11:54 | 26.05.17 | Նորություններ | exclusive 10585
Կայուն բիզնես մոդել, սեփական համայնքի համար արժեքներ ստեղծող եւ միջազգային շուկային ներկայանալու պատրաստ հայաստանյան ստարտափները 16 այլ երկրների ստարտափների հետ միասին կարող են մասնակցել Accelerate2030 նախաձեռնությանը:
Impact Hub-ի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կազմակերպած նախաձեռնությանը դիմելու վերջնաժամկետը հունիսի 2-ն է: Դիմում-հայտը հասանելի է այստեղ:
Ընտրված նախաձեռնությունները կմիանան մեկշաբաթյա ճամբարին (bootcamp) եւ կմասնակցեն հոկտեմբերին Ժնեւում կայանալիք ՄԱԶԾ-ի Սոցիալական նպատակների գագաթաժողովին (Social Good Summit): Նրանք հնարավորություն կստանան առաջարկել իրենց լուծումները Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ-ներ) հասնելու համար եւ կապ կհաստատեն կորպորատիվ ընկերությունների, միջազգային կազմակերպությունների, սոցիալական ձեռներեցների եւ հանրօգուտ ներդրողների հետ:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի գլխավոր խորհրդական Արտակ Մելքոնյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ Accelerate2030-ը նախատեսված է այն նախաձեռնությունների համար, որոնք ունեն գործունեության որոշակի պատմություն, հաստատված շուկա եւ ֆինանսապես կայուն վիճակ:
«Մենք խոսում ենք արդեն կայացած ստարտափների մասին: Այս նախաձեռնության հիմնական նպատակն է՝ գտնել այն նախաձեռնությունները, որոնք որոշակիորեն նպաստում են ԿԶՆ-ների իրականացմանը, կարող են ընդլայնել իրենց գործունեությունը կամ վերարտադրվել, ինչպես նաեւ ընդլայնելով գործունեությունը՝ մեծացնել իրենց ազդեցությունը համաշխարհային մակարդակով»,- ընդգծել է Արտակ Մելքոնյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը բոլոր դիմորդներին ներառում է տվյալների սեփական բազայում եւ դիտարկում ԿԶՆ-ներին առնչվող եւ աջակցող հետագայում նախաձեռնությունների իրականացման ընթացքում:
«Նախնական ցուցակում ընդգրկված ստարտափներին մենք՝ Impact Hub Yerevan-ի հետ միասին, կօգնենք ավելի արդյունավետ կերպով ներկայացնել իրենց ընկերությունը, գործունեությունը եւ գաղափարները»,- ասել է Արտակ Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով՝ հնարավոր չէ կանխագուշակել, թե կոնկրետ որ ուղղությունները ներկայացնող ստարտափների դեպքում է ավելի մեծ միջազգային մրցույթում հաջողության հասնելու հավանականությունը:
«Սակայն սովորաբար գոյություն ունի որոշակի հավասարակշռություն: Անցած տարի մենք ունեինք հինգ ստարտափ, որոնք դուրս էին եկել եզրափակիչ փուլ: Նրանք ներկայացնում էին հետեւյալ ոլորտները՝ կրթություն, գյուղատնտեսություն եւ մթերքներ, նաեւ թափոնների վերամշակում, կլիմա: Այնուամենայնիվ, նախաձեռնությունները պետք է կապ ունենան եւ աջակցեն ԿԶՆ-ների իրականացմանը»,- շեշտել է Արտակ Մելքոնյանը:
Impact Hub Yerevan-ի համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Սառա Անջարգոլյանն իր հերթին նշել է, որ մրցունակ լինելու համար նախագծերն առաջին հերթին պետք է լինեն ընդլայնման ենթակա:
«Կարեւոր է նաեւ, որ կազմակերպությունն ունենա հաջող գործունեության պատմություն: Accelarate 2030-ը ստարտափներին տալիս է լավ հնարավորություն՝ ճանաչելի դառնալ տեղական եւ գլոբալ շուկայում, կապում նրանց ձեռներեցների եւ ներդրողների իր գլոբալ ցանցի հետ, նոր շուկաներ մուտք գործելու դռներ բացում, ընձեռում ֆինանսավորման, փորձի փոխանակման եւ համաշխարհային հարթակում փորձ ստանալու հնարավորություններ»,- նշել է նա:
Սառա Անջարգոլյանի խոսքով՝ Impact Hub-ը եւ ՄԱԶԾ-ն եզրափակիչ փուլում հաղթող մասնակիցներին կօգնեն զարգացնել իրենց նախագծերը ներկայացնող կարճ ելույթները:
Հիշեցնենք, որ 2016թ. Accelerate2030-ն իրականացվել է 10 երկրում: Միջազգային եզրափակչի մասնակիցներից մեկը Հայաստանը ներկայացնող dasaran.am նախագիծն էր։

11:54 | 26.05.17 | News | exclusive 10632
United Nations Development Programme (UNDP) and Impact Hub invite startups from Armenia and 16 other countries to take part in Accelerate2030 initiative, seeking ventures with proven business models that create value for their communities and are ready to scale internationally.
The application deadline for Accelerate2030 is June 2. The application form is available here.
The selected startups will join a week-long bootcamp and participate in UNDP Social Good Summit in Geneva to take place on October 2017. The ventures will pitch their solutions for the Sustainable Development Goals (SDGs) and connect with corporates, international organizations, social entrepreneurs and impact investors.
UNDP Armenia Senior Advisor, Artak Melkonyan told Itel.am that Accelerate2030 sought startups with successful track record, established market and financial stability.
“We are looking for successful startups. The initiative is aimed at finding ventures, committed to contributing to the achievement of Sustainable Development Goals. They can expand their activity, be reproduced, thus increasing their impact on international market,” Artak Melkonyan said.
He informed that all applicants were involved in UNDP special data base to be considered when implementing further SDGs-related support initiatives.
“We and Impact Hub Yerevan will help startups from the preliminary list to prepare a more efficient presentation of their company, work, and ideas,” Artak Melkonyan said.
According to him, it’s impossible to predict which sector’s startups have more chances at success in international contests.
“However, there is balance in most cases. Last year we had five startups reach the final stage. They worked in the following areas: education, agriculture and food products, waste recycling, and climate. Nevertheless, initiatives have to be related to and support implementation of SDGs,” Artak Melkonyan stressed.
Impact Hub Yerevan co-founder and CEO Sara Anjargolian noted in her turn that projects need to be expandable in order to be competitive.
“It’s also important for the company to have a history of success. Accelerate 2030 gives the startups a good chance to become recognized in local and global markets, connects them with its international network of entrepreneurs and investors, opens doors to new markets, provides opportunities of financing, exchange of experience, and experience on the global platform,” she said.
According to Sara Anjargolian, Impact Hub and UNDP will help the final winners to develop pitches for their product.
It’s worth reminding that Accelerate2030 was held in 10 countries in 2016. One of the finalists was an Armenia representative, dasaran.am project.