12:24 | 14.04.17 | Նորություններ | 17374
Ucom ընկերության եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչներն այցելել են Տավուշի մարզի Ազատամուտ համայնքի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիա:
Այս լաբորատորիայում ինժեներական եւ ծրագրավորման գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերող սաները հիմնականում 6-7-րդ դասարանների աշակերտներ են, որոնք փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության եւ ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Երեխաներն ինքնուրույն փորձում են ոչ միայն համակարգչի օգնությամբ մոդելավորել, այլեւ տպել տարբեր առարկաներ, խաղեր ծրագրավորել, անիմացիաներ ստեղծել: Նրանցից մի քանիսն իրենց ունակությունները դրսեւորել են նաեւ տեխնոլոգիական ճամբարում:
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում իրականացվող այս նախագծի երկարաժամկետ արդյունքը պետք է լինի ստեղծարար, հնարամիտ ու հայրենիքին օգուտ բերող սերունդը: Շատ կարեւոր է, որ հետագայում այս երեխաները կարողանան իրականություն դարձնել այն, ինչի մասին այսօր մեզ պատմեցին», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Որոշել եմ դառնալ ինժեներ, ոչ թե ծրագրավորող, քանի որ վերջինս բոլորովին այն չէ, ինչ ուզում եմ: Աշխատելու եմ արհեստական բանականությամբ աշխատող մի ռոբոտ ստեղծել: Ռոբոտաշինության դասընթացներին միայնակ աշխատելու ընթացքում շատ հաճախ թերանում էի, սակայն երբ միավորեցի ուժերս ընկերոջս՝ Գարիկի հետ, հաջողություն ունեցա»,- ասել է Ազատամուտի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սան Էդգար Ղալումյանը:
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաեւ սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։ Խմբակ-լաբորատորիաների համար ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածուները եւ այլ սարքերը։

12:24 | 14.04.17 | News | 19047
«I decided to become an engineer, not a programmer, for that's not what I want. I shall work at the creation of a robot with artificial superintelligence. While working alone during my robotics courses I often failed, but when I united forces with my friend Garik, we succeeded», says Edgar Ghalumyan, a student of “Armath” engineering laboratory of Azatamut secondary school in Tavush region, to the supporters of the project from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE).
The children acquiring engineering and programming skills in this laboratory, are mainly 6th-7th grade pupils, who try to apply their knowledge of algebra, geometry and physics. These children try to perform the computer modelling, printing of different items, programme games, create animations. Some of them demonstrated their abilities in a technological camp.
«I want to become an architect and create buildings where the movement of people will be easier than ever», - dreams Garik Qamalyan, a student of the same laboratory.
«In the long-term result of this corporate social responcibility project we should have a creative, inventive generation, the one useful for our homeland. It is important for these children to bring to life everything they told us about», said Hayk Yesayan, Director General at Ucom.
Let us note, that according to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 regions of Armenia. Hayk Yesayan, the Director General at “Ucom”, visits the existing “Armath” labs on a regular basis, meets their students, gets acquainted with the their achievements and follows up the progress.
The educational curriculum of “Armath” engineering laboratories aims to promote the technological education in all schools of the Armenian communities, to assist pupils in their early interest emergence in modern high technology, to promote the development of engineering mindset from early ages and to prepare competent students.