13:30 | 05.04.17 | Նորություններ | 10331
Ապրիլի 15-16-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի Smarter Transportation Data հաքաթոնը, որի նպատակն է նպաստել ֆունկցիոնալ նախատիպերով նորարար լուծումների ստեղծմանը տրանսպորտի ոլորտում՝ օգտագործելով ոլորտի առաջատար ապրանքանիշների կողմից տրամադրված բազմազան տվյալների բազաներ, API-ներ եւ սարքավորումներ:
ISTC Նորարարական լուծումների կենտրոնում կայանալիք հաքաթոնի գրանցման վերջնաժամկետն ապրիլի 12-ն է: Գրանցվել կարելի է այստեղ:
Կարող են մասնակցել 2-4 հոգուց բաղկացած թիմեր, որոնք պետք է 24 ժամվա ընթացքում մշակեն եւ զարգացնեն նորարար գաղափարներ, առաջարկեն նոր լուծումներ՝ հաշվի առնելով էներգետիկայի եւ տրանսպորտի ոլորտների առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները:
Մասնակիցները պետք է օգտագործեն հանրայնորեն հասանելի կամ Optym, Menu.am եւ GGTaxi ընկերությունների կողմից տրամադրված տվյալների բազաները:
Smarter Transportation Data հաքաթոնի անվանակարգերն ու մրցանակներն են՝
-Ամենանորարար լուծում՝ ֆունկցիոնալ նախատիպով - $4000 մրցանակ,
-Լավագույն բիզնես կոնցեպտ/գաղափար - $2500 մրցանակ,
-Հայաստանի համար ամենաարժեքավոր լուծում - $1500 մրցանակ,
Հաքաթոնի կազմակերպիչներն են Optym Հայաստանը (միջոցառման գլխավոր հովանավոր), Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ) եւ ISTC Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը: Աջակիցը ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունն է:
Ապրիլի 15-ին թիմերը հնարավորություն կունենան մասնակցելու տրանսպորտային ոլորտին նվիրված «Խելացի զրույցների», որոնք կվարեն ոլորտի առաջատար մասնագետները:

13:30 | 05.04.17 | News | 10308
Smarter Transportation Data Hackathon will be held on April 15-16. Organized for the first time in Armenia, this event is aimed at creation of innovative solutions with a functional prototype in transportation sector, using a variety of datasets, APIs, and hardware provided by industry-leading brands.
Registration deadline of the Smarter Transportation Data Hackathon at Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC) is April 12. You can apply here.
Participants, preferably in a team of 2 to 4 with different skill sets, should develop in 24 hours solutions to real energy and transport challenges using a variety of datasets, APIs, and hardware provided by industry-leading brands.
The participants can use data sets that are publicly available or provided by Optym, Menu.am and ggTaxi.
The following categories and prizes will be issued at the hackathon:
USD 4000 – The most innovative solution with functional prototype
USD 2500 – The best business concept/idea
USD 1500– The most valuable solution for Armenia
The organizers of the hackathon are Optym Armenia (general sponsor), Enterprise Incubator Foundation (EIF) and Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC). The project is realized with the support of Armenian Minister of Transport, Communication and Information Technologies.
On April 15 teams will have the opportunity to participate in “Smart talks” on transport-related issues, which will be conducted by the leading specialists of the sphere.