15:37 | 30.08.17 | Նորություններ | 26493
Վայոց Ձորի մարզի Վարդահովիտ համայնքի փողոցների լուսավորությունը, որտեղ 1989 թվականից բնակվում են փախստական եւ մարզի տարբեր գյուղերից տեղափոխված ընտանիքներ, իսկ արտաքին լուսավորության համակարգ երբեւիցե չի եղել, կապահովեն 1,6 կմ երկայնքով տեղադրված 45 LED լուսարձակները։
Արտաքին լուսավորության նոր ենթակառուցվածքի ստեղծումը հնարավոր է դարձել Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում։
Նորակառույց էներգախնայող համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Վարդահովիտ համայնքի ղեկավար Սամվել Գեւորգյանը եւ բնակիչներ:
«Գյուղական համայնքների զարգացմանն աջակցելը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առաջնահերթություններից է՝ որպես երկրում սոցիալական ու բնապահպանական խնդիրների լուծման նախապայման: Հայաստանի մի շարք գյուղական համայնքներում, ու արդեն՝ նաեւ Վարդահովիտում, արտաքին լուսավորության LED համակարգերի կառուցումը՝ իր երկարաժամկետ դրական ազդեցության շնորհիվ, կնպաստի բնակիչների կյանքի որակի բարձրացմանն ու գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը: Համայնքի բնակիչների ուրախությունն ու ոգեւորությունն է՛լ ավելի են  քաջալերում մեզ եւ ապացուցում ծրագրի հիմքում ընկած՝ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության արդյունավետությունը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:37 | 30.08.17 | News | 26446
Most of the residents of Vardahovit community in Vayots Dzor region are refugees and families that have relocated from different adjacent villages since 1989. Until this year, there had been no outdoor lighting infrastructure in the community. Now the community has 1.6 km-long system of 45 LED lights.
The construction of the new external illumination infrastructures was realized within the frames of Alternative Energy project, implemented by Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and FPWC founder Ruben Khachatryan, Head of Vardahovit community Samvel Gevorgyan and community residents attended the launching ceremony of the newly built energy-efficient system.
“One of the priorities of VivaCell-MTS is supporting the development of rural communities as a precondition of resolving social and environmental problems in the country. The construction of LED outdoor lighting systems provides long-term impact on the improvement of residents’ quality of life and sustainable development of a number of Armenian communities, including Vardahovit. The joy and enthusiasm of the residents encourage us to do even more and prove the efficiency of the social responsibility strategy underlying the projects,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The operation of enironmentally friendly and energy-efficient LED lights reduces energy consumption by up to 80%.