17:42 | 19.04.17 | Նորություններ | 17452
Ucom-ը եւ «Ֆորա-Բանկ» բաժնետիրական առեւտրային բանկը («Տաշիր» ընկերությունների մաս) գործակցության համաձայնագիր են ստորագրել, որը թույլ կտա Հայաստանում ընդլայնել 4Play առաջարկներն ու 4G+ ցանցը:
Հեռահաղորդակցական ծառայությունների ամբողջական սպեկտորը ներկայացնող ներդրումային ծրագիրը ներառում է Հայաստանի ամբողջ տարածքը, այդ թվում՝ դրա առավել հեռավոր շրջանները:
«Ucom ընկերությունը շարունակում է իր ռազմավարական զարգացման ծրագրերի իրականացումը, ինչի համատեքստում ներդրում կատարելու համաձայնություն է ձեռք բերվել «Ֆորա-Բանկ»-ի հետ։ Ազգային կապիտալով գործունեություն ծավալող երկու խոշորագույն ընկերություններում համոզված են, որ այս գործակցության արդյունքում Հայաստանի տնտեսության համար կապահովվի զարգացման դրական դինամիկա»,- ասված է Ucom-ի տարածած հաղորդագրությունում:
Ներդրումային ծրագրի իրականացումը թույլ կտա ստեղծել նոր մեդիա արտադրանք եւ ներկայացնել այն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ արտերկրի սպառողների ուշադրությանը: Ապագա պլաններում է նաեւ գործունեության աշխարհագրական ընդլայնումը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի տարածքում:

Ucom and Joint-Stock Commercial Bank Fora-Bank (part of Tashir Group of Companies) signed a partnership agreement in the projects development field, representing the full spectrum of telecommunication services on the territory of Armenia, including its most remote regions.
The agreement determines the implementation of an investment programme, which will enable the expansion of 4Play offers and 4G+ network in the country.
“Ucom continues the implementation of its strategic development plans, within the framework of which an investment agreement has been reached with Fora-Bank joint-stock commercial bank (part of Tashir group of companies). Two largest companies operating on the base of the national capital are confident that this cooperation will boost the development of the Armenian economy by ensuring positive dynamics. The implementation of the investment programme will also enable the creation of new unique media content and its introduction both in Armenia and abroad,” Ucom’s press release reads.
In the future, the geographic expansion of the activities is planned, including the territory of Russia. The details of the deal are under development and will be published by the end of the finalization process.