14:05 | 08.12.17 | Նորություններ | 22266
Ucom ընկերության, «ՍՏԵՄ ծրագրերի կենտրոն» եւ «Ինտերնետ հանրություն» կազմակերպությունների աջակցությամբ Վանաձորի Գեւորգ Չաուշի անվան թիվ 24 միջնակարգ դպրոցում գործարկվել է ինտերակտիվ մեթոդների եւ հեռավար ուսուցման stem.am առցանց հարթակը:
Պորտալը արտադպրոցական կրթական միջավայրում STEM կարողությունների (Science, Technology, Engineering, Mathematics`գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն,  մաթեմատիկա) զարգացման ծրագրի  հիմնական ուղղություններից է: Ծրագրի նպատակը STEM կարողությունների զարգացման նոր մոդելի ստեղծումն է կրթության, գիտության եւ բիզնեսի արդյունավետ համագործակցության ու հնարավորությունների համատեղման միջոցով:
«Այն խնդիրը, որի հետ հաճախ ենք առնչվել ու ցանկանում ենք լուծել այս կայքի միջոցով, ինտերնետի առկայության պարագայում որոշակի չափով լուծում ենք: Շատ հաճախ, երբ մարզերում ու հեռավոր գյուղերում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ ենք այցելում, նկատում ենք դպրոցներում ուսուցչական կազմի խիստ պակաս: Այս կայքն ստեղծված է հենց այսպիսի բնակավայրերում ապրող երեխաների մոտ գիտելիքի պակասը լրացնելու եւ հմտությունները զարգացնելու համար», - ասաց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Ծրագրի շրջանակներում գործելու են ծրագրավորման, տիեզերագիտության, մաթեմատիկայի, թռիչքային ապարատների նախագծման կիրակնօրյա ակումբներ: Դրանց արդյունքում ձեւավորված կիրակնօրյա դպրոցի դասընթացները կհեռարձակվեն STEM ալիքով եւ հասանելի կլինեն Հայաստանի բոլոր դպրոցականների համար:

При поддержке компании Ucom, а также организаций “Центр программ STEM” и “Интернет-сообщество” в ванадзорской средней школе N24 им. Геворка Чауша запущена онлайн-платформа интерактивных методов и дистанционного обучения stem.am.
Портал является одним из основных направлений по развитию навыков STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics: наука, техника, инженерное дело, математика) во внеклассной образовательной среде. Целью проекта является создание новой модели развития навыков STEM путем эффективного сотрудничества между представителями образовательной, научной и бизнес сфер.
“Проблема, с которой мы часто сталкивались и которую хотим решить посредством данного ресурса, частично решается при наличии интернета. Зачастую, когда мы посещаем инженерные лаборатории “Армат” в регионах и отдаленных населенных пунктах страны, то замечаем острый недостаток в преподавательском составе в школах. Данный сайт предназначен для восполнения пробела в знаниях, а также развития навыков у детей, проживающих именно в таких поселениях”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
В рамках проекта будут действовать воскресные клубы по программированию, космологии, математике и проектированию летательных аппаратов. Уроки в воскресной школе, которые будут созданы на основе таких клубов, будут транслироваться по каналу STEM и будут доступны всем школьникам в Армении.