14:22 | 03.07.17 | Հոդվածներ | exclusive 102374
Անօդաչու թռչող սարքերի ներկայացում, ԱՄՆ-ում հայկական ՏՏ-ի գրանցած հաջողություններ եւ բազմաթիվ տեխնո միջոցառումներ՝ Itel.am-ն ամփոփում է #ՏեխնոՀունիսը:
#ArmenianTech
Այս ամիս հայտնի դարձան որոշակի մանրամասներ Բագրեւանդում (Ջրվեժ) կառուցվող Ինժեներական քաղաքի մասին: Պարզ դարձավ, որ առաջին կազմակերպությունները քաղաքում կտեղակայվեն սեպտեմբերին, իսկ քաղաքն ամբողջովին կսկսի գործել մինչեւ տարեվերջ:
«Ինժեներական քաղաքը կտեղակայվի Ջրվեժում եւ կունենա 3 հա տարածք: Շուրջ 30-35 ընկերություններ Ինժեներական քաղաքում կունենան իրենց առանձին շենքերը, մոտ 50 ընկերություն էլ հնարավորություն կստանա զարգանալ աքսելերատորներում»,- նշել էր Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
«Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա»-ի կորպորատիվ հարցերով կառավարիչ Վահե Դանիելյանն էլ Itel.am-ին տեղեկացրեց, որ Ինժեներական քաղաքում «Ֆիլիպ Մորիս»-ի կողմից բացվելիք ինովացիոն կենտրոնն իր տեսակով նոր եւ եզակի է լինելու, իսկ մոդելը հետագայում հնարավոր է օգտագործվի այլ երկրներում՝ գիտական կենտրոններ ձեւավորելու նպատակով:
Հունիսի 27-ին Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում կայացավ ներդրումային եւ մենթորային օրը, որը կազմակերպել էին էստոնական Startup Wise Guys աքսելերատորը, Փարիզում տեղակայված Startdoon նախաձեռնությունը եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը՝ smartgate.vc-ի եւ Inapptics-ի աջակցությամբ:
OnQuark ստարտափը հնարավորություն ստացավ մասնակցելու 2018թ. փետրվարին Ռիգայում կայանալիք Techchill տեխնոլոգիական միջոցառմանը: Մեկ այլ հայաստանյան ստարտափ՝ LiveBoard-ը, իրավունք ստացավ մասնակցելու Startup Wise Guys աքսելերացիոն ծրագրի ընտրական գործընթացին՝ Լատվիայում:
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում հունիսի 24-ին կազմակերպվեց Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսը, որի շրջանակում հայաստանյան UAV LAB ընկերությունը ցուցադրեց տեղական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) երեք մոդել: UAV LAB-ի ներկայացուցիչ Իվան Մելնիկովը տեղեկացրել է, որ նախագծի վրա աշխատում է 4 մարդ: Սարքերն իրացվում են ներքին շուկայում, սակայն մտադիր են մոտ ապագայում դրանք դուրս բերել նաեւ միջազգային շուկա:
International Telecommunication Union-ը հունիսին հրապարակեց 2017թ. Գլոբալ կիբերանվտանգության վարկանիշը (Global Cybersecurity Index), որում Հայաստանը զբաղեցրել է 111-րդ հորիզոնականը (0.196 միավորով): Հայաստանին շրջապատում են Մոզամբիկը, Բութանը, Լիխտեյնշտեյնը, Զիմբաբվեն եւ Սենտ Վինսենթ եւ Գրենադինները:
«Մինչեւ հիմա Հայաստանը չունի հայեցակարգ, ինչը նշանակում է, որ կիբերանվտանգությունը պարզապես ինքնահոսի վիճակում է։ Եթե դրան ավելացնենք այն, որ հանրային իրազեկում եւ կրթություն չկա, հանգում ենք նրան, որ մեր երկրում դեռ գործում է հետեւյալ օրենքը՝ խեղդվողների փրկությունը հենց խեղդվողների գործն է»,- Itel.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով վարկանիշում ցածր դիրքը, նշել էր մեդիա փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Հայաստանն այս տարի առաջին անգամ մասնակցեց Technovation Challenge միջազգային մրցույթին, որի շրջանակում Կարբիի դպրոցի One Step Ahead թիմի մշակած հավելվածը հաղթող ճանաչվեց «Կրթություն» անվանակարգում:  Թիմը օգոստոսին կմասնակցի Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Համաշխարհային գագաթաժողովին եւ կստանա իր մրցանակը։
Հունիսի 23-24-ը Սիլիկոնյան հովտում ՏՏ հայտնի ընկերությունների հետ կայացած հանդիպումների ժամանակ ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը քննարկեց Հայաստանի հետ արհեստական բանականության, քվանտային համակարգերի եւ կիբերանվտանգության ուղղություններում համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները:
Հարցազրույցներ
Itel.am-ի հետ զրույցում Իլինոյսի համալսարանի Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն եւ IntelinAir ընկերության համահիմնադիր, պրոֆեսոր Նաիրա Հովակիմյանը նշեց, որ հայկական ՏՏ-ին անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն հատկացնել գիտությանը, ինչը կնպաստի, որ զարգացումը ճիշտ հունով ընթանա:
«Հակառակ դեպքում, ստարտափը կհասնի զարգացման որեւէ փուլի եւ կանգ կառնի: Այո, հայաստանյան ՏՏ-ում պակասում է գիտությունը: Հիմնականում բացակայում են համալսարանական ստարտափները, փոխարենը գերակշռում են ստարտափները, որոնք առաջացել են տաղանդավոր երիտասարդների անխոնջ ջանքերով»:
Հունիսին զրուցեցինք նաեւ Հայաստան ժամանած՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (World Information Technology and Services Alliance -WITSA) նախագահ Իվոն Չիուի եւ միեւնույն կառույցի գլխավոր քարտուղար Ջեյմս Պոյզանթի հետ:
Itel.am-ը «IT պատանիներ» շարքի շրջանակում պատմեց 14-ամյա Արամ Պողոսյանի մասին, որն արդեն մի քանի տարի է՝ ինքնուրույն ուսումնասիրում է ռոբոտաշինություն:
Նոր ստարտափ
Հունիսին պատմեցինք Հայաստանում մշակված Moon թռչող տեսախցիկի մասին, որը տան ավտոմատ կառավարման կենտրոն է: Մեզ հետ զրույցում ստարտափի համահիմնադիր Սերգո Օհանովը նշեց, որ Հայաստանի բնակարաններում ավտոմատացման լուծումները ավելացնելու համար պետք է սկսել պարզ լուծումներից եւ Moon-ը կարող է դառնալ դրանցից մեկը:
«Օրինակ, տեխնիկա ներմուծողները կարող են ավելի խիզախ գտնվել եւ Հայաստան բերել լուծումներ, որոնք սմարթ են: Դրանք կարող են մեկ օրվա մեջ չվաճառվել, բայց արդեն նկատելի է, որ շատ բիզնեսներ նորամուծություններն ընկալելու գործընթացում են այսօր»:
Այլ լուրեր
Րաֆֆի Գրիգորյանը, որը փետրվարին հեռացել էր Uber-ի Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինժեներական գծով տնօրենի պաշտոնից, հունիսի վերջին նշանակվեց ԱՄՆ դեմոկրատական կուսակցության ազգային հանձնաժողովի գլխավոր տեխնոլոգիական տնօրեն (CTO): Նոր պաշտոնում Րաֆֆի Գրիգորյանը կզբաղվի տեխնոլոգիական խնդիրների լուծմամբ՝ ապահովելով ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ազգային հանձնաժողովի կիբեր անվտանգությունը:
List.am-ի հիմնադիր Սուրեն Մարկոսյանի կողմից ԱՄՆ-ում հիմնադրած Epic! ընկերության մշակած մանկական թվային գրադարանն էլ ներդրումային C ռաունդում $8 մլն ներգրավեց:

14:22 | 03.07.17 | Articles | exclusive 102369
Itel.am summarizes #TechJune, featuring the introduction of UAVs, successes of Armenian startups in U.S. and a number of tech events.
#ArmenianTech
Details were revealed on construction of Engineering City in Bagrevand (Jrvezh). It will welcome the first organizations in September and start operating in full until the end of the year.
“The Engineering City will be located on a 3ha area in Jrvezh. Around 30-35 companies will have individual buildings and nearly 50 will be able to develop their accelerators in the Engineering City,” commented Director of Enterprise Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan.
Manager of Corporate Affairs at Philip Morris Armenia Vahe Danielyan informed Itel.am that Philip Morris innovation center, soon to open in Armenia, would be a novelty that’s one of a kind, while its model might find further application for foundation of scientific centers in other countries.
Microsoft Innovation Center Armenia held Investor and Mentorship Day on June 27, organized by Startup Wise Guys accelerator (Estonia), Paris-based StartDoon investment initiative, and Microsoft Innovation Center with support from smartgate.vc and Inapptics.
Customs service solutions provider OnQuark won the quota for Techchill in Riga in February, 2018. Another Armenian startup LiveBoard, which developed a multifunctional interactive blackboard, earned admission to Startup Wise Guys accelerator’s selection in Latvia.
UAV LAB exhibited three models of locally produced unmanned aerial vehicles (UAVs) at the engineering forum-expo in Vanadzor Technology Center on June 24. UAV LAB representative Ivan Melnikov told Itel.am that 4 people worked on the project. The vehicles are for local consumption, but the company intends to bring them to the global market in the near future.
International Telecommunication Union released (in Armenian) Global Cybersecurity Index for 2017. Armenia took the 111th place with 0.196 points, surrounded by Mozambique, Bhutan, Liechtenstein, Zimbabwe, Saint Vincent and the Grenadines.
“Armenia still lacks any concept on the issue, which means cyber security is developing on its own. Taking into consideration the unawareness of public and the absence of education, the following rule prevails in our country: only those concerned deal with the issue,” said media expert Samvel Martirosyan, commenting on Armenia’s low position in the ranking.
This year Armenia took part in Technovation Challenge for the first time. The app by schoolgirls' team One Step Ahead won the contest in Education category.
On June 23-24, Armenian Ambassador to the U.S. Grigor Hovhannisyan talked with representatives of famous IT companies about the ways to expand cooperation with Armenia in AI, quantum systems, and cyber security at the meetings in Silicon Valley.
Interviews
Director of Intelligent Robotics Lab at the University of Illinois, Co-Founder of IntelinAir, Prof. Naira Hovakimyan told Itel.am that Armenian IT sector needs to pay more attention to scientific component so that technologies develop naturally.
"Otherwise, startups will reach a certain stage and stop right there. Of course, the Armenian IT lacks science. The missing components are mostly university startups; instead, most startups are the result of tireless efforts of talented youngsters."
Another discussion we had in June was with World Information Technology and Services Alliance (WITSA) Chairperson Yvonne Chiu and Secretary General James Poisant.
In the IT Teens series, Itel.am told about 14-year-old Aram Poghosyan, who has been studying robotics on his own for several years.
A new startup
This June we also shared the story of Moon flying camera, an automatic home control center developed in Armenia. Startup founder Sergo Ohanov told Armenia can incorporate home automation by introducing simple solutions, and Moon can be one of them.
"For example, importers of technical equipment can try to be bolder and bring in smart solutions. Those might not be sold in one day, but a number of businesses are now keen on trying innovation."
Other news
After stepping down from the position of Senior Engineering Lead at Uber’s Advanced Technologies Center in February, Raffi Krikorian was appointed Chief Technology Officer of U.S. National Democratic Committee in late June. In the new office Raffi Krikorian will deal with tech issues, securing cyber defense of U.S. National Democratic Committee.
The latest news of June 2017 was about the U.S.-based Epic! leading digital library for children, developed by List.am founder Suren Markosian, which announced USD 8m in Series C funding.