17:03 | 13.07.17 | Նորություններ | 70831
Yandex-ը եւ Uber-ն այսօր հայտարարել են նոր միավորված ընկերություն ստեղծելու մասին, որը կգործի Ռուսաստանում, Ադրբեջանում, Հայաստանում, Բելառուսում, Վրաստանում եւ Ղազախստանում:
Միավորված ընկերությունը կգործի 6 երկրի 127 քաղաքներում եւ ամսական կիրականացնի 35 մլն փոխադրում:
Համատեղ ընկերության վերահսկողությունը կիրականացնի Yandex-ը:
Նոր ընկերությունը կղեկավարի Yandex Taxi-ի գործադիր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը:
Գործարքն արդեն հաստատվել է երկու ընկերությունների տնօրենների խորհրդի կողմից. այն դեռ պետք է հաստատեն կարգավորիչ մարմինները: Նախատեսվում է գործարքն ավարտին հասցնել 2017թ. 4-րդ եռամսյակում:
Տիգրան Խուդավերդյանը հայտարարել է, որ նոր ընկերությունը կստեղծի «անձնական հանրային տրանսպորտ, որն այլընտրանք կլինի ցանկացած անձնական ավտոմեքենայի, ավտոբուսի կամ մետրոյի»:
Միավորվելուց հետո տաքսի հնարավոր կլինի պատվիրել թե՛ Yandex Taxi-ի, թե՛ Uber-ի հավելվածներով: Վարորդներն իրենց հերթին կմիավորվեն մեկ ընդհանուր հարթակում, ինչն կնպաստի հասանելի ավտոմեքենաների թվի ավելացմանը եւ կնվազեցնի սպասելաժամանակը:
Տիգրան Խուդավերդյանը նաեւ տեղեկացրել է Uber-ի հետ, այսպես կոչված, «ռոումինգ համաձայնագրի» մասին:
«Օրինակ, Լոնդոն կամ Բանգկոկ այցելելիս կարող եք Yandex Taxi-ի հավելվածով Uber պատվիրել, իսկ օրինակ՝ Փարիզից եկած զբոսաշրջիկը կկարողանա Uber-ի միջոցով Yandex Taxi պատվիրել»,- ընդգծել է նա:
The Verge-ի տեղեկություններով՝ NewCo անունով նոր ընկերությունը կարժենա $3,725 մլրդ: Uber-ը նոր ընկերությունում ներդրել է $225 մլն, իսկ Yandex-ը՝ $100 մլն:
Ընկերության բաժնետոմսերի 59,3%-ը կպատկանի Yandex-ին, 36,6%-ը՝ Uber-ին, իսկ  4,1%-ը՝ միավորված ընկերության աշխատակիցներին:

17:03 | 13.07.17 | News | 72061
Yandex and Uber announced foundation of a combined company what will operate in Russia, Azerbaijan, Armenia, Belarus, Georgia, and Kazakhstan.
The new company will cover 127 cities of 6 countries and carry out 35 million transfers monthly.
Yandex will be the leading partner, with Yandex Taxi Chief Executive Tigran Khudaverdyan becoming the combined company’s CEO.
The deal received approval of the Boards of Directors of both Uber and Yandex and now only needs the same from regulating agencies. The deal is expected to close in the fourth quarter.
Tigran Khudaverdyan stated the new business will create “personal public transport that will become an alternative for cars, buses or metro”.
Calling a taxi will be possible via Yandex Taxi and Uber apps. The drivers are to unite on a common platform, which will help increase the number of available vehicles and reduce waiting time.
Tigran Khudaverdyan also told about the so-called “roaming agreement” with Uber.
“For instance, you can call an Uber car via Yandex Taxi app while you’re in London or Bangkok, and let’s say, a tourist from Paris will be able to call a Yandex Taxi via Uber app,” he stressed.
The Verge reports that the new company (named NewCo) will be worth USD 3.725 billion. Uber invested USD 225 million as opposed to Yandex investment of USD 100m.