14:47 | 01.09.17 | Հոդվածներ | exclusive 101754
Չնայած տապին եւ արձակուրդային տրամադրություններին՝ ամառային ամիսներն աչքի ընկան միջազգային հաղթանակներով, ՏՏ միջոցառումներով եւ ներդրումներով: Itel.am-ն ամփոփում է. #ՏեխնոԱմառը:
Հայաստանը երրորդ տեղը զբաղեցրեց ռոբոտաշինության միջազգային օլիմպիադայում
«Թումո»-ի թիմը FIRST Global ռոբոտաշինության միջազգային օլիմպիական խաղերում գրավեց երրորդ տեղը:
Խաղերին մասնակցում էին թիմեր 163 երկրներից։ Առաջին տեղը զբաղեցրեց Եվրոպայի հավաքականը, երկրորդը՝ Լեհաստանի թիմը:
Հայ աշակերտուհիների մշակած հավելվածը հաղթեց միջազգային մրցույթում
Technovation Challenge միջազգային մրցույթում Կարբիի դպրոցի One Step Ahead թիմի մշակած Armenian Sign Language հավելվածը հաղթող ճանաչվեց «Կրթություն» անվանակարգում:
Հայաստանյան թիմը մրցում էր աշխարհի 27 երկրից ներկայացված 99 թիմերի հետ:
Կայացավ Sevan Startup Summit 2017-ը՝ $45,000 մրցանակային ֆոնդով:
Գումարը բաշխվեց 18 թիմերի միջեւ:
Բացի գումարային մրցանակներից, սամիթի մասնակիցները հնարավորություն ստացան շփվելու ստարտափերների, ներդրողների եւ բիզնեսմենների հետ։
ԴիջիԹեք-ի շրջանակում Հայաստան այցելեցին WITSA պաշտոնյաները
10-րդ ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի շրջանակում հունիսին քննարկվեցին 2019թ. Երեւանում WITSA-ի կողմից կազմակերպվող ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (World Congress on Information Technologies - WCIT) նախապատրաստական աշխատանքները:
Քննարկումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած WITSA պաշտոնյաների հետ մեր զրույցը հասանելի է այստեղ:
Երեւանում կայացավ Startup Wise Guys-ի մենթորային օրը
Հունիսի վերջին Երեւանում կայացավ ներդրումային եւ մենթորային օրը, որը  կազմակերպել էին էստոնական Startup Wise Guys աքսելերատորը, Փարիզում տեղակայված Startdoon նախաձեռնությունը եւ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը՝ smartgate.vc-ի եւ Inapptics-ի աջակցությամբ: Itel.am-ի զրույցը Երեւան ժամանած Startup Wise Guys-ի ներկայացուցիչների հետ կարող եք գտնել այստեղ:
Yandex-ը եւ Uber-ը որոշեցին նոր միավորված ընկերություն ստեղծել
Նոր ընկերությունը կգործի Ռուսաստանում, Ադրբեջանում, Հայաստանում, Բելառուսում, Վրաստանում եւ Ղազախստանում: Այն ամսական կիրականացնի 35 մլն փոխադրում: Համատեղ ընկերության վերահսկողությունը կիրականացնի Yandex-ը:
Վանաձորում կայացած Ինժեներական ցուցահանդեսին նոր լուծումներ ներկայացվեցին
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում հունիսի 24-ին կազմակերպված միջոցառման շրջանակում ներկայացվեցին ինքնավար ավտոմեքենաների մշակման, 5G-ի գլոբալ հետազոտություններին, ավիատիեզերական ինժեներիային վերաբերող լուծումներ, որոնք մշակվում են Հայաստանում:
Ցուցադրվեցին նաեւ տեղական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) երեք մոդել:
Հայ հիմնադիրներ ունեցող մի շարք ընկերություններ խոշոր ներդրումներ ստացան
Ալեքսիս Օհանյանի Reddit-ը $200 մլն ներդրում ստացավ՝ ընկերության պատմության մեջ ամենախոշոր ներդրումային ռաունդի շրջանակում: Reddit-ն այս պահին գնահատվում է $1,8 մլրդ:
Լեւոն Բրուտյանի Collectly ստարտափը, որը կորպորատիվ օգտատերերի համար մեքենայական ուսուցման լուծմամբ (machine learning) պարտքերի կառավարման համակարգ է, $1,9 մլն սաղմնային ներդրում ներգրավեց:
Հայաստանում մշակված Volterman սմարթ դրամապանակի թիմն օնլայն քրաուդֆանդինգի արդյունքում ավելի քան $1մլն ներգրավեց:
List.am-ի հիմնադիր Սուրեն Մարկոսյանի կողմից ԱՄՆ-ում հիմնադրած Epic! ընկերության մշակած մանկական թվային գրադարանն էլ ներդրումային C ռաունդում $8 մլն ներգրավեց:

14:47 | 01.09.17 | Articles | exclusive 101761
Despite summer heat and vacation moods, the past three months highlighted some significant international victories, IT events and investments. Itel.am sums up #TechSummer.
Armenia took the third place in FIRST Global international robotics event
TUMO team representing Armenia got the third place at FIRST Global international robotics competition.
Teams from 163 countries participated in the event. Europe team took the first place followed by Polish team in the second place.
Armenian students’ mobile app won international contest
Armenian Sign Language app, developed by One Step Ahead school team from Karbi village of Armenia won (in Armenian) in “Education” category of Technovation Challenge international contest.
The Armenians competed with 99 teams from 27 countries.
Sevan Startup Summit 2017 with USD 45k prize fund took place this summer
The prize was divided between 18 teams.
Apart from the prize money, summit participants got a unique chance to connect with startuppers and business people.
WITSA officials visited Armenia within DigiTec Business Forum
Yerevan will host World Congress on Information Technology (WCIT) in 2019, organized by WISTA. Preparatory work was discussed (in Armenian) within the frames of 10th DigiTec Business Forum in June.
Itel.am’s interview with WISTA officials is available here.
Mentorship Day by Startup Wise Guys accelerator took place in Yerevan
In the end of June Yerevan hosted Investor and Mentorship Day, organized by Startup Wise Guys accelerator (Estonia), Paris-based StartDoon investment initiative and Microsoft Innovation Center with support from smartgate.vc and Inapptics.
Itel.am’s interview with representatives of Startup Wise Guys is available here.
Yandex and Uber decided to create new combined company
Yandex and Uber announced foundation of a combined company, which will operate in Russia, Azerbaijan, Armenia, Belarus, Georgia and Kazakhstan. The company will carry out 35 million transfers monthly. Yandex will be the leading partner.
Armenian specialists presented new solutions at Engineering Forum-Expo in Vanadzor
Engineering Forum-Expo was held on June 24 at Vanadzor Technology Center. Armenian specialists introduced their solutions relating to the development of self-driving cars, 5G global research and aerospace engineering.
UAV LAB exhibited three models of locally produced unmanned aerial vehicles (UAVs).
A number of Armenian founders raised large investments
Alexis Ohanian’s Reddit raised USD 200mn in the company’s largest ever funding round. Reddit is now valued at USD 1.8bn.
Levon Brutyan’s U.S.-based Armenian Collectly startup raised USD 1,9mn seed financing. The company offers machine learning-based system of debt management for corporate clients.
Armenian-based Volterman smart wallet team raised more than USD 1mn in online crowdfunding.
U.S.-based Epic! leading digital library for children, developed by founder of List.am Suren Markosian, announced USD 8mn in Series C funding.