14:56 | 06.05.17 | Նորություններ | 18721
Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը եւ Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանն այսօր ստորագրել են աջակցության վերաբերյալ պայմանագիր:
Դրա համաձայն, Ucom ընկերությունն արդիականացված երկքարտանի մոդեմներ կտրամադրի Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղադրված ու գործող բջջային կապով աշխատող հակակարկտային կայաններին:
Դա հնարավորություն կտա կրճատել տեխնիկական թերությունները եւ ապահովագրել համակարգը նախկինում արձանագրված խափանումներից:
Ucom ընկերության 15 մլն դրամի ներդրումը բջջային օպերատորների կապով աշխատող կայաններում այսուհետ կապահովի անխափան աշխատանք:
«Դեռ 5 տարի առաջ սկսված քննարկումներն այսօր տեսանելի արդյունք են տվել: Հակակարկտային կայանների արդիականացման արդյունքում համակարգի խափանման հավանականությունը գրեթե չեզոքացվում է՝ բարձրացնելով բնական աղետներին գյուղական տնտեսությունների դիմակայունության մակարդակը:  Շնորհակալ ենք մեր համակարգի հետ ճիշտ եւ արդյունավետ համագործակցության համար», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
«Մեծագույն պատրաստակամությամբ ենք մասնակցել քննարկումներին, որոնց արդյունքում խոստացել էինք միջոցներ ձեռնարկել գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը խոչընդոտող օդերեւութաբանական խնդիրները լուծելու ուղղությամբ: Այժմ ուրախությամբ փաստում ենք, որ այս ներդրման արդյունքում արդիականացված՝ 3G մոդեմները թույլ կտան առավել արագ արձագանքել եւ կանխել հնարավոր աղետը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:

14:56 | 06.05.17 | News | 17424
On May 6, Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan and Hayk Yesayan, the director general at Ucom, signed an agreeement of support.
Under the agreement Ucom provides 380 additional 2G and 3G-enabled 2-SIM card modems to upgrade the anti-hail stations placed and operating via mobile network throughout Armenia.
Based on the analysis from the previous years by "Armenian State Hydrometeorological and Monitoring Service" State Non-Commercial Organization, as well as by having recorded the glitches during the anti-hail stations’ exploitation, Ucom has invested 15 mln AMD to equip the aforementioned stations with 380 new modems. The modems will be installed in the communities containing potential hail hazards.
“As an Armenian company and major business in the country it was with greatest willingness that we had participated in the discussion last year, by promising at the end of it to undertake measures and offer solution to the meteorological problems, which are hindering the development of the agricultural sector. Today we are pleased to note, that the modems acquired in a result of this investment will allow to exploit the additional ones in case there are delays or failures with the main modems. Therefore they will allow sending the SMSes on time and thus put the anti-hail stations into operating mode”, - said Hayk Yesayan.
“The debates started around 5 years ago now have tangible results. In a result of anti-hail stations modernization the system failure probability is almost offset thus increasing the resilience to natural disasters in the rural economies. We thank you for proper and efficient cooperation with our system”, - said Davit Tonoyan.