10:49 | 13.04.17 | Նորություններ | 40933
«Այբ» դպրոցի ռոբոտաշինության խմբակը ԱՄՆ-ի Մարիոն քաղաքում կայացած «Ռոբոտիկայի ազգային մարտահրավեր» (National Robotics Challenge) մրցույթում նվաճել է բրոնզե մեդալ՝ «մարտական ռոբոտ» (Combat Robot) անվանակարգում:
«Նախորդ տարվա համեմատ՝ մրցույթին մասնակցող թիմերն ահագին զարգացում էին ապրել. բոլորն ավելի պատրաստված էին, ռոբոտներն էլ՝ ավելի կատարելագործված»,- նշել է ռոբոտաշինության խմբի առաջնորդ Սիմոն Զոհրաբյանը:
«Մենք ստեղծել էինք ռոբոտ, որի առաջադրանքն էր ոչնչացնել հակառակորդին: Եվ մեր ռոբոտը հեշտությամբ էր կատարում իր առաքելությունն ու վնասազերծում մյուսներին: Բայց ցավոք, ուշ պարզեցինք, որ մրցավարները միավորները հաշվում էին հարվածների քանակով, Այդ է պատճառը, որ արծաթ կամ ոսկի չշահեցինք»,- պատմել է «Այբ»-ի ռոբոտաշինության խմբի անդամ Արեգ Կարապետյանը:
Անցած տարի «Այբ»-ի թիմը National Robotics Challenge-ում արժանացել էր գլխավոր՝ Հոնդայի ինովացիոն մրցանակին եւ արծաթե մեդալի` «սումո ռոբոտ» անվանակարգում:
«Այբ»-ի ռոբոտիկայի խմբակը գործում է 2011-ից եւ հաղթանակներ է տարել մի շարք մրցույթներում՝ Հայաստանում եւ արտերկրում:
National Robotics Challenge մրցույթն առաջին անգամ անցկացվել է 1986թ. եւ համարվում է աշխարհում ռոբոտաշինության ամենաերկարակյաց մրցույթը:

Ayb School’s robotics team won a bronze medal in Combat Robot nomination of National Robotics Challenge (NRC), which took place in Marion, Ohio, USA.
“Compared with last year, the participating teams and their robots were more prepared for the challenge,” Team Captain Simon Zohrabyan said.
“We had built a robot that had one main task – to destroy the rival. Some of our rival-robots were easily neutralized. However, it turned out that the points were given for the number of strikes and not for the neutralization. And that is why we did not win a silver or a gold,” said Areg Karapetyan, member of Ayb robotics team.
Last year Ayb School’s robotics team took part in the challenge with their Sumo Robot that ensured them a silver medal as well as the Honda Innovation Award.
Ayb’s robotics team has been up and running since 2011. The team has recorded victories in several competitions, both in Armenia and abroad.
The National Robotics Challenge competition first took place in 1986 and is considered to be the longest continually operating world robotics competition.