10:40 | 24.10.17 | Նորություններ | 24512
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, դեռեւս 2016թ. աշնանը Վայոց Ձորի Մարտիրոս գյուղում տեղակայվել էր 52 LED լուսարձակ:
Ընթացիկ տարում, ծրագրի երկրորդ փուլով, էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է եւս 38-ով, ինչի արդյունքում լուսավորվել է գյուղն ամբողջությամբ։
«Ժամանակի եւ հանգամանքների բերումով՝ մայրաքաղաքի եւ հատկապես սահմանամերձ գյուղերի զարգացման տեմպերի միջեւ մեծ տարբերություն է արձանագրվել: Դա խանգարում է երկրի համաչափ զարգացմանը: Գործընկեր կառույցի հետ՝ տարբեր ծրագրերով, տարիների մեր ջանքերն ուղղել ենք մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Ուրախ ենք արձանագրել, որ այս գյուղում եւս արտաքին լուսավորության խնդիրը հաղթահարվել է՝ ապահովելով բնակիչների անվտանգությունը: Դա ամենակարեւոր, սակայն միակ առավելությունը չէ. համայնքում Էներգախնայող համակարգի տնտեսական արդյունավետությունը կարող են գնահատել առաջիկայում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

10:40 | 24.10.17 | Новости | 24524
В рамках проекта «Альтернативная энергия», реализуемого при сотрудничестве компании ВиваСелл-МТС и Фонда охраны дикой и природы и культурных ценностей (FPWC), еще осенью 2015 года в селе Мартирос марза Вайоц Дзор было установлено 52 LED-прожектора.
В текущем году, в рамках третьего этапа программы, количество энергосберегающих LED-прожекторов внешнего освещения увеличилось на 38, в результате чего село полностью освещено.
«По стечению обстоятельств и времени возникло большое различие между темпами развития столицы и приграничных сел. Это препятствует пропорциональному развитию страны. Вместе с нашими партнерами, посредством разных программ мы направляли свои усилия на развитие инфраструктур в марзах. Рады констатировать, что в этом селе проблема внешнего освещения также решена, и безопасность жителей обеспечена. Это самое важное, однако не единственное преимущество: экономическую эффективность энергосберегающей системы в марзе можно будет оценить в ближайшее время»,- отметил генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.