14:06 | 12.04.17 | Նորություններ | 10347
Հայտնի են Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում անցկացված «Օպտիմաթ» մաթեմատիկական մոդելավորման եւ օպտիմալացման խնդիրների օլիմպիադայի հաղթողները:
Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Զաւեն եւ Սոնիա Ագեան բնագիտության եւ ճարտարագիտության ֆակուլտետի կողմից կազմակերպված օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին մասնակցել է 15 ուսանող:
Օլիմպիադայի հաղթող է դարձել Արսեն Համբարձումյանը (50 000 դրամ): 2-րդ տեղում է Արտակ Մուրադխանյանը (40 000 դրամ), իսկ երրորդ հորիզոնականը կիսել են Շանթ Նավասարդյանը եւ Հակոբ Կիրակոսյանը (20 000-ական դրամ)
Հաղթողներից նրանք, ովքեր կդառնան Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Արդյունաբերական ճարտարագիտություն եւ համակարգերի կառավարում» մագիստրոսական ծրագրի մասնակից, կարող են կրկնապատկել պարգեւի չափը՝ որպես կրթաթոշակային օգնություն։
Արդյունաբերական ճարտարագիտության եւ համակարգերի կառավարման ամբիոնի վարիչ Սարգիս Զեյթունյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ օլիմպիադայի առաքելությունն է մեծացնել երիտասարդների հետաքրքրվածությունը կիրառական գիտություններում եւ ուղղորդել նրանց՝ հաղթահարելու ոլորտի մարտահրավերները։
Օլիմպիադայի ընթացքում մասնակիցները փորձել են լուծել օպտիմալացմանը եւ մաթեմատիկական մոդելավորմանը վերաբերող խնդիրներ՝ առաջարկված ՀԱՀ դասախոսների կողմից։
«Հայաստանում լավ չի հասկացվում, թե ինչ է արդյունաբերական ճարտարագիտությունը: Առաջին հերթին պատկերացնում են, որ դա ուղղակիորեն կապված է արդյունաբերության հետ, իսկ իրականում ավելի լայն սպեկտր է ընդգրկում: Այդ բացը լրացնելու նպատակով կազմակերպեցինք օլիմպիադան, որին մասնակցել են Պոլիտեխնիկի, Սլավոնական համալսարանի, ԵՊՀ-ի, Տնտեսագիտականի եւ Ամերիկյան համալսարանի բակալավրի եւ մագիստրատուրայի բոլոր այն ուսանողները, որոնք ուսանում են մաթեմատիկա կամ կիրառական գիտություններ, ինչպես նաեւ վերջին տարիներին համալսարանն ավարտած երիտասարդ մասնագետները»,- նշել է Սարգիս Զեյթունյանը:

14:06 | 12.04.17 | News | 10336
The organizers have revealed the winners of Optimath, the optimization and math-modeling Olympiad hosted by the American University of Armenia.
15 students took part in the final of the Olympiad, organized by the Zaven & Sonia Akian College of Science and Engineering.
The winner of the Olympiad is Arsen Hambardzumyan (prize – AMD 50 000). The second place is occupied by Artak Muradkhanyan (prize – AMD 40 000), and the third place is shared by Shant Navasardyan and Hakob Kirakosyan (prize – AMD 20 000 for each).
The winners who are accepted in Industrial Engineering and Systems Management (IESM) program of the American University of Armenia can double the value of their prize in the form of tuition assistance scholarship.
Chair of IESM Program, Director of CAD/CAM Laboratory Sargis Zeytunyan told Itel.am that the Olympiad’s mission is to stimulate youth’s interest in applied sciences and guide them in overcoming challenges in the field.
During the Olympiad, the participants tried to solve optimization and math-modeling problems, offered by the professors from the American University.
“The concept of industrial engineering isn’t understood well in Armenia. First, people imagine it to be connected directly to industry, but in fact, the subject covers a larger spectrum. In order to fill the gap in understanding, we organized the Olympiad that involved the students of bachelor and master courses from YSU, University of Economics, the Polytechnic, Slavonic, and American Universities, who study mathematics or applied sciences, as well as recent graduates,” Sargis Zeytunyan said.