեռ պետք է պարզել: Մենք ծրագրում ենք տարածաշրջան բերել Սիլիկոնյան հովտի փորձը, որպեսզի Սիլիկոնյան հովտի մենթորները, գիտելիքն ու նոր տեխնոլոգիաները հասանելի լինեն հայերին ու վրացիներին»,- ասել է Hub Silicon Valley-ի գործադիր տնօրենը:
Խոսելով այն մասին, թե արդյոք պատրաստվում են աջակցել տեղական ստարտափներին՝ Սիլիկոնյան հովիտ այցելելու հարցում, Մարիան Քրեյրին նշել է.
«Այո, որոշ ստարտափների համար Սիլիկոնյան հովիտ մեկնելը օպտիմալ տարբերակ կլինի: Իրականում մենք ծրագրում ենք անդրսահմանային ընկերություններ ստեղծել: Ինչպես գիտեք, ԱՄՆ-ում ներդրումներ ստանալու համար հարկավոր է այնտեղ ֆիզիկական ներկայություն, սակայն, միեւնույն ժամանակ, աշխատանքի մեծ մասը կարելի է անել նաեւ տանը: Այնպես որ, մենք չենք պատրաստվում Հայաստանից «գողանալ» լավագույն ստարտափներին, ընդհակառակը՝ ցանկանում ենք, որ նրանք իրենց հայրենիքում ազդեցություն ունենան»:
Hub Silicon Valley-ի գործադիր տնօրենը նաեւ տեղեկացրել է, որ առաջիկայում կհամագործակցեն հայաստանյան ընկերությունների հետ եւ կծանոթանան տեղական ստարտափ էկոհամակարգին:

10:24 | 24.03.17 | Новости | exclusive 38201
Глобальная сеть HUB Silicon Valley, центр которой расположен в Пало-Альто (Калифорния), планирует открыть представительство в Армении.
Об этом в ходе глобального форума «Общественно полезный вклад в развитие» в интервью Itel.am сказала учредитель и исполнительный директор HubSiliconValley Марианна Крейри.
HubSiliconValley открывает представительства в странах, обладающих научным и технологическим потенциалом, местной финансовой поддержкой, а также активными предпринимателями и лидерами. Членами сети являются более 300 менторов, экспертов и инвесторов Силиконовой долины.
С июня 2016 года действует представительство HubSiliconValley в Грузии. В 2017-м кроме Армении планируется открыть офисы в Дании (Копенгаген), Южной Африке и Шотландии.
«Мы начали переговоры с представителями сферы в Армении. Пока неясно, когда будет открыт центр, но мы действительно хотим, чтобы это произошло поскорее – в течение 3-6 месяцев. Кстати, у нас есть виртуальный центр также в Грузии, где мы работаем со многими стартапами. Мы думаем организовать что-то совместное, включив Армению и Грузию», - сказала Марианна Крейри Itel.am.
На вопрос, будет ли армянский центр виртуальным, Марианна Крейри сообщила, что окончательного решения по данному вопросу пока нет.
«Это детали, которые пока нужно обсудить. Мы планируем принести в регион опыт Силиконовой долины, чтобы менторы Силиконовой долины, их знания и новые технологии были доступны армянам и грузинам», - сказала исполнительный директор HubSiliconValley.
Говоря о том, будет ли центр оказывать помощь местным стартапам с посещением Силиконовой долины, Марианна Крейри сказала:
«Да, для некоторых стартапов было бы оптимальным решением отправиться в Силиконовую долину. На самом деле мы планируем создавать внегосударственные компании. Как вы знаете, в США, чтобы получить инвестиции, нужно иметь физическое представительство. Но, в то же время, большую часть работы можно делать дома. Так что мы не собираемся «красть» лучшие стартапы из Армении. Наоборот: мы хотим, чтобы они оказывали воздействие в своей стране».
Исполнительный директор HubSiliconValley также сообщила, что в будущем компания установит сотрудничество с армянскими компаниями и ознакомится с экосистемой местных стартапов.